Niesamowite chwile w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

We wtorek, 7 listopada uczniowie klas 1-4 oraz kilkoro uczniów z klasy V i VI, spędzili niesamowite chwile w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Jest to pierwsze centrum nauki powstałe w naszym województwie, gdzie pozyskuje się wiedzę poprzez doświadczanie i zabawę. Centrum jest ogromne, bo ma aż 6 pięter i na każdym z nich znajdują się wystawy różniące się tematycznie. Można zwiedzać je w dowolnej kolejności, ale my zaczęliśmy od początku, czyli od dołu, kierując się w górę.

Wystawa „Rzeka”, znajdująca się na drugim piętrze, przykuła uwagę uczniów na dłużej.  Znajduje się tam najdłuższy w Polsce model koryta rzeki. To było ciekawe doświadczenie dla dzieci, bowiem mogli poznać procesy ekologiczne, budowę tamy, różnego typu pompy, a także strzelać z armatek wodnych, obserwować wirujące na strumieniu wody piłeczki i chlapać
w wodzie do woli. Ważną częścią tej wystawy jest statek piracki z mostkiem kapitańskim. Grające rury, stanowisko nawigatora, czy wbijanie kołków, stwarza możliwość rozwijania wyobraźni.

Na trzecim piętrze, na wystawie „przeŻYCIE”, uczniowie, między innymi, zajrzeli do ula, kopca kreta i zasiedli w muszli ślimaka. Zobaczyli też interaktywne stanowiska,  zapoznające z fauną Wisły i terenów około rzecznych. Znajduje się tam np. domek na drzewie, w którym zobaczyć można podróżnicze mapy świata i tropy zwierząt, staw wędkarski,
w którym można złowić rybki, a także mini tor wyścigowy dla zabawkowych ciężarówek. Natomiast w pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”, uczniowie, zamienili się w konstruktorów
i budowniczych. W tym miejscu, dzieci mogły się wyszaleć, tworząc konstrukcje, na jakie tylko mają ochotę. A po ich zbudowaniu, efektownie je demolowali,  wyładowując nagromadzoną energię.

Kolejne piętra Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to wystawy skierowane raczej dla starszych dzieci i dorosłych. Pomimo tego, uczniowie chętnie obserwowali wystawy  prezentujące ważne wynalazki i przełomowe odkrycia, które zrewolucjonizowały życie człowieka, a także wystawę nowoczesnych technologii. Na tej ostatniej mogli nagrać krótki film w technice po klatkowej, ułożyć kolorową mozaikę lub zagrać w podłogowe Memory.

Niewątpliwie wyjazd można udać za bardzo udany, co widać na twarzach uczestników wycieczki.

Wyjazd dofinansowany był przez Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Dziecięca Przystań”, ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach badania „Wstrzymał słońce ruszył ziemię- Poznajemy astronomię!”, realizowanego w  ramach konkursu Powiatowa Odnowa Wsi 2023 r. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mycielewie, nauczyciele oraz rodzice wraz z dziećmi składają podziękowania dla fundatorów.

Tekst: B. Mrotek, Foto: A. CH., M. T., A. P., B. M.

DZIEŃ JEŻA

Chodzi sobie leśną drogą,
czasem gniewnie tupie nogą.
Kolce ma wzdłuż i wszerz
Kto to taki czy już wiesz…?

9 listopada „Biedroneczki” po raz drugi obchodziły Dzień Jeża. Celem świętowania tego dnia było przypomnienie dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione.

Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci ilustrowały ruchem wiersz Doroty Gellner „Kolczasty jeż,” oglądały film edukacyjny „Jeż”, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych „Na dywanie siedzi jeż” i „Jeżyk”, układały w grupach „Jeżowe puzzle”, „Jeżowe wycinanki” oraz wykonywały ćwiczenia matematyczne. Na koniec zajęć dzieci wykonały  prace plastyczne, które ozdobiły ich salę. Uwieńczeniem aktywnego udziału w zabawach było wręczenie dzieciom medali.

Iwona Wojtkowiak