Taniec wiosny – XIV edycja Turnieju Tańca

„Gdzie ludzie wspólnie tańczą, tam sami wychowują się i kształcą”
Bernard Wosien

21 marca 2025 r., przy okazji nadejścia wiosny, odbyła się XIV edycja Turnieju Tańca. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III i miał na celu m.in. prezentację umiejętności tanecznych, popularyzację walorów artystycznych i estetycznych tańca, budzenie wiary we własne siły i talenty oraz nabywanie umiejętności zachowania się na scenie.

Taniec niewątpliwie pełni funkcję edukacyjną. Rozwija wyobraźnię, pamięć, myślenie, uwagę, orientację i spostrzegawczość. Dzięki wprowadzeniu ciała w ruch, dziecko pokonuje bariery swoich możliwości, odpręża się i pozbywa wszelkich napięć. I to wszystko zadziało się tego dnia na szkolnej scenie.

Podczas wydarzenia mieliśmy okazję podziwiać występy młodych artystów, którzy, przezwyciężając tremę, zaprezentowali swoje umiejętności taneczne solo, w duetach, a także zespołowo.

Pokaz tancerzy oceniało jury w składzie:

  • Przewodnicząca: Renata Gaj-Kowalska, kierownik do spraw kultury w GCKiB w Kcyni
  • Agnieszka Koralewska-Hak
  • Iwona Wojtkowiak

Każdy z występów był niepowtarzalny, perfekcyjnie przygotowany i spotkał się z pozytywnym odbiorem widowni. Jurorzy nie mieli łatwego zadania, jednak zgodnie wyłonili zwycięzców.

Wyniki konkursu:

  • I miejsce (ex aequo): Pola Kamińska (klasa 2) i Michał Senska (klasa 1)
  • II miejsce (ex aequo): Agata Gałgańska (klasa 2) i zespół w składzie: Julia Czaja, Aleksandra Sojka, Lena Kluj, Amelia Motyka, Dagmara Pelc (klasa 3)
  • III miejsce (ex aequo): Barbara Bach (klasa 2) i duet w składzie: Laura Bagnerowska, Pola Kamińska (klasa 2)

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyła Dyrektor Katarzyna Walasiewicz. Fundatorem nagród była Rada Rodziców.

Tekst: Beata Mrotek
Foto: Paulina Dydyszko

Biedroneczki świętują Światowy Dzień Wody

„ …Dzięki wodzie wszystko żyje,
Każdy ją na świecie pije,
Mały kwiatek, wielkie drzewo,
Które pnie się, aż pod niebo.
Wodę, piją także dzieci,
Taką co ze źródła leci,
Bo by rosnąć, aby żyć,
Trzeba czystą wodę pić.”

24 marca 2025 r. dzieci z grupy Biedronek obchodziły Światowy Dzień Wody. To międzynarodowe święto, ustanowione przez ONZ, ma na celu uświadomienie, jak wielki wpływ na życie ludzi, zwierząt i roślin ma woda.

Podczas obchodów tego dnia dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o wodzie. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny, w którym poznały wędrówkę kropli wody, dowiedziały się, skąd bierze się deszcz i jak ważna jest czysta woda. Poznały różne sposoby wykorzystania zasobów wodnych, rodzaje wód na Ziemi oraz dowiedziały się, dlaczego warto pić wodę i jak, w codziennym życiu, oszczędzać ten cenny zasób.

Dzieci układały puzzle, rozwiązywały zadania i łamigłówki związane z wodą. Eksperymentowały z nią, badając różne jej właściwości, takie jak zapach, smak i kolor. Jak zawsze, nie zabrakło prac plastycznych związanych z tematem.

Na zakończenie przedszkolaki otrzymały odznaki z napisem „Przyjaciel wody”.

Biedroneczki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia, które należy szanować. Mają także ważny przekaz dla innych: Nie marnujmy wody!

Iwona Wojtkowiak
Paulina Dydyszko

Tęczowa magia dyfuzji – eksperyment z cukierkami w klasie 2

W poniedziałek, 24 marca 2025 r., klasa 2 pod okiem p. Angeliki Drozd uczestniczyła w zajęciach z innowacji „Zostań młodym odkrywcą”, podczas których poznawali kolejne zjawisko fizyczne – dyfuzję. Dyfuzja zachodzi we wszystkich trzech stanach skupienia, a jej przebieg można zaobserwować na co dzień.

Na talerzu uczniowie ułożyli cukierki tak, aby tworzyły okrąg. Następnie powoli wlewaliśmy do środka wodę, starając się nie dotykać talerza ani cukierków, by uniknąć nierównego rozpuszczenia barwników. Po chwili zaczęliśmy obserwować, co się dzieje. Spływająca woda utworzyła na powierzchni cukierków tęczę. Ciepła woda rozpuszcza cukier oraz barwniki na powierzchni Skittlesów.

Dyfuzja to proces, w którym cząsteczki przemieszczają się z obszaru o wyższym stężeniu do obszaru o niższym stężeniu. W wyniku tego zjawiska barwniki zaczęły tworzyć kolorowe smugi – każdy kolor tworzył osobną smugę, a barwniki nie mieszały się natychmiast.

Udział w tym doświadczeniu ze Skittlesami to świetna okazja, by przekonać się, jak zwykły cukierek może stać się fascynującą lekcją o rozpuszczalności, dyfuzji i nauce o kolorze.

Angelika Drozd