Strefa Ucznia

Obraz1Drogi uczniu w tej strefie przedstawimy Ci cenne informacje nt. bezpiecznego posługiwania się Internetem i zagrożeń płynących z niego. Proszę zapoznaj się z nimi – to nic nie kosztuje – a wiedza tu zdobyta na pewno przyniesie efekty.

1. Korzystaj bezpiecznie

 1. Jeżeli zobaczysz wulgarne obrazki na stronie, od razu powiedz to rodzicom.
 2. Jeżeli ktoś będzie próbował z Tobą rozmawiać na gadu-gadu lub przesyłał do Ciebie brzydkie e-maile, wiadomości na portalach społecznościowych, to również musisz zgłosić swoim rodzicom, i nie odpisuj na takie wiadomości.
 3. Jeżeli dostaniesz od nieznajomej Ci osoby wiadomość z linkiem do jakiejś strony, nie otwieraj go, najlepiej zignoruj tę wiadomość.
 4. Zawsze czytaj to, co jest napisane małym druczkiem na końcu strony, tam mogą znajdować się różne informacje, które nie zawsze są dobre.
 5. Nie wysyłaj sms-ów na jakąś stronę, jeżeli nie wiesz, czy ten sms jest na pewno bezpłatny.
 6. Nie próbuj nabrać się na różne reklamy, które wydają Ci się fajne, nie jesteś pewien, co tam naprawdę się znajduje. Najlepiej nie zwracaj na nie uwagi.

2. Ku przestrodze

3. Netykieta

 • Nie udostępniaj swoich danych! Nie wiadomo, jak inne osoby mogą to wykorzystać przeciwko Tobie. Swoje dane osobowe powinieneś szczególnie mocno chronić.
 • Nie ufaj innym! Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że po drugiej stronie jest pedofil, złodziej lub haker.
 • Nie wiesz we wszystko, co jest w sieci! W sieci są różne strony udające normalne serwisy, które chcą tylko wyłudzić Twój adres e-mail i zalać twoją skrzynkę odbiorczą tonami spamu. W internecie na wielu stronach jest też stek kłamstw.
 • Nie umawiaj się z nieznajomymi poznanymi przez Internet! Jest to bowiem ogromne niebezpieczeństwo. Różni psychopaci tylko na to czekają.
 • Nie odpowiadaj na zaczepki! Jeżeli ktoś wysyła Ci obraźliwe e-maile, nie odpowiadaj. Nadawca tylko na to czeka. Jeśli jednak bardzo Cię to niepokoi, powiadom policję.
 • Nie podawaj innym hasła! Osoba znająca Twoje hasło może bowiem wysyłać obraźliwe wiadomosci do Twoich znajomych, podając się za Ciebie.
 • Nie używaj webkamery ,gdy rozmawiasz z obcym! Jeżeli jednak już się na to zdecydujesz ,to tylko wtedy ,gdy druga osoba także udostępni połączenie wideo.
 • Zabezpiecz swój komputer! Ważne jest, byś nie łapał wirusów np. ściągając czy otwierając różne pliki. Dlatego tak istotne jest, by mieć program antywirusowy czy antyspamowy.

 4. Co zrobić, gdy masz problem?

Porozmawiaj z rodzicem, pedagogiem, nauczycielem lub po prostu zadzwoń 116 111.