Gminny Konkurs Historyczny „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach oraz Zbrodnia Pomorska 1939” dla klas 6-8

W ramach wygranego konkursu ofert 2025 z powiatu nakielskiego, Stowarzyszenie Aktywne Mycielewo przeprowadziło III etap realizacji zadania – Gminny Konkurs Historyczny dla uczniów klas 6-8. Wydarzenie odbyło się w Szkole Podstawowej w Mycielewie i zgromadziło młodych pasjonatów historii z gminnych szkół podstawowych.

Przybyłych gości oraz uczestników konkursu powitały pani Katarzyna Walasiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mycielewie, oraz pani Małgorzata Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia Aktywne Mycielewo. Konkurs zgromadził 14 uczniów reprezentujących Szkoły Podstawowe z Mycielewa, Chwaliszewa, Palmierowa, Dziewierzewa oraz Kcyni.

Zmagania polegały na rozwiązaniu testu historycznego, który przygotowała pani Agnieszka Grobelna-Staniszewska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Mycielewie. Poziom konkursu był wysoki, a uczestnicy wykazali się imponującą wiedzą.

Po podliczeniu wyników wyłoniono laureatów:

  • I miejsce – Oliwia Pikul (SP Mycielewo)
  • II miejsce – Maja Jaszak (SP Mycielewo)
  • III miejsce – Jan Danielewicz (SP Kcynia)

Po zakończeniu części konkursowej uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pięknym montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez panią Agnieszkę Grobelna-Staniszewską wraz z uczniami. Występ spotkał się z dużym uznaniem zarówno wśród uczestników, jak i zaproszonych gości.

Na zakończenie konkursu wręczono nagrody dla zwycięzców (bony podarunkowe) oraz upominki dla wszystkich uczestników, doceniając ich zaangażowanie i trud włożony w przygotowania do konkursu.

Gminny Konkurs Historyczny w Mycielewie okazał się wartościowym wydarzeniem, które nie tylko pozwoliło uczniom sprawdzić swoją wiedzę, ale również zainspirowało ich do dalszego zgłębiania historii, szczególnie na terenie Krajny i Pałuk, z którego pochodzą. Serdecznie dziękujemy Powiatowi Nakielskiemu za współfinansowanie całego przedsięwzięcia w ramach otwartego konkursu ofert 2025.

Małgorzata Kwiatkowska

Wybór przyszłości – promocja szkół ponadpodstawowych

W ostatnich dniach uczniowie klasy ósmej mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych. W ramach promocji szkół gościliśmy nauczycieli oraz uczniów, którzy przedstawili możliwości dalszej nauki i rozwoju.

20 marca odwiedzili nas przedstawiciele Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. Podczas spotkania uczniowie mogli zapoznać się z kierunkami kształcenia oraz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie oferuje szkoła.

27 marca natomiast gościliśmy przedstawicieli Zespołu Szkół im. Karola Libelta w Gołańczy. W ofercie edukacyjnej tej placówki znajdują się m.in. technikum informatyczne, technikum ekonomiczne, technikum mechaniczne oraz technikum rolnicze. Uczniowie mogą także kształcić się w zawodach związanych z logistyką, gastronomią i hotelarstwem.

Takie spotkania to doskonała okazja dla ósmoklasistów, by świadomie podjąć decyzję o wyborze przyszłej szkoły i lepiej poznać możliwości edukacyjne w regionie.

Małgorzata Kwiatkowska

Drugi etap realizacji zadań w ramach otwartego konkursu ofert 2025 z powiatu nakielskiego. Historyczna podróż do Kcyni!

W ramach tego przedsięwzięcia, 23 marca uczniowie klas 4-6 wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Kcyni, gdzie mieli okazję zgłębić historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Krajnie i Pałukach oraz poznać dramatyczne wydarzenia związane ze Zbrodnią Pomorską 1939. Była to niezwykła lekcja historii, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Izbie Pamięci, mieszczącej się na dawnym dworcu PKP w Kcyni. Członkowie Towarzystwa Historycznego przybliżyli uczniom okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz jego znaczenie dla regionu. Dzięki pasjonującym opowieściom pana Ryszarda Kitkowskiego i pana Eugeniusza Goszki, a także prezentacjom i eksponatom, uczniowie mogli lepiej zrozumieć realia walki o niepodległość oraz jej konsekwencje dla lokalnej społeczności.

Kolejnym ważnym tematem poruszonym podczas zajęć była Zbrodnia Pomorska na Kujawach, tragiczne wydarzenie z okresu II wojny światowej. Uczniowie poznali historie ofiar oraz dowiedzieli się, jakie były skutki niemieckich represji wobec ludności cywilnej. Ta prelekcja uświadomiła młodzieży, jak istotne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości i dbanie o prawdę historyczną.

Po wizycie w Izbie Pamięci uczniowie udali się na cmentarz, gdzie zapalili znicze na pomniku Powstańców Wielkopolskich. Był to moment zadumy i refleksji nad bohaterstwem tych, którzy oddali życie za wolność Polski. W ciszy i skupieniu oddali hołd poległym, co było dla nich niezwykle poruszającym doświadczeniem.

Wycieczka do Kcyni okazała się nie tylko cenną lekcją historii, ale także okazją do kształtowania postaw patriotycznych i szacunku dla przeszłości. Dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa Historycznego uczniowie mogli w przystępny i angażujący sposób poznać ważne wydarzenia z dziejów naszego regionu. To była wyprawa, która na pewno na długo pozostanie w ich sercach i umysłach.

Małgorzata Kwiatkowska