Pierwszy dzień wiosny w wykonaniu najmłodszych

21 marca 2024 r. dzieci z klas „0”-3 wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie powitania wiosny.

Spragnione ciepła i zieleni dużo wcześniej rozpoczęły przygotowania do nadejścia wiosny. W klasach wykonały plakaty o tematyce wiosennej, przystroiły gaiki, uczniowie klasy III wykonali symboliczną słomianą kukłę marzanny. Kilka dziewcząt przebrało się za Panie Wiosny, a pozostali uczniowie z klas ubrali  się w tym dniu na zielono. Podczas apelu każda klasa zaprezentowała przygotowany wcześniej na tę okoliczność wiersz lub piosenkę o tematyce wiosennej. Odczytano także kilka ciekawostek związanych  z tradycjami Dnia Wiosny. Głośnymi okrzykami dzieci przepędziły zimę i powitały wiosnę. Tego dnia towarzyszył wszystkim wesoły nastrój.

Magdalena Tomkowiak

Zajęcia z palmami

W miniony piątek, pierwszoklasiści udali się do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prilowej w Kcyni na warsztaty wyrobu palm wielkanocnych oraz zdobienia jajek. Głównym celem wyjazdu było pielęgnowanie tradycji, związanych z Wielkanocą oraz rozwijanie poczucia estetyki.

Zajęcia poprowadziła Pani Maria Kordyś. W trakcie tworzenia palm, prowadząca, przeprowadziła krótką prelekcję na temat symboliki, zwyczajów i rodzajów palm wielkanocnych, typowych dla regionu Pałuk. Dzieci mogły podziwiać pałuckie kropidła, zawierające suszone zioła,  które zostały wykonane przez twórczynie ludowe. Następnie, pierwszaki przystąpiły do pracy. W miłej atmosferze, z muzyką relaksacyjną w tle, dzieci kształtowały zdolności rękodzielnicze. Każdy uczeń wykonał tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, trzciny oraz kwiatów z krepiny, którą zabrał do domu.

Podczas warsztatów, uczniowie zdobyli wiedzę na temat tradycji zdobienia pisanek. W części praktycznej, sami, nanosili na jajko rozgrzany wosku za pomocą szpilki krawieckiej, a następnie je barwili.

W kolejnej części pobytu, Pani Renata Gaj-Kowalska, zaprosiła pierwszoklasistów do zwiedzenia Izby Regionalnej. Przedstawiła dzieciom postać Klary Prilowej, artystki ludowej, rozmiłowanej w kulturze Pałuk. Uczniowie mogli podziwiać wykonane przez nią rzeźby w glinie. Ponadto usłyszeli o kcyńskich rzeźbiarzach, Panu Stefanie Boguszyńskim i Piotrze Wolińskim. Zobaczyli ich dzieła.

Ostatnim punktem zwiedzania była biblioteka. Pani Katarzyna Pomałecka, oprowadziła dzieci po pomieszczeniu, zachęcając ich do wypożyczania i czytania książek.

Beata Mrotek