Siódmoklasiści na Biwaku w Skarbienicach

10, 11, i 12 czerwca 2024 roku siódmoklasiści, wraz z wychowawcą Wawrzynem Nowakiem i Martą Bernas, wybrali się na trzydniowy Biwak do Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Żurawiem” w Skarbienicach koło Żnina.

Uczestniczyliśmy w rejsie po jeziorze Skarbińskim i Żnińskim Małym. Weszliśmy na żnińską Basztę z przewodnikiem. Dodatkowo mieliśmy przejazd kolejką ze Żnina do Wenecji, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz ruiny zamku. Braliśmy również udział w pieszych wycieczkach, rekreacji i zajęciach sportowych.

Tekst i foto WN

Innowacja pedagogiczna „W magicznym świecie bajek”

Dzieci z grupy przedszkolnej „Biedroneczki” w roku szkolnym 2023/2024 brały udział w wprowadzonej przez wychowawcę Iwonę Wojtkowiak innowacji pedagogicznej „W magicznym świeci bajek”. Głównym celem bajkoterapii  było wsparcie rozwoju emocjonalnego dzieci poprzez rozwijanie umiejętności radzenia sobie z problemami oraz budowanie pozytywnego obrazu siebie i świata.

W trakcie trwania zajęć wykorzystano różne bajki, m.in.: „Jeżyk Igiełka,” „O Zosi,” „Usypianki dla dzieci kota Mruczka, ”„Jeżyk Cyprian i głosy nocy, ”„Benio u dentysty,” „Bajka o małej chmurce” „Bajka o słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce”, „Bajka o słonku.

Ewaluacji dokonywano na bieżąco poprzez obserwację uczestników zajęć, ich reakcję, aktywności oraz rozmowy z nimi. Wykonywane prace plastyczne eksponowane były na gazetce klasowej.

Iwona Wojtkowiak

X Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla Uczniów Szkół Podstawowych

13 czerwca 2024 w Szkole Podstawowej w Kcyni odbył się X Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla Uczniów Szkół Podstawowych. 

Konkurs podzielony został na 2 etapy: test wiedzy (punktacja indywidualna) oraz część praktyczna (punktacja zespołowa). 

W części indywidualnej zwyciężył Remigiusz Socha, a czwarte miejsce zajął Oliwier Lewandowski

W części praktycznej nasz zespół w składzie: Remigiusz Socha, Oliwier Lewandowski, Franciszek Strzyżewski wywalczyli 3 miejsce na 8 startujących szkół. 

Sędziowie oraz organizatorzy konkursu zaznaczyli jego bardzo wysoki poziom. 

Tekst, Foto A.K

Dzień Piłki Ręcznej

Podsumowanie sukcesów w piłce ręcznej w roku szkolnym 2023/2024

Kategoria Dzieci 

I m Mistrzostwa Gminy Kcynia (Kcynia)
I m Mistrzostwa Powiatu Nakielskiego (Nakło)
III m Ćwierćfinał Kujawsko-Pomorskich  Igrzysk Dzieci (Kęsowo)

1. Nikodem Pazderski, 2. Mikołaj Pezacki, 3. Oskar Krüger, 4. Nicolas Szpotański, 5. Alan Hak, 6. Ksawery Błochowiak, 7. Alan Kotłowski, 8. Maciej Łuksztedt, 9. Rafał Frątczak, 10. Filip Dolatowski      

Kategoria Igrzyska Młodzieży Szkolnej 

I m Mistrzostwa Gminy Kcynia (Kcynia)
I m Mistrzostwa Powiatu Nakielskiego (Paterek)
I m Ćwierćfinał Kujawsko-Pomorskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej (Mycielewo)
III m Półfinał Kujawsko-Pomorskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej (Bydgoszcz)

1. Oliwier Lewandowski, 2. Remigiusz Senska, 3. Remigiusz Socha, 4. Jakub Pazderski, 5. Mateusz Przybylski, 6. Franciszek Strzyżewski, 7. Wojciech Manikowski, 8. Wiktor Wilczewski, 9. Klaudiusz Wilczewski, 10. Hubert Obszyński

Pani Agnieszka Jarecka wręczyła każdemu zawodnikowi kubek z pamiątkowym zdjęciem ufundowany przez Radę Rodziców. 

Po części oficjalnej odbył się trening piłki ręcznej oraz mecze towarzyskie dla wszystkich chętnych uczniów. 

Tekst AK, Foto AK-H

Memoriał Janusza Sztukowskiego w Piłce Nożnej Chłopców

W środę, 12.06.2024 na boisku Orlik w Kcyni rozegrano XIX Memoriał Janusza Sztukowskiego w Piłce Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych.

Nasza drużyna po zaciętej walce zajęła IV miejsce. 

Skład SP Mycielewo: Wojtek Manikowski – kapitan, Franek Strzyżewski, Mateusz Przybylski, Oliwier Lewandowski, Wiktor Walczewski, Klaudiusz Walczewski, Ksawery Błochowiak, Alan Kotłowski.

Andrzej Kulczyński

Poznajemy tajemnice gleby

Czwartoklasiści na lekcjach przyrody dowiedzieli się jak powstała gleba, dlaczego mamy ich różne rodzaje, od czego zależy ich kolor i dlaczego jest ona  tak ważna dla człowieka. Taki zasób wiedzy pozwolił uczniom zbadać składniki gleby, porównać je i wyciągnąć trafne  wnioski. Tajemnice gleby po której chodzimy zostały odkryte i od teraz  nie sposób pomylić kwarc od łupka, a skaleń od miki.

 Już Hipokrates uważał, że: prawdziwy rozwój człowieka, zwierzęcia i rośliny zależy od jakości gleby. Gleba produkuje żywność, zatrzymuje i gromadzi wodę, a dzięki żyjącym w niej drobnoustrojom uczestniczy w niezbędnym do ciągłości życia na Ziemi procesie rozkładu (mineralizacji) martwych resztek organicznych, wpływając w ten sposób na obieg pierwiastków w środowisku. Zachęcamy w wakacyjne dni obserwować, badać i szukać odpowiedzi na pytania, czasami te najbanalniejsze np. – Po czym chodzimy ;)?

Anna Pyszczyńska