Stowarzyszenie Aktywne Mycielewo włączyło się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Różowa Skrzyneczka.
Akcja polega na zakupie i wyposażeniu szkoły w różową skrzyneczkę, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnieniu powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej.
27 października 2023 r. uczniowie klas 1-4 spotkali się w szkolnej stołówce, aby wziąć udział w obchodach Dnia Dyni. Kolorem przewodnim tego dnia był oczywiście pomarańczowy i w te barwy przyszliśmy ubrani. Wspólnie przeprowadziliśmy warsztaty które miały na celu odpowiedzieć na pytanie – Czy dynia to owoc, czy warzywo?
Dynię dobrze zbadaliśmy, poznaliśmy jej walory zdrowotne, a także różnorodność. Dowiedzieliśmy się że występuje ona w różnych rodzajach, których zastosowanie wciąż jest nieograniczone i daje szeroki wachlarz możliwości kulinarnych. Już w czwartek zaczęły się pierwsze przygotowania, klasa pierwsza wykonała przekrój dyni z dynioliny, a także pyszne kanapki z dżemem dyniowym. Klasa druga przygotowała zupę dyniową w dwóch wersjach, z gruszką i dyni pieczonej z aromatycznymi ziołami. Klasa trzecia na technice wykonała dynie z rolek papieru, które pięknie przystroiły nam stołówkę nadając charakterystyczny jesienny klimat, a do posmakowania dostaliśmy ketchup dyniowy. Stołówkę wypełniły również inne dania z dyni takie jak babki dyniowe, bułeczki, dynia w occie, chipsy dyniowe, a nawet kompot. Oczywiście nie skupiliśmy się tylko na jej walorach smakowych, ale również działaliśmy technicznie, bo wykonaliśmy nietypowe latarnie z dyni, a także przeprowadziliśmy wspólną zabawę ruchową z dynią w tle.
Oj rozgrzała nas dynia w ten jesienny pochmurny dzień i mamy nadzieję, że tego dnia każdy mógł się przekonać, że dynia to naprawdę urodziwe, niedocenione, ale bardzo zdrowe warzywo, które przecież jest owocem ;). Pamiętajcie! Nasza dieta powinna być urozmaicona dlatego bądźcie otwarcie na nowe smaki, jedzcie zdrowo – sezonowo!
W piątek 27 października 2023 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Pływania, który przypada na 28.10.2023 r. Uczniowie wykazali się kreatywnością i przyszli w tym dniu ubrani w elementy symbolizujące strój pływaka.
To wspaniała okazja do zainteresowania się tym sportem, który ma nam wiele do zaoferowania. Pływanie to też idealna forma relaksu, woda wpływa na nasz układ nerwowy i funkcje poznawcze. Zachęcamy do pływania.
Uczniowie klasy pierwszej, zostali zgłoszeni przez wychowawczynię do udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy Zmysłami”. Każdego miesiąca, począwszy od października, będą realizować jedno z ośmiu zadań określonych przez organizatora.
Zasadniczym celem projektu jest rozwijanie zmysłów u dzieci poprzez innowacyjne i kreatywne podejście do tego tematu. Zadaniem nauczyciela jest tworzenie stosownych sytuacji i warunków umożliwiających wielozmysłowe poznawanie świata. Zajęcia sensoryczne pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie dziecka, ponieważ pobudzają układ nerwowy dzieci do prawidłowego przekazywania bodźców do mózgu.
Pod koniec października, pierwszoklasiści wykonali pierwsze zadanie – Sensoryczny Tor Przeszkód. Przełamali swoje bariery, pokonując przygotowaną wspólnie ścieżkę ze zgromadzonego materiału przyrodniczego. W trakcie tego ekstremalnego spaceru uruchomione zostały wszystkie zmysły, co zresztą można dostrzec na umieszczonych zdjęciach.
Zgodnie z kalendarzem szkolnym 31 października 2023 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Nie ma lekcji. Widzimy się w szkole 2 listopada.
31 października w szkole zorganizowane będą zajęcia opiekuńcze. Jeśli istnieje w tym dniu potrzeba opieki nad dzieckiem, prosimy, żeby rodzice zgłosili to do wychowawców klas.
Samorząd Uczniowski z opiekunem p. Agnieszką Chojnacką jest pomysłodawcą edukacji muzycznej podczas przerw, które przerodziły się w przerwy taneczne. Zaczęliśmy od dzisiaj.
Podczas przerw rozbrzmiewała taneczna muzyka. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę, bo uczniowie świetnie się bawili i nawet zaprosili do zabawy nauczycieli. Brawo Samorząd Uczniowski!
Przeczesując internetowe strony z naszego regionu natrafiliśmy na bardzo ciekawe artykuły z https://palukiznin.pl. Dotyczą one historii naszej placówki, zapraszamy do czytania.
W październiku drugoklasiści wraz z wychowawczynią Anną Pyszczyńską rozpoczęli kolejny rok z innowacją pt.: „Zabawy z kodowaniem”. Przedsięwzięcie to przede wszystkim dobra zabawa, połączona z nauką programowania.
Podczas całego roku regularnie raz w miesiącu uczniowie będą zmagać się z zadaniami na macie do kodowania. Jest to kolejny rok naszej pracy dlatego wchodzimy w kolejne etapy ruchów na macie. Równolegle z naszą innowacją uczniowie biorą udział EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania – jest to społeczna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z kodowaniem.
W tym roku CodeWeek działa od 7 do 22 października, ale klasa 2 pracuje dużo wcześniej, a trzeba wspomnieć że równocześnie pracujemy w programie „Cała Polska Programuje” akcji, której autorką jest Anna Świć. Obydwie inicjatywy wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.
12 października 2023 r. uczniowie klas IV- VIII Szkoły Podstawowej w Mycielewie odbyli niezmiernie ciekawą wycieczkę śladami naszej historii.
Ostrów Lednicki, który mieliśmy zaszczyt odwiedzić to największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, położona w jego południowej części, prawdopodobne miejsce „Chrztu Polski” w 966 roku. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów, które również wywarło na nas duże wrażenie. 16 września 1994 roku wyspa została wpisana na listę pomników historii..
Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Na wyspie, w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego między Poznaniem a Gnieznem), zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 rokiem). Wszystkie te miejsca mieliśmy okazję podziwiać.
Wielką atrakcją była dla nas przeprawa tratwą przez jezioro Lednica, a padający przez chwilę deszcz, pdkreślał dodatkowo uroki zwiedzanych miejsc.
Po historycznym spacerze po wyspie, udaliśmy się w kolejne ciekawe miejsca na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.
Jest to jeden z większych skansenów w Polsce, położony mniej więcej w połowie drogi między Poznaniem, a Gnieznem. Na powierzchni ok. 21 ha zgromadzono tu ponad 70 obiektów architektury ludowej z terenu całej Wielkopolski. Odbyliśmy tutaj wspaniałą podróż w czasie i zobaczyliśmy XIX-wieczną tradycyjną wieś wielkopolską. Malownicza jesień z opadającymi liśćmi w tle, dodała jeszcze większego uroku i pozwoliła nam odetchnąć od codziennej „życiowej pogoni”
Teren Wielkopolskiego Parku Etnograficznego został zaaranżowany na wzór typowej XIX-wiecznej wsi wielkopolskiej, może wyidealizowanej, ale ubranej w sprzęty i odzież z tamtego czasu. Zabudowa wsi otrzymała układ owalnicy, w której poszczególne gospodarstwa rozmieszczono wokół centralnego placu, którego centralną budowlą jest drewniany kościółek z 1719 r. Został on tutaj przeniesiony z Wartkowic koło Uniejowa wraz z całym wyposażeniem, kiedy wybudowano we wsi nową, murowaną świątynię. Kościół w skansenie nie jest tyko martwą atrapą, ale żywą świątynią, w której w okresie wakacyjnym odprawia się nabożeństwa. Można tu uczestniczyć w procesji Bożego Ciała czy w obrzędzie święcenia ziół
Poszczególne domostwa różnią się nie tylko wielkością, ale i wyposażeniem, obrazując stopień zamożności gospodarzy, ich wiarę, czy pochodzenie. Zaskakują niekiedy poszczególne elementy wyposażenia, zadziwiając pomysłowością wykonania. W chałupie z Ołoboku znajdziecie sprytny „chodzik” dla niemowlaka, w gospodarstwie olęderskim składane łóżko, którego nie powstydziliby się projektanci z Ikei :). W kuchni zobaczycie gofrownice, maszynki do lodów, arcysprytne łapki na muchy, kwyrlejki z gałązki sosnowej (to wielkopolska nazwa mątewki ;), szatkownice czy pralki.
Wielkopolski Park Etnograficzny pokazuje również obyczaje i wierzenia mieszkańców wsi wielkopolskiej. W wielu chałupach zobaczycie piękne zdobienia, wycinanki, hafty czy stroje Poszczególne domostwa zostały wyposażone w przedmioty z epoki, ich aranżacja sprawia wrażenie, jakby gospodarze wyszli z domu i mieli tu za chwilę powrócić.
Złudzenie oryginalności wsi daje świetnie zaplanowana roślinność. Pomiędzy poszczególnymi gospodarstwami znajdują się pola uprawne, w ogrodach kwitną jeszcze przepiękne, majestatyczne malwy i dojrzewają owoce. W zagrodach są również zwierzęta, które chętnie podchodzą do zwiedzających. Do dworu prowadzi wierzbowa aleja.
W okolicy znajduje się wiejski cmentarz oraz drewniana kapliczka. Miejsce na ich lokalizację nie jest przypadkowe. W tym bowiem miejscu odkryto cmentarzysko z okresu kultury pomorskiej i wczesnego średniowiecza. Jeden z takich grobów został wyeksponowany na cmentarzu, a do jego wnętrza można zajrzeć przez szybę.
Długo by jeszcze opowiadać o tym magicznym miejscu… Zachęcamy do odwiedzenia tych pięknych, klimatycznych miejsc z rodziną. Może dołączone fotografie jeszcze bardziej Was do tego nakłonią.
Organizatorem wycieczki i opiekunem była pani Agnieszka Koralewska-Hak. Opiekę nad uczniami sprawowały również panie: Marzena Borzych, MartaBernas i Małgorzata Sucharska.
W pogodną środę 18 października b.r. uczniowie klasy V wraz z wychowawcą p. Agnieszką Koralewską-Hak i p. Małgorzatą Kwiatkowską udali się na wycieczkę do lasu.
Kontakt z naturą od zawsze stanowił dla człowieka wytchnienie. Dzięki uprzejmości Państwa Żanety i Michała Fornalczyk również my mogliśmy tego doświadczyć. Rodzice Igora zorganizowali dla nas niezapomniany czas, pełen niespodzianek i miłych przeżyć. Były wykłady edukacyjne, konkursy, zabawa i ognisko z kiełbaskami. Nie zabrakło też takich atrakcji, jak przejażdżka Polarisem, spacer z psami myśliwskimi, czy budowa szałasu. Wielką wiedzą na temat leśnej przyrody, a głownie świata zwierząt, wykazał się Igor Fornalczyk. Dzieci były pod wielkim wrażeniem i chętnie brały udział w tej pięknej lekcji przyrody.
Czas wspólnie spędzony w lesie pozwolił każdemu z nas na refleksję i przyniósł radość z wspólnie spędzonych chwil na łonie natury. Bardzo dziękujmy Państwu Fornalczyk za zorganizowanie tak wspaniałego wydarzenia.
18 października, klasa I, udała się do Piekarni GS „SCH” w Kcyni. Wizyta miała powiązanie z obchodzonym w poniedziałek (16 października), Dniem Chleba, a jej celem było poznanie produkcji chleba i specyfiki zawodu piekarza.
Pani przewodnik, przedstawiła dzieciom etapy powstawania chleba- od ziarenka do bochenka. Uczniowie, zobaczyli pracę maszyn, za pomocą których wyrabiane jest ciasto chlebowe, miejsca garowania i pieczenia chleba. Dowiedzieli się, z jakiej mąki powstają poszczególne gatunki chleba. Pierwszoklasiści przekonali się, iż praca piekarza wcale nie jest łatwa, ponieważ w nocy, gdy oni smacznie śpią, piekarz ciężko pracuje.
Okazało się, że w piekarni mieści się też stanowisko ciastkarni. Smażone są pyszne pączki, pieczone drożdżówki i inne słodkości. Podczas pobytu nie obyło się bez degustacji bułek, chleba i bezików.
Na koniec, dzieci pięknie podziękowały Pani przewodnik i wręczyły przygotowane w domu rysunki.
Następnie uczniowie przemieścili się na plac zabaw przy ulicy Libelta oraz na Skatepark. W parku, dzieci miały okazję podziwiać jesienną przyrodę.
A w najbliższy piątek, uczniowie klasy 1 sami upieką bułeczki, bo już znają przepis.
Dziękujemy Pani Prezes GS w Kcyni, Danucie Puchalskiej oraz Pani kierownik Piekarni, Annie Kasperskiej za możliwość zwiedzenia miejsca wypieku chleba.
13 października prezes Koła Łowieckiego nr 9 GWARDIA w Bydgoszczy p. Andrzej Krokos ogłosił konkurs dla uczniów naszej szkoły pt.: „Zwierzęta naszych lasów” z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych:
• prace plastyczne (technika dowolna): klasy I-IV • test wiedzy: klasy V-VIII
Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat zwierząt łownych i chronionych żyjących w naszych lasach, zachęcenie uczniów do działań na rzecz zwierzyny dziko żyjącej przy współpracy ze środowiskiem leśniczych i myśliwych, ukazanie pozytywnych stron działalności Polskiego Związku Łowieckiego.
Wszystkie informacje wraz z regulaminem zamieszczamy poniżej. Wszystkie materiały do przygotowania do testu wiedzy do odebrania u p. Marzeny Borzych i p. Anny Pyszczyńskiej. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału, na uczniów czekają ciekawe nagrody.
17 października 2023 r. uczniowie klasy 2 na pierwszych zajęciach z innowacji pedagogicznej pt. „Zostań młodym odkrywcą” wykonywali gniotki .
Zadanie polegało na napełnieniu nadmuchanego balonika skrobią ziemniaczaną i przyozdobieniu w dowolny sposób. Drugoklasiści sprostali zadaniu i powstały bardzo ciekawe zabawki, które na pewno umilą im spędzany czas w szkole.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego dla szkół podstawowych pod patronatem Moniki Cichowlas, niezależnego partnera wydawnictwa Usborne.
„Zostań Mistrzem Słówek” to II edycja bezpłatnego konkursu z języka angielskiego dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej z całej Polski. Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do poszerzenia wiedzy i doskonalenia sprawności językowych. To również motywacja do nauki nowych angielskich słówek i wyrażeń. Uczeń może przygotować się do konkursu na bezpłatnej platformie Lingos, na której czeka na niego gotowa baza słów i zwrotów z arkusza konkursowego, dostosowana do jego kategorii wiekowej. Nauka to aktywne lekcje w formie interaktywnych fiszek. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Zapisy trwają do 09.11.2023 r. Więcej informacji u koordynatora konkursu Małgorzaty Sucharskiej. Regulamin konkursu poniżej.
16 października 2023 roku „Biedroneczki” obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk.
Na początku przedszkolaki rozmawiały na temat zarazków, bakterii i wirusów które „zamieszkują” nasze ręce. Omówiliśmy też schemat dokładnego mycia rąk i zastosowaliśmy go w praktyce. Dzieci bawiły się również przy piosenkach pt. „Umyć ręce”, „Piosenka o brudasie i czyściochu”, „Mydło lubi zabawę” oraz oglądały filmy edukacyjne. Wykonywały eksperymenty pt. „Do czego potrzebne jest mydło?” i „Jak ważne jest wycieranie rąk” po czym doszły do wniosku, że brud boi się mydła i że po każdorazowym umyciu rąk, należy je wytrzeć do sucha czystym ręcznikiem.
Na koniec zajęć Biedroneczki wykonały plakat i pracę plastyczną promującą mycie rąk. Dzień ten dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.
Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że nasz absolwent Kacper Gieryk wygrał w niedzielę we francuskim Les Herbiers indywidualny wyścig na czas – Chrono des Nations. Kacper był najszybszy w kategorii młodzieżowców, zawodników do lat 23. Kolarze musieli pokonać 27, 23 kilometra wokół Les Herbiers.
Dla naszej społeczności to cudowny prezent na Dzień Edukacji Narodowej. Cieszymy się bardzo, że Kacper realizuje swoje marzenia i zdobywa sukcesy. Gratulujemy!
13 października, w przeddzień 250. rocznicy Komisji Edukacji Narodowej, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z udziałem zaproszonych gości, którą poprowadziła pani Agnieszka Koralewska-Hak.
W tym dniu do grona braci uczniowskiej zostali przyjęci uczniowie klasy I, którzy złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia. Pierwszoklasiści zaprezentowali się w ciekawym programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni pani Beaty Mrotek. Miłą niespodziankę przygotowała dla nich również klasa III: samodzielnie wykonane zakładki do książek.
Samorząd Uczniowski, wraz z opiekunem paniąAgnieszką Chojnacką, czuwał nad sprawnym przebiegiem uroczystości. Przedstawiciele SU: Nadia Mlicka i Franciszek Strzyżewski złożyli nauczycielom życzenia i wręczyli im róże a Kasia Buksa umiliła tę chwilę pięknym śpiewem. Pani dyrektor Katarzyna Walasiewicz w swoim przemówieniu przypomniała okoliczności powstania KEN, wspomniała o trudnym, ale jakże wspaniałym zawodzie nauczyciela i podziękowała wszystkim, którzy tworzą społeczność szkoły i pracują na rzecz oświaty.
Tradycyjnie już z okazji Dnia Edukacji Narodowej pani dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i działania na rzecz szkoły. W tym roku nagrody otrzymały panie: Marzena Borzych, Agnieszka Koralewska-Hak, Agnieszka Magdziarz, Dominika Piechowiak, Renata Szczepaniak (nauczyciele) oraz Wioletta Burdasz, Monika Cyranowska, Magdalena Kaczmarek, Ewa Smorga, Iwona Suder (pracownicy administracji i obsługi).
O godzinie 11.00 pani dyrektor uczestniczyła w gminnych obchodach Dnia Edukacji Narodowej w ZST w Kcyni, gdzie pani pedagog Małgorzata Kwiatkowska odebrała Nagrodę Burmistrza z rąk pełniącego obowiązki Burmistrza Kcyni pana Wojciecha Niemczyka oraz Kierownika Edukacji, Promocji Sportu i Kultury pana Rafała Woźniaka.
Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
„Jesienią, jesienią Sady się rumienią Czerwone jabłuszka Pomiędzy zielenią”
Tym fragmentem wiersza M. Konopnickiej rozpoczął się w naszej szkole ,,Festiwal Jabłek”, a wydarzenie miało miejsce 6 października 2023 roku i miało powiązanie ze Światowym Dniem Jabłek. W Polsce jest on obchodzony 28 września, natomiast w Ameryce 21 października.
Uczniowie klas I-III, przygotowywali się do tej uroczystości przez kilka dni. W piątek przyodziali się w czerwone i zielone ubrania, a podczas prezentacji swoich prac, wykazali się niesamowitą wiedzą na temat jabłek. Na przygotowanych plakatach, przedstawili między innymi: budowę jabłek, różnorodność gatunków, ich nieocenione wartości odżywcze i ukrytą w nich witaminową moc. Wymienili ulubione przez siebie przetwory i potrawy z jabłek. Klasa I samodzielnie wykonała i wystawiła na tę okoliczność kompoty z antonówek. Pod koniec spotkania, uczniowie zachwycili swoje podniebienia walorami smakowymi jabłek, które podano w różnych kombinacjach: sok, jabłuszka zapiekane z powidłami oraz jabłuszka z sosem truskawkowym bądź czekoladowym w cukierkowej posypce. Oczywiście jabłka ze skórką, ponieważ tam znajduje się najwięcej witamin.
Konkluzją spotkania stało się hasło pewnego badacza jabłek: ,,Jedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci potrzebny”.
W środę, 4 października 2023 r., klasa I zasiadła wspólnie do zdrowego śniadania, na którym pojawiły się warzywne dary jesieni.
Podczas zajęć, zwrócono uwagę na przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa w czasie przygotowywania posiłków, kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych, budowanie poczucia estetyki podczas spożywania posiłków, a także naukę kulturalnego zachowania się przy stole.
Pragnę dodać, iż w trakcie komponowania kreatywnych kanapek rozbudzone zostały zmysły dzieci: węch, wzrok, dotyk i smak. I chyba właśnie te wrażenia sensoryczne pobudziły apetyt dzieci i sprawiły, że zjadły prawie wszystko.