25 marca 2024 r. ósmoklasiści pod opieką wychowawczyni Angeliki Drozd udali się do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie na „Drzwi Otwarte”.
Młodzież zapoznała się z bogatą ofertą edukacyjną szkoły. Uczniowie poznali profile jakie oferuje liceum i które przedmioty mogą być rozszerzane w poszczególnych klasach. Potencjalni kandydaci zobaczyli jak wygląda nauka w szkole średniej. Młodzież i pracownicy szkoły przygotowali dla nas ciekawe wydarzenia sportowe, kryminalistyczne, językowe czy plastyczne.
22 marca drugoklasistów odwiedziła p. Kalina Beczak z opowieścią o dalekim i egzotycznym kraju jakim jest Sri Lanka. Pani Kalina jest mamą Grzesia, ucznia klasy drugiej naszej szkoły. Z całą rodziną bardzo lubią podróżować, poznawać inne kraje ich historię, przyrodę i ciekawych ludzi. Podczas tegorocznych ferii wybrali się na Sri Lankę i postanowili opowiedzieć nam o tym leżącym w Azji kraju.
Grzesiu razem z mamą przygotowali prezentację, podczas której przeprowadzili nas przez najważniejsze informacje, począwszy od samego planowania takiej podróży. Następnie dowiedzieliśmy się gdzie leży Sri Lanka, jaka jest jej dawna nazwa (Cejlon), jak powstaje herbata którą pijemy w Europie i jakimi szlachetnymi kamieniami zachwyciła ich (i nas) Sri Lanka. Zasłuchani w tą opowieść popijaliśmy pyszną zieloną i czarną herbatę przywiezioną z Cejlonu. Kolejne omawiane tematy przerywaliśmy oglądając zgromadzone rekwizyty: banknoty (walutą w tym kraju jest rupia lankijska), kamień szlachetny, gałązki ryżu, czy też dotykając jedno z najbardziej luksusowych włókien czyli kaszmir.
Całe spotkanie pobudziło naszą wyobraźnię, stało się również zachętą do rozwijania swoich zainteresowań i pasji, a p. Kalinie i jej rodzinie życzymy kolejnych równie egzotycznych podróży. Dziękujemy za jeden z najhojniejszych darów czyli poświęcony nam czas.
Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w zajęciach w ramach programu „Znamię! Znam je?”
Kolejny raz realizujemy program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?”, który przeznaczony jest dla wyższych klas szkół podstawowych. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat profilaktyki czerniaka. Program realizowany jest przez Fundację „Gwiazda Nadziei” w partnerstwie z Wojewódzkimi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, pod merytorycznym patronatem Akademii Czerniaka, sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
W ramach kolejnych zajęć uczniowie poznali czynniki, które podnoszą ryzyko powstania czerniaka, zasady jakich należy przestrzegać, aby nie zachorować, cechy charakterystyczne, dzięki którym można rozpoznać czerniaka. Dowiedzieli się kto i dlaczego jest bardziej narażony na tę groźną chorobę oraz jak dokonać samobadania skóry. Podczas lekcji uczniowie oglądali zdjęcia czerniaków, odróżniali je od zwykłych znamion, zapoznali się z ulotkami, oglądali filmy edukacyjne oraz prezentacje na temat czerniaka. W celu podsumowania zajęć napisali ankiety ewaluacyjne, w których wyrazili swoje spostrzeżenia i opinie. Ulotki o tej groźnej chorobie zabrali do domu, aby przekazać wiedzę rodzicom oraz zachęcić ich do samobadania skóry.