Komputer tyle jest wart ile jego użytkownik.

Komputer tyle jest wart ile jego użytkownik.

Reaktywacja Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Drużyny z Mycielewa najlepsze w gminie Kcynia!

23 maja 2024 r. po kilkuletniej przerwie, w Szkole Podstawowej w Mycielewie, odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych pod patronatem burmistrza Kcyni Mateusza Stachowiaka.

Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: grupa I – 4 osoby (2 dziewczynki i 2 chłopców – rocznik 2012 i młodsi) oraz grupa II – 3 osoby (uczniowie powyżej 12 roku życia).

Maja Jaszak i Anna Połczyńska zarejestrowały drużyny, które losowały numery startowe.

Zawody otworzył burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mycielewie Katarzyna Walasiewicz uczciła minutą ciszy pamięć po zmarłej Anecie Wojciechowskiej, która od wielu lat z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Palmierowie uczestniczyła w Turniejach BRD.

Zawodnicy rozwiązywali test ze znajomości skrzyżowań drogowych (10 pytań jednokrotnego wyboru), test z ogólnych wiadomości o ruchu drogowym (25 pytań jednokrotnego wyboru), pokonywali rowerowy tor przeszkód oraz wykonywali zadania z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Sędzią głównym turnieju był Waldemar Szmyt. Z ramienia Urzędu Miejskiego w Kcyni pan Ryszard Hanioszyn zadbał o sprawne dowozy uczniów, posiłek, napoje, wspaniałe puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe – kaski rowerowe. Pion pierwszej pomocy prowadził Andrzej Kulczyński.

Turniej BRD podsumował kierownik referatu edukacji pan Rafał Woźniak.

Klasyfikacja końcowa drużynowo:

Grupa I:
1. SP w Mycielewie (Martyna Wiekiera, Maria Rubaszewska, Nicolas Szpotański, Oskar Krüger),
2. SP w Kcyni (Victoria Tańko, Lena Popielarz, Marcel Mrówka, Alan Kiliński),
3. SP w Dziewierzewie (Lena Nowak, Marta Wegner, Bartosz Pawlak, Tymon Ciszewski).

Grupa II:
1. SP w Mycielewie (Oliwia Pikul, Damian Furtak, Krzysztof Wiekiera),
2. SP w Kcyni (Kacper Stępnień, Bartosz Czechowski, Gabriel Zając),
3. SP w Dziewierzewie (Lena Karmowska, Karol Karmowski, Antoni Okutnik),
4. SP w Dobieszewie (Martyna Stanisławczyk, Oliwier Górny, Gracjan Woźniak.

Klasyfikacja końcowa indywidualnie:
Grupa I: 1. Maria Rubaszewska, 2. Nicolas Szpotański, 3. Martyna Wiekiera.
Grupa II: 1. Krzysztof Wiekiera, 2. Damian Furtak, 3. Oliwia Pikul

Gratulujemy wyników!

Tekst i foto Wawrzyn Nowak

Spotkanie z trenerką zdrowego stylu życia

22 maja 2024 r. gościliśmy trenerkę zdrowego stylu życia. Pani Marzena Karakiewicz w swojej wypowiedzi zachęcała dzieci z oddziałów 0-3 do zmiany nawyków żywieniowych. Uświadomiła najmłodszym słuchaczom, że zdrowy styl życia obejmuje kilka różnych obszarów.

Po pierwsze, ważne jest regularne, zdrowe i różnorodne spożywanie posiłków oraz nawodnienie organizmu. Rezygnacja z przetworzonej żywności i słodkich napojów. Kolejna kwestia to redukcja czasu spędzonego przed ekranami na rzecz aktywności fizycznej i rozwijania zainteresowań. Niezmiernie istotna jest też higiena snu. Pani Marzena podkreśliła, iż każdy posiłek powinien składać się z białek i węglowodanów. Dzieci z chęcią prowadziły dialog i odpowiadały na pytania gościa, wykazują się przy tym dużą wiedzą. Wymieniały owoce i warzywa, w których znajduje się mnóstwo witamin. Na koniec spotkania nastąpiła degustacja kolorowych, smacznych, no i przede wszystkim zdrowych przekąsek.

Beata Mrotek

Dzień Dobrych Uczynków

20 maja 2024 r. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.

„Dzień Dobrych Uczynków” to chwila, by zatrzymać się, pomyśleć co dobrego uczyniliśmy w swoim życiu i co jeszcze dobrego możemy zrobić dla innych.

 Agnieszka Chojnacka, Iwona Wojtkowiak

Na słonecznej plaży w Grzybowie. 

Uczniowie klasy VI od 14 do 16 maja 2024 r. byli w Grzybowie na Zielonej Szkole. Wraz z rówieśnikami z gminy Kcynia udali się autokarami na miejsce, gdzie po posiłku i zakwaterowaniu pojechali do Kołobrzegu na rejs statkiem – Pirat.

Późne popołudnie dzieci spędziły na Orliku rywalizując w meczach piłki nożnej. Środa rozpoczęła się od zwiedzania Kołobrzegu i zabawach na plaży. Po powrocie do ośrodka uczniowie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych zakończonych kolejnymi rozgrywkami na boisku. Dzień zakończył się podziwianiem zachodu słońca. Czwartkowe przedpołudnie spędziliśmy nad brzegiem morza gdzie dzieci grały w piłkę, robiły zamki z piasku, moczyły nogi, jadły lody i gofry.

Pożegnaliśmy się z Bałtykiem i muśnięci słońcem wróciliśmy do domów. Wyjazd został zorganizowany i sfinansowany przez GKRPA w Kcyni.        

tekst MB, foto MK

Spotkanie z doradcą zawodowym!

10 maja 2024 r. gościliśmy Panią Sylwię Tomaszewską z OHP z Bydgoszczy.

Na zajęciach mówiliśmy o możliwościach wyboru szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie dowiedzieli się, które szkoły są w rankingu szkół w regionie. Na koniec rozwiązywaliśmy test predyspozycji zawodowych.          

Drodzy ósmoklasiści! Życzymy trafnych wyborów. Trzymamy kciuki!

Małgorzata Kwiatkowska

Z piątką na Ty! 

Odwiedziła nas Małgorzata  Borkowiak – tyflopedagog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle nad Notecią, która przeprowadziła  w kl. VI, VII i VIII warsztaty pt. ,, Motywacja. Techniki efektywnego uczenia się”.  Zajęcia miały na celu zachęcić i zmotywować uczniów do podjęcia jeszcze większego wysiłku na koniec roku szkolnego.

Małgorzata Kwiatkowska

Zamiast telefonu i komputera Szyfry i Termy! Czyli bardzo aktywna sobota!

27 kwietnia 2024 r. w słoneczną sobotę grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mycielewie udała się na wycieczkę do Poznania. Najpierw odwiedziliśmy Centrum Szyfrów Enigma. Enigma to miejsce wyjątkowe – unikalna, nowoczesna i multimedialna ekspozycja, która w angażujący odbiorców sposób pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego.

Ta historia zaczęła się właśnie w Poznaniu, a zapoczątkowała w późniejszym czasie rewolucję cyfrową, która trwa do dzisiaj…  Następnie udaliśmy się na posiłek, a zwieńczeniem wyjazdu były zabawy na Termach Maltańskich w promieniach słońca. Termy to wodny kompleks rekreacyjno-sportowy wykorzystujący  naturalne wody geotermalne. Położony w malowniczym miejscu nad brzegiem jeziora Maltańskiego, w samym centrum Poznania, który oferuje wspaniałą rozrywkę i relaks dla każdego. Wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni oraz muśnięci promieniami wiosennego słońca. 

Wycieczka została zorganizowana przez Martę Bernas i Małgorzatę Kwiatkowską, w ramach projektu „Rozszyfrowujemy szyfry” i była współfinansowana ze środków otrzymanych z Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert nr 3/2024 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań gminy Kcynia w 2024 r. w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania pod nazwą „Edukacja 2024”.

Foto MB, tekst MK

Xlll Turniej Tańca dla uczniów klas l-lll

26 kwietnia 2024 r. odbył się Xlll Turniej Tańca dla uczniów klas l-lll. Do udziału w nim zgłosiło się 15 uczestników: soliści, duety oraz trio.

Jury w składzie: Agnieszka Chojnacka, Małgorzata Kwiatkowska oraz przedstawicielka SU Julia Czechowska oceniało występy pod względem układów tanecznych i ogólnego wyrazu artystycznego. Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem w przygotowaniu swoich występów, dbając o każdy szczegół.
Poziom tego turnieju był  tak wysoki, że jury postanowiło przyznać miejsca równorzędne na podium. I tak pierwsze miejsca wytańczyły: duet dziewcząt z klasy pierwszej Pola Kamińska i Laura Bagnerowska oraz trio z klasy trzeciej czyli Amelia Pietrzkowska, Lena Maksymiak i Julia Żądło. Drugie miejsca przyznano: Lenie Kluj, Amelii Motyka, Dagmarze Pelc, Aleksandrze Sojka i Julii Czaja. Trzecie miejsca wywalczyli chłopcy: Fabian Katafiasz, Aleksander Tworek, Bartłomiej Kręgowski, Igor Tworek oraz Jakub Kiliński.
Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Mycielewie.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za piękne występy, odwagę, zaangażowanie i miłą atmosferę.
Zachęcam  do udziału w kolejnej edycja tańca już za rok.

Magdalena Tomkowiak

Apel z okazji Świąt Majowych

Przed rozpoczęciem długiego weekendu majowego, uczniowie Szkoły Podstawowej w Mycielewie, przygotowani przez Agnieszkę Koralewską-Hak i Agnieszkę Grobelną-Staniszewską, przedstawili patriotyczny montaż słowno-muzyczny.

Nie zabrakło śpiewu majowych pieśni w wykonaniu całej społeczności szkolnej. W ten sposób podkreśliliśmy swój wkład w szerzeniu patriotyzmu. Pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz, przypominając o znaczeniu majowych świąt dla naszego narodu, przypomniała o wywieszeniu biało czerwonych flag. Życzymy wszystkim patriotycznego przeżywania majowych dni.

Tekst Agnieszka Koralewska-Hak, foto AKH i WN

Pierwszaki grają zmysłami

Pierwszoklasiści małymi krokami zbliżają się do zakończenia przygody z Ogólnopolskim Projektem Edukacyjnym „Gramy Zmysłami”. Przed nimi zostało tylko jedno zadanie do zrealizowania (w maju).

Przez ostatnie trzy miesiące, uczniowie klasy 1 wykonali kolejne 3 zadania. W lutym było sporo frajdy i pozytywnych emocji, w związku z wykonaniem „Brudnego zadania”. Uczniowie mieli okazję brudzić się bezkarnie, malując farbami przy użyciu dłoni i stóp, wsłuchując się w utwór Antonio Vivaldi – „Cztery Pory Roku – Zima”.

W okresie przedświątecznym zaliczone zostało zadanie szóste – „Sensoryczna pisanka”. Natomiast, kilka dni temu z wielkim zaangażowaniem pierwszaki poszukiwały „Dźwięków wokół nas”. Dzieci wykonały swoje „instrumenty”, przy zastosowaniu materiałów, głównie naturalnych i wspólnie zagrały koncert. Następnie, za pomocą zmysłu słuchu, poszukiwały dwóch instrumentów, z których wydobywają się identyczne dźwięki. Nie zabrakło też zagadek słuchowych, odtwarzanych na komputerze. Oczywiście, zadania zostały zaliczone na medal.

Beata Mrotek

MYCIELEWO ARCYMISTRZEM w Konkursie Gminnym LOGiMAT

25 kwietnia 2024 r. drużyna ze Szkoły Podstawowej w Mycielewie w składzie: Martyna Wiekiera, Maria Rubaszewska, Alan Hak zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie LOGiMAT, zdobywając tytuł ARCYMISTRZA LOGICZNEGO MYŚLENIA. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni.

Konkurs składał się z dwóch części. W I części uczniowie rozwiązywali zestaw, składający się z 6 zadań o różnym stopniu trudności, np. łamigłówki matematyczne, zabawa rysunkami, figurami itp.
W II etapie drużynowo układano tangramy. Ilość zdobytych punktów zależała nie tylko od poprawności wykonania polecenia, ale również szybkości wykonania polecenia. Czas realizacji każdego zadania był ograniczony i wynosił od 3 do 6 minut, w zależności od stopnia trudności zadania. Po ciężkich zmaganiach i zawziętej walce zwyciężyliśmy z wynikiem 44 pkt. Opiekunem konkursu była p. Angelika Drozd.

Tekst i foto Angelika Drozd

Wiemy jak dbać o Ziemię! Obchody Dnia Ziemi

23 kwietnia w naszej szkole odbyło się podsumowanie działań związanych z obchodami Światowego Dnia Ziemi. W tym roku skupiliśmy się na wiedzy, która pozwoli nam teraz i przyszłości zadbać o naszą planetę.

Dlatego na lekcjach przyrody  czwartoklasiści  pogłębiali wiedzę na temat wpływu człowieka na środowisko, ochrony przyrody i ekologii. Następnie postanowili tę wiedzę przekazać innym w formie konkursowej.   Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w quizach zorganizowanych dla klas I-III (odpowiedzialni: Mateusz Socha, Antoni Kalicki, Nikodem Pazderski, Szymon Pietrzakowski) i  V-VIII (odpowiedzialni: Maria Kurtysiak i Lilianna Łęt). Zadania  spotkały się z ogromnym entuzjazmem i wysoką frekwencją. Za każdą prawidłową odpowiedź  można było otrzymać drobne, ale bardzo ciekawe nagrody. Musimy przyznać, że mamy wiedzę i teraz pozostaje tylko działać.

„Nie bądź człeku bity w ciemię, dbaj z zapałem o swą Ziemię.
Szanuj Ziemię ponad wszystko, bo to Twoje środowisko.
I innego choćbyś chciał raczej już nie będziesz miał!!!”

A jak działać to tylko w terenie! Dlatego siódmoklasiści z wychowawcą Wawrzynem Nowakiem   posadzili w naszym ogródku szkolnym pozyskane przez nauczycieli sadzonki drzew. Dzięki szóstej edycji akcji #sadziMY – wielkiego narodowego sadzenia drzew z okazji stulecia istnienia Lasów Państwowych mogliśmy posadzić kolejne drzewa na terenie naszej szkoły (dziękujemy za sadzonki p. Magdalenie Tomkowiak, p. Agnieszce Chojnackiej i p. Annie Pyszczyńskiej).
Żeby naszej planecie było lżej drugoklasiści posprzątali teren wokół szkoły. Jak zwykle było co zbierać, dobrze że najmłodszym nie brakuje ochoty i zapału do pracy.

Pamiętajmy o naszej planecie nie tylko w jej święto!!!

Anna Pyszczyńska

Apel z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

W poniedziałek 22 kwietnia upamiętniliśmy w Szkole Podstawowej w Mycielewie wybuch powstania w getcie warszawskim. Tego dnia odbył się krótki apel przypominający tamte tragiczne wydarzenia z 1943 r. Trwające od 19 kwietnia do 16 maja powstanie żydowskie było próbą pokazania godności człowieka, który walczy z wrogiem i nie daje się zaprowadzić jak zwierzę na rzeź.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. O podjętej 19 kwietnia 1943 r. walce mówił tak: „Nie marzyliśmy o polskich czy angielskich komandosach, którzy przychodzą nam z pomocą. Śniła nam się broń. Wiem, wiem, że to by nic nie zmieniło. Ale – jak mówi piosenka – «nie chodzi o to, aby dojść do celu, ale o to, żeby iść po słonecznej stronie. Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy”.

W tym dniu młodzież naszej szkoły dołączyła się do ogólnopolskiej akcji – żonkil. Uczniowie samodzielnie wykonali żonkile, a następnie przypięli je sobie do piersi. Kwiat ten jest symbolem zbiorowej pamięci o tysiącach  Żydów  przebywających w warszawskim getcie w momencie jego przeludnienia i likwidacji.

Tekst Agnieszka Grobelna-Staniszewska

Światowy Dzień Książki

„Kto czyta książki żyje podwójnie”

Miesiąc kwiecień obfituje w wiele ważnych dni ściśle związanych z życiem przedszkolaka. Jedną z takich dat jest Światowy Dzień Książki. Biedroneczki postanowiły uczcić go 23 kwietnia.

Dzieci poznały gatunki książek, z którymi mogą obcować już na etapie edukacji przedszkolnej, a także przyniosły i opowiedziały o swoich ulubionych pozycjach książkowych, po które najchętniej sięgają. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje książka, jaką drogę musi pokonać do momentu wydania, jaka jest jej budowa. Odbyły się również pogadanki odnośnie czytelnictwa, korzyści płynących z czytania, zabawy, prezentacje. Na koniec zajęć dzieci wykonały zakładki, które zabrały do domu w swoich książeczkach.

 Zachęcajmy dzieci do czytania, a te najmłodsze do oglądania książeczek.

Iwona Wojtkowiak

Dobre maniery to podstawa – ich nauka to zabawa! 

Uczniowie klas I-IV uczestniczyli w cyklu czterech spotkań prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej dotyczącej zasad savoir-vivre. Zajęcia te odbywały się w grupach i podzielone były na różne tematy.

Podczas pierwszego z nich dzieci przypomniały sobie i utrwaliły  zasady, jakie panują w szkole. W części teoretycznej mówiliśmy o szanowaniu siebie nawzajem, o używaniu czarodziejskich słów, o odpowiednim zachowaniu i stroju podczas ważnych uroczystości szkolnych. Natomiast w części praktycznej uczniowie ćwiczyli, jak prawidłowo wręczyć kwiatka.

Drugie spotkanie dotyczyło zasad panujących w domu – ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zachowania się przy stole. Dzieci doskonale wiedziały, co można robić, a czego nie wypada. Przypomnianą wiedzę utrwaliliśmy podczas ćwiczeń praktycznych. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta musieli nakryć do stołu, podać posiłek i herbatę, kulturalnie zjeść przygotowane strawy oraz posprzątać po sobie. Wszyscy wykonali to doskonale. 

Higiena osobista była omawiana podczas trzecich zajęć. Przypominaliśmy, jak dbać o własną higienę osobistą i o czystym ,schludnym stroju. Omawialiśmy dbanie o włosy, paznokcie, zęby, prawidłowe mycie ciała. Szczególną uwagę zwracaliśmy na mycie rąk przed posiłkiem. Następnie udaliśmy się do łazienek, gdzie dzieci pokazały, jak prawidłowo myje się zęby.

Ostatnie spotkanie to kulturalne zachowanie w miejscach publicznych.  Uczniowie zostali zabrani „autobusem” do „kina”, gdzie podczas tej trasy poznali zasady, które panują w miejskich i szkolnych środkach transportu, wymienili różnice między kinem a teatrem –  jak należy zachować się w każdym z nich. Kiedy dotarli na salę filmową, zakupili popcorn i obejrzeli film edukacyjny o dbaniu o naszą Matkę – Ziemię. 

Zajęcia innowacyjne odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze. Dzieci wykazywały się dużą wiedzą i aktywnie brały udział we wszystkich spotkaniach. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do podwyższenia kultury osobistej i wykorzystywania zdobytych umiejętności podczas np. wizyty w restauracji czy pociągu, dzięki czemu rodzice będą jeszcze bardziej dumni ze swoich pociech. 

M. Bernas