Mydlane warsztaty w świątecznym klimacie

11 grudnia 2024 r. uczniowie klas 5 i 2 wraz z wychowawcami odwiedzili Muzeum Mydła i Historii Brudu – jedyne takie muzeum w Europie oraz unikatową atrakcję turystyczną Bydgoszczy, znajdującą się w sercu miasta, przy ulicy Długiej.

Wycieczka rozpoczęła się od części warsztatowej, podczas której zamieniliśmy się w mydlanych rzemieślników. Poznaliśmy przepis na mydło, a dzięki foremkom, barwnikom i innym dodatkom mieliśmy okazję stworzyć własne, zapachowe mydełka.

Następnie, razem z przewodnikiem, przenieśliśmy się w czasie do starożytności. Zwiedzanie zaczęliśmy od antycznej toalety inspirowanej kulturą starożytnego Rzymu i Grecji. Hasło „nic, co ludzkie, nie jest mi obce” nabrało dla nas bardzo dosłownego znaczenia! 😉 W trakcie wizyty dowiedzieliśmy się, jak na przestrzeni wieków – od średniowiecza aż po czasy współczesne – zmieniało się podejście do higieny. Wiele ciekawostek ułatwiło nam zrozumienie tej ewolucji. Na przykład, jeszcze sto lat temu mydło kojarzyło się bardziej z praniem niż z myciem ciała. Dopiero w XX wieku, wraz z pojawieniem się proszków do prania, mydło zaczęło być powszechnie stosowane jako środek do pielęgnacji skóry.

Podczas interesującego wykładu zobaczyliśmy także zabytkowe łaźnie, XIX-wieczny prysznic oraz różnorodne tary, balie i pralki. Na koniec przenieśliśmy się do czasów PRL-u, poznając kultowe marki mydeł i proszków do prania, takie jak Pollena. Ciekawostką było to, że pierwsza polska fabryka Persila powstała właśnie w Bydgoszczy i do dziś działa przy ulicy Kraszewskiego pod nazwą Unilever.

Kolejnym punktem programu był świąteczny jarmark na Starym Rynku i Placu Teatralnym. Kolorowe stoiska, karuzele, kolejki i piękne ozdoby stworzyły magiczną, świąteczną atmosferę. Wspólnie obejrzeliśmy wszystkie atrakcje, spędzając miło czas na spacerze po bydgoskiej starówce.

Małgorzata Pietras