Poznajemy Zasady Bezpiecznego Zachowania, czyli o Standardach Ochrony Małoletnich obowiązujących w naszej placówce

Uczniowie klasy drugiej pracowali na zajęciach podczas których poznawali Zasady Bezpiecznego Zachowania.

Dzieciom zostały dokładnie przedstawione sytuacje niedopuszczalne, krzywdzące i niezgodne z zasadami funkcjonowania każdej grupy społecznej.  Omówiono niezrozumiałe, niejasne sytuacje, wytłumaczono dzieciom, kiedy dochowanie tajemnicy może być dla nich innych niebezpieczne.

Uczniowie dowiedzieli się, że Standardy to obowiązek dorosłych, a dla nich drogowskaz relacji i budowania przyjaznej atmosfery. Zajęcia zakończył banalny, ale jakże ważny wniosek: każdy z nas jest inny, ale każdy wyjątkowy i razem możemy pracować na to, aby być bezpiecznym wszędzie i w każdej sytuacji.

Anna Pyszczyńska

Sukcesy naszych ósmoklasistów w I Gminnym Konkursie Chemicznym

10 czerwca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie odbył się I Gminny Konkurs Chemiczny „Ale Kwas”. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas VII oraz dla klas VIII naszej gminy. Szkołę Podstawową w Mycielewie reprezentowali uczniowie klasy VIII: Remigiusz Socha i Franciszek Strzyżewski.

Uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test składający się z 20 pytań otwartych i zamkniętych. Zanim poznaliśmy wyniki konkursu z przyjemnością wysłuchaliśmy niezwykle ciekawej część artystycznej, którą  przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Palmierowie i Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie. Ogłoszenia wyników konkursu oraz nagrodzenia zwycięzców dokonała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie wraz z Panią Anną Dudą-Nowicką – przedstawicielem organu prowadzącego. 

Miło nam poinformować, że w kategorii klas VIII: miejsce I zdobył Remigiusz Socha, natomiast miejsce II – Franciszek Strzyżewski. Do konkursu uczniów przygotowała Pani Marzena Borzych. Gratulujemy naszym ósmoklasistom i życzymy kolejnych chemicznych sukcesów. 

Marzena Borzych

Drugoklasiści Młodymi Odkrywcami

12 czerwca 2024 r. 12  uczniów klasy drugiej naszej szkoły skończyło zajęcia z innowacji pedagogicznej „Zostań młodym odkrywcą”. Uczniowie raz w miesiącu brali udział w warsztatach podczas, których wykonywali różnego rodzaju doświadczenia z zakresu fizyki i chemii.

Zajęcia cieszyły się ogromną popularnością, dzieci samodzielnie pod okiem prowadzącego nauczyciela p. Angeliki Drozd wykonywały eksperymenty rozwijające  zagadnienia z zakresu fizyki, chemii, matematyki. Na zakończenie zajęć drugoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Mam nadzieję, że udało mi się zaszczepić  wśród dzieci zamiłowanie do matematyki i nauk przyrodniczych.

Tekst: Angelika Drozd, foto: Anna Pyszczyńska

Tęcza na talerzu w klasie 2

11.06.2024 r. drugoklasiści pod okiem nauczyciela p. Angeliki Drozd w ramach ostatnich zajęć z innowacji pedagogicznej „Zostań małym odkrywcą” wykonali doświadczenie mieszania barwników. Do zabawy wykorzystaliśmy: jedno opakowania cukierków Skittles, duży biały talerz, wodę w temperaturze pokojowej.

Wokół rantu talerza uczniowie ułożyli  cukierki w kształcie okręgu, następnie  powoli na środek talerza wlaliśmy wodę i obserwowaliśmy, co się dzieje. Ważne, aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Cukierki zaczęły puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób. Już po kilku sekundach  powstała tęcza. Eksperyment zrobił duże wrażenie na dzieciach w związku z czym wywiązała się dyskusja na temat mieszania kolorów. Eksperyment posłużył również do omówienie zalet zdrowej żywności i minusów sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie. Muszę przyznać, że ilość barwnika w cukierkach zachwyciła dzieci, ale jednocześnie pokazała im, jak wiele sztucznych i niezdrowych składników zawierają słodycze.

Tekst i foto: Angelika Drozd