Niesamowite chwile w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

We wtorek, 7 listopada uczniowie klas 1-4 oraz kilkoro uczniów z klasy V i VI, spędzili niesamowite chwile w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Jest to pierwsze centrum nauki powstałe w naszym województwie, gdzie pozyskuje się wiedzę poprzez doświadczanie i zabawę. Centrum jest ogromne, bo ma aż 6 pięter i na każdym z nich znajdują się wystawy różniące się tematycznie. Można zwiedzać je w dowolnej kolejności, ale my zaczęliśmy od początku, czyli od dołu, kierując się w górę.

Wystawa „Rzeka”, znajdująca się na drugim piętrze, przykuła uwagę uczniów na dłużej.  Znajduje się tam najdłuższy w Polsce model koryta rzeki. To było ciekawe doświadczenie dla dzieci, bowiem mogli poznać procesy ekologiczne, budowę tamy, różnego typu pompy, a także strzelać z armatek wodnych, obserwować wirujące na strumieniu wody piłeczki i chlapać
w wodzie do woli. Ważną częścią tej wystawy jest statek piracki z mostkiem kapitańskim. Grające rury, stanowisko nawigatora, czy wbijanie kołków, stwarza możliwość rozwijania wyobraźni.

Na trzecim piętrze, na wystawie „przeŻYCIE”, uczniowie, między innymi, zajrzeli do ula, kopca kreta i zasiedli w muszli ślimaka. Zobaczyli też interaktywne stanowiska,  zapoznające z fauną Wisły i terenów około rzecznych. Znajduje się tam np. domek na drzewie, w którym zobaczyć można podróżnicze mapy świata i tropy zwierząt, staw wędkarski,
w którym można złowić rybki, a także mini tor wyścigowy dla zabawkowych ciężarówek. Natomiast w pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”, uczniowie, zamienili się w konstruktorów
i budowniczych. W tym miejscu, dzieci mogły się wyszaleć, tworząc konstrukcje, na jakie tylko mają ochotę. A po ich zbudowaniu, efektownie je demolowali,  wyładowując nagromadzoną energię.

Kolejne piętra Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to wystawy skierowane raczej dla starszych dzieci i dorosłych. Pomimo tego, uczniowie chętnie obserwowali wystawy  prezentujące ważne wynalazki i przełomowe odkrycia, które zrewolucjonizowały życie człowieka, a także wystawę nowoczesnych technologii. Na tej ostatniej mogli nagrać krótki film w technice po klatkowej, ułożyć kolorową mozaikę lub zagrać w podłogowe Memory.

Niewątpliwie wyjazd można udać za bardzo udany, co widać na twarzach uczestników wycieczki.

Wyjazd dofinansowany był przez Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Dziecięca Przystań”, ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach badania „Wstrzymał słońce ruszył ziemię- Poznajemy astronomię!”, realizowanego w  ramach konkursu Powiatowa Odnowa Wsi 2023 r. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mycielewie, nauczyciele oraz rodzice wraz z dziećmi składają podziękowania dla fundatorów.

Tekst: B. Mrotek, Foto: A. CH., M. T., A. P., B. M.