12 października 2023 r. uczniowie klas IV- VIII Szkoły Podstawowej w Mycielewie odbyli niezmiernie ciekawą wycieczkę śladami naszej historii.
Ostrów Lednicki, który mieliśmy zaszczyt odwiedzić to największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, położona w jego południowej części, prawdopodobne miejsce „Chrztu Polski” w 966 roku. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów, które również wywarło na nas duże wrażenie. 16 września 1994 roku wyspa została wpisana na listę pomników historii..
Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Na wyspie, w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego między Poznaniem a Gnieznem), zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 rokiem). Wszystkie te miejsca mieliśmy okazję podziwiać.
Wielką atrakcją była dla nas przeprawa tratwą przez jezioro Lednica, a padający przez chwilę deszcz, pdkreślał dodatkowo uroki zwiedzanych miejsc.
Po historycznym spacerze po wyspie, udaliśmy się w kolejne ciekawe miejsca na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.
Jest to jeden z większych skansenów w Polsce, położony mniej więcej w połowie drogi między Poznaniem, a Gnieznem. Na powierzchni ok. 21 ha zgromadzono tu ponad 70 obiektów architektury ludowej z terenu całej Wielkopolski. Odbyliśmy tutaj wspaniałą podróż w czasie i zobaczyliśmy XIX-wieczną tradycyjną wieś wielkopolską. Malownicza jesień z opadającymi liśćmi w tle, dodała jeszcze większego uroku i pozwoliła nam odetchnąć od codziennej „życiowej pogoni”
Teren Wielkopolskiego Parku Etnograficznego został zaaranżowany na wzór typowej XIX-wiecznej wsi wielkopolskiej, może wyidealizowanej, ale ubranej w sprzęty i odzież z tamtego czasu. Zabudowa wsi otrzymała układ owalnicy, w której poszczególne gospodarstwa rozmieszczono wokół centralnego placu, którego centralną budowlą jest drewniany kościółek z 1719 r. Został on tutaj przeniesiony z Wartkowic koło Uniejowa wraz z całym wyposażeniem, kiedy wybudowano we wsi nową, murowaną świątynię. Kościół w skansenie nie jest tyko martwą atrapą, ale żywą świątynią, w której w okresie wakacyjnym odprawia się nabożeństwa. Można tu uczestniczyć w procesji Bożego Ciała czy w obrzędzie święcenia ziół
Poszczególne domostwa różnią się nie tylko wielkością, ale i wyposażeniem, obrazując stopień zamożności gospodarzy, ich wiarę, czy pochodzenie. Zaskakują niekiedy poszczególne elementy wyposażenia, zadziwiając pomysłowością wykonania. W chałupie z Ołoboku znajdziecie sprytny „chodzik” dla niemowlaka, w gospodarstwie olęderskim składane łóżko, którego nie powstydziliby się projektanci z Ikei :). W kuchni zobaczycie gofrownice, maszynki do lodów, arcysprytne łapki na muchy, kwyrlejki z gałązki sosnowej (to wielkopolska nazwa mątewki ;), szatkownice czy pralki.
Wielkopolski Park Etnograficzny pokazuje również obyczaje i wierzenia mieszkańców wsi wielkopolskiej. W wielu chałupach zobaczycie piękne zdobienia, wycinanki, hafty czy stroje Poszczególne domostwa zostały wyposażone w przedmioty z epoki, ich aranżacja sprawia wrażenie, jakby gospodarze wyszli z domu i mieli tu za chwilę powrócić.
Złudzenie oryginalności wsi daje świetnie zaplanowana roślinność. Pomiędzy poszczególnymi gospodarstwami znajdują się pola uprawne, w ogrodach kwitną jeszcze przepiękne, majestatyczne malwy i dojrzewają owoce. W zagrodach są również zwierzęta, które chętnie podchodzą do zwiedzających. Do dworu prowadzi wierzbowa aleja.
W okolicy znajduje się wiejski cmentarz oraz drewniana kapliczka. Miejsce na ich lokalizację nie jest przypadkowe. W tym bowiem miejscu odkryto cmentarzysko z okresu kultury pomorskiej i wczesnego średniowiecza. Jeden z takich grobów został wyeksponowany na cmentarzu, a do jego wnętrza można zajrzeć przez szybę.
Długo by jeszcze opowiadać o tym magicznym miejscu… Zachęcamy do odwiedzenia tych pięknych, klimatycznych miejsc z rodziną. Może dołączone fotografie jeszcze bardziej Was do tego nakłonią.
Organizatorem wycieczki i opiekunem była pani Agnieszka Koralewska-Hak. Opiekę nad uczniami sprawowały również panie: Marzena Borzych, Marta Bernas i Małgorzata Sucharska.
Tekst i foto: Agnieszka Koralewska-Hak
Źródło: wikipedia