Komputer tyle jest wart ile jego użytkownik.

Komputer tyle jest wart ile jego użytkownik.

Światowy Dzień Książki

„Kto czyta książki żyje podwójnie”

Miesiąc kwiecień obfituje w wiele ważnych dni ściśle związanych z życiem przedszkolaka. Jedną z takich dat jest Światowy Dzień Książki. Biedroneczki postanowiły uczcić go 23 kwietnia.

Dzieci poznały gatunki książek, z którymi mogą obcować już na etapie edukacji przedszkolnej, a także przyniosły i opowiedziały o swoich ulubionych pozycjach książkowych, po które najchętniej sięgają. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje książka, jaką drogę musi pokonać do momentu wydania, jaka jest jej budowa. Odbyły się również pogadanki odnośnie czytelnictwa, korzyści płynących z czytania, zabawy, prezentacje. Na koniec zajęć dzieci wykonały zakładki, które zabrały do domu w swoich książeczkach.

 Zachęcajmy dzieci do czytania, a te najmłodsze do oglądania książeczek.

Iwona Wojtkowiak

Dobre maniery to podstawa – ich nauka to zabawa! 

Uczniowie klas I-IV uczestniczyli w cyklu czterech spotkań prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej dotyczącej zasad savoir-vivre. Zajęcia te odbywały się w grupach i podzielone były na różne tematy.

Podczas pierwszego z nich dzieci przypomniały sobie i utrwaliły  zasady, jakie panują w szkole. W części teoretycznej mówiliśmy o szanowaniu siebie nawzajem, o używaniu czarodziejskich słów, o odpowiednim zachowaniu i stroju podczas ważnych uroczystości szkolnych. Natomiast w części praktycznej uczniowie ćwiczyli, jak prawidłowo wręczyć kwiatka.

Drugie spotkanie dotyczyło zasad panujących w domu – ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zachowania się przy stole. Dzieci doskonale wiedziały, co można robić, a czego nie wypada. Przypomnianą wiedzę utrwaliliśmy podczas ćwiczeń praktycznych. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta musieli nakryć do stołu, podać posiłek i herbatę, kulturalnie zjeść przygotowane strawy oraz posprzątać po sobie. Wszyscy wykonali to doskonale. 

Higiena osobista była omawiana podczas trzecich zajęć. Przypominaliśmy, jak dbać o własną higienę osobistą i o czystym ,schludnym stroju. Omawialiśmy dbanie o włosy, paznokcie, zęby, prawidłowe mycie ciała. Szczególną uwagę zwracaliśmy na mycie rąk przed posiłkiem. Następnie udaliśmy się do łazienek, gdzie dzieci pokazały, jak prawidłowo myje się zęby.

Ostatnie spotkanie to kulturalne zachowanie w miejscach publicznych.  Uczniowie zostali zabrani „autobusem” do „kina”, gdzie podczas tej trasy poznali zasady, które panują w miejskich i szkolnych środkach transportu, wymienili różnice między kinem a teatrem –  jak należy zachować się w każdym z nich. Kiedy dotarli na salę filmową, zakupili popcorn i obejrzeli film edukacyjny o dbaniu o naszą Matkę – Ziemię. 

Zajęcia innowacyjne odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze. Dzieci wykazywały się dużą wiedzą i aktywnie brały udział we wszystkich spotkaniach. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do podwyższenia kultury osobistej i wykorzystywania zdobytych umiejętności podczas np. wizyty w restauracji czy pociągu, dzięki czemu rodzice będą jeszcze bardziej dumni ze swoich pociech. 

M. Bernas 

Babeczkowy zawrót głowy!

W poniedziałek 22 kwietnia 2024 r. po raz kolejny w naszej szkole można było zakupić pyszne babeczki, tym razem zostały one upieczone przez uczniów klas: 4, 5, 6, 7 i 8. Słodkości cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Dziękujemy rodzicom, uczniom, nauczycielom  za zaangażowanie! Zebrane środki zostaną przeznaczone na organizację Festynu Rodzinnego.

Tekst i foto Agnieszka Chojnacka, Zespół do Spraw Profilaktyki, Samorząd Uczniowski. 

Dzień na Opak

Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień na opak”. Tego dnia uczniowie naszej szkoły wyglądali i zachowywali się „trochę inaczej”.

Wszystko zależało od ich poczucia humoru i wyobraźni.  Z koszulek wystawały metki, a buty nie miały par! Tradycyjny tornister został zastąpiony: transporterami dla zwierząt, sklepowymi koszykami, podróżniczymi walizkami, wiadrami, garnkami, wózkami, legowiskami dla zwierząt, klatką dla ptaków. Wszyscy bawili się dobrze, a na korytarzu i w salach lekcyjnych było więcej, niż zazwyczaj uśmiechniętych i radosnych twarzy.

Agnieszka Chojnacka, Iwona Wojtkowiak

RoboExpo – interaktywna wystawa robotów.

17 kwietnia 2024 r. dzieci z grupy przedszkolnej „Biedroneczki” Szkoły Podstawowej w Mycielewie wybrały się na wystawę robotów „RoboExpo” do Bydgoszczy.

Na uczestników czekało 40 robotów z całego świata. Przedszkolaki dowiedziały się, jak zmieniały się i rozwijały roboty wraz z upływem czasu oraz jakie możliwości niesie ze sobą współczesna technologia.

W pięciu specjalnych strefach, w tym jednej dedykowanej okularom HoloLens, mieliśmy okazję poczuć się jak bohaterowie filmów science fiction.

Poza tym dzieci sprawdzały swoje umiejętności na symulatorach jazdy, robiły zdjęcia w selfie lustrze, grały w szachy z wirtualnym przeciwnikiem, głaskały roboty łudząco przypominające i zachowujące się jak kot i pies oraz tańczyły rock and rolla przy podobiźnie Elvisa Presleya. Uwieńczeniem był „Teatr Robotów”.

Iwona Wojtkowiak

Gminny Konkurs Historyczny z udziałem uczniów SP w Mycielewie

12 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Palmierowie odbył się Gminny Konkurs Historyczny pod patronatem Burmistrza Kcyni. Była to już VI edycja pod hasłem „80. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.” 

Naszą szkołę reprezentowali: Maja Jaszak i Franciszek Połczyński z klasy VII oraz Remigiusz Socha z klasy VIII. 

tekst Agnieszka Grobelna-Staniszewska, foto Małgorzata Kwiatkowska

Więcej na https://sppalmierowo.edupage.org/news/#2011

Zuzanna Gołąb oraz Jan Żądło pięknie recytowali wiersze

11 kwietnia 2024 r. w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Wierszy Logopedycznych „Wiersze na pamięć znam, coraz piękniejszą mowę mam”. Organizatorem konkursu była Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nakle nad Notecią.

Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Gołąb oraz Jan Żądło z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki”. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

Marta Sztok

Ogłoszenie!

Samorząd Uczniowski chcąc uatrakcyjnić życie szkolne organizuje w piątek 19 kwietnia 2024 roku „Dzień na Opak”. Zachęcamy wszystkich, aby wykazali się w tym dniu kreatywnością i zamiast w plecaku, książki przynieśli w czymkolwiek innym. Czy ubranie musi być zawsze na „prawą stronę”?  Może jakaś nietypowa fryzura? Załóż buty nie do pary!

Zapraszamy do włączenia się w akcję.

SU

III miejsce w „Pluszowym Misiu”

9 kwietnia 2024 r.  w SP Kcynia odbyły się zawody sportowe dla uczniów klas I-IV pt. „Pluszowy Miś”. Była to już  XIX edycja tego turnieju sportowego gier i zabaw ruchowych w klasach młodszych.

Nasi uczniowie przygotowywali się do niego z wielkim zaangażowaniem. Trud i ciężka praca zawodników nie poszły na marne. W pierwszym dniu eliminacji rywalizując ze szkołami z Dobieszewa, Palmierowa i Rozstrzębowa zajęliśmy zasłużone pierwsze miejsce w grupie. Dało ono nam gwarantowany awans do ścisłej finałowej „czwórki”.

10 kwietnia rywalizowaliśmy w finale z SP Kcynia, SP Palmierowo i SP Dziewierzewo. Po trudnej, zaciętej walce udało nam się wywalczyć zaszczytne 3 miejsce na podium. Towarzyszyły nam ogromne emocje. Cieszymy się z udziału i zajętego wysokiego miejsca.

Magdalena Tomkowiak

Kreatywnie na lekcji fizyki w ósmej

9 kwietnia 2024 r. ósmoklasiści w ramach lekcji fizyki i powtórzenia materiału z działu „Drgania i fale” wykonali gry planszowe, których celem jest utrwalenie i usystematyzowanie materiału.

Uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły, w których każdy miał przydzielone przez lidera grupy zadanie do wykonania. Młodzież podczas zajęć wykazała się  dużą pomysłowością, umiejętnością współpracy oraz zaangażowaniem. Wykonane gry rozbudzają kreatywność uczniów i angażują ich do działania. Na pewno wykonane pomoce dydaktyczne posłużą na zajęciach innym uczniom.

Angelika Drozd

Warsztaty ekologiczne!

8 kwietnia 2024 r. odbyły się warsztaty ekologiczne, które miały za zadanie przybliżyć ich uczestnikom nie tylko samo pojęcie ekologii, ale przede wszystkim szeroko rozumiane zagadnienia związane z ochroną przyrody. 

Zajęcia miały charakter praktyczny, teoria stanowiła jedynie tło. Dzieci najmłodsze wyposażone w fartuszki i rękawiczki wykonywały tzw. bombę ekologiczną składającą się z gliny, ziemi i dużej ilości nasion, jak najbardziej różnorodnych roślin miododajnych. Podczas zajęć wysłuchali  informacji o tych roślinach, ich cechach i znaczeniu dla środowiska. Wykwalifikowani animatorzy z firmy ModraSova zaangażowali każdego młodego miłośnika przyrody do wspólnej aktywności. Możliwość wykonania kilku bomb ekologicznych była źródłem ogromnej frajdy dla naszych uczniów .

Projekt pt. Eko kule współfinansowany ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach otwartych konkursów ofert nr 1-6/2024″ oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Aktywne Mycielewo na kwotę 1808,10 zł.

Tekst: Małgorzata Kwiatkowska, foto Marta Bernas

Zajęcia otwarte z rodzicami w grupie przedszkolnej „Biedroneczki”

10 kwietnia 2024 r. w grupie przedszkolnej „Biedroneczki” odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami metodą Porannego Kręgu – stymulacja polisensoryczna – Wiosna.

Wiosna zwiastuje nowy kolor, smak, zapach, symbol oraz dźwięk. Wszystkie te elementy oczywiście pojawiły się na naszych zajęciach. Oznaką rozpoczęcia Wiosennego Kręgu było zapalenie przez nauczycielkę świeczki o zapachu cytryny, następnie przedszkolaki zostali powitani piosenką a ich dłonie nasmarowane zostały olejkiem, również o zapachu cytrynowym. „Biedroneczki” wysłuchały opowiadania pt. „Oznaki wiosny” S. Karaszewskiego i wsłuchiwały się w odgłosy wiosny. Dzieci wspólnie z rodzicami wzięły udział w inscenizacji muzyczno-ruchowej przy muzyce „Cztery pory roku Vivaldiego – Wiosna” oraz w masażu pleców „Rolnik, rolnikowa i piesek gryzący” M. Bogdanowicz. Największą jednak radość dzieciom sprawiło spotkanie z żywiołem – ziemią, ponieważ każdy mógł ją dotknąć, rozcierać w dłoni oraz muzykowanie na bębnie do uzgodnionej rymowanki. Na koniec zajęć dzieci wykorzystały zmysł smaku – skosztowały cukierka oczywiście cytrynowego.

Serdecznie dziękuję rodzicom za przybycie oraz zaangażowanie w zajęcia.

Iwona Wojtkowiak

Program Akademia Bezpiecznego Puchatka

Nasza szkoła, wzięła udział w XV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Celem tej akcji jest szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa wśród najmłodszych uczniów.

Podczas pięciu lekcji, przeprowadzonych w klasie 1, uczniowie zdobyli wiedzę na temat bezpieczeństwa w szkole, na drodze, w domu, w Internecie oraz w relacjach z rówieśnikami. Każda lekcja kończyła się podsumowaniem wiadomości i uzyskaniem „mocy”: uważności, ostrożności, odpowiedzialności, czujności i empatii.

Zdobytą przez dzieci wiedzę, weryfikował Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, z którym poradziły sobie bez większego problemu. Za realizację wszystkich pięciu elementów Programu, uczniowie uzyskali Dyplomy, a nasza szkoła otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

Koordynator programu, Beata Mrotek

ŚWIATOWY DZIEŃ SWIADOMOŚCI AUTYZMU

W czwartek 4 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.

Z tej okazji został zorganizowany konkurs międzyklasowy z wiadomości o Autyzmie i  Zespole Downa, a nagrodą był słodki upominek. Uczniowie z werwą przystąpili do napisania quizu oraz krzyżówki, podczas konkursu towarzyszyły wielkie emocje. Nad prawidłowym przebiegiem spotkania czuwały panie: Marta Bernas, Agnieszka Chojnacka.

Klasa V otrzymała największą ilość punktów i tym samym  zajęła I miejsce, klasa VI uplasowała się na II miejscu, natomiast  klasa IV zajęła III miejsce. Gratulujemy i  wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie.  

Zespół do Spraw Profilaktyki, Samorząd Uczniowski

Międzynarodowy Dzień Marchewki

4 kwietnia 2024 r. był dla „Biedroneczek” dniem wyjątkowo-pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki.

Dzieci mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy: jak bardzo jest zdrowa, zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Były zabawy ruchowe ze śpiewem przy piosence „Urodziny marchewki”, zabawa orientacyjno-porządkowa z podawaniem marchewki z rąk do rąk, prace plastyczne, omówienie zachowania tytułowej marchewki w wierszu J. Brzechwy, zagadki i tańce integracyjne. Nie zabrakło również degustacji soku marchwiowego oraz surowej marchewki. Na koniec odbyła się super marchewkowa sesja zdjęciowa! Z marchewką w roli głównej!

Myślę, że po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie Biedroneczki będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte.

Iwona Wojtkowiak

Piąta celebrowała Wielkanoc

Uczniowie kl. V wraz z wychowawcą – panią Agnieszką Hak, korzystając z okazji nadchodzących świąt Zmartwychwstania Pańskiego, mieli okazję przypomnieć zasady Savoir – Vivre podczas celebrowania tego wydarzenia.

Przypomnieliśmy obrzędy i tradycje wielkanocne, wysłuchaliśmy pieśni pasyjnych i poświęciliśmy też czas na refleksje, związane z przeżywaniem tych pięknych świąt. Rodzice uczniów jak zwykle zadbali o tradycyjne wypieki i przygotowali,, Zajączka „Serdeczne dziękujemy za owocną współpracę i życzymy wszystkim zdrowych i radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Tekst i foto Agnieszka Koralewska-Hak