Spotkanie z wybitnym fizykiem

7 czerwca 2022 roku, o godz. 18.00, w Bibliotece Publicznej w Szubinie odbędzie się spotkanie z pochodzącym z Zalesia, absolwentem naszej szkoły, prof. dr hab. Józefem Szudym.

Józef Szudy (ur. 20 sierpnia 1939) – polski profesor nauk fizycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu szeroko pojętej fizyki (w tym fizyki atomowejmolekularnejoptycznej oraz fizyki zderzeń). Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk od 2004 roku[1]. Były wykładowca Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Doktoryzował się w 1968 roku, habilitację otrzymał w 1977 roku. Tytuł profesora nauk fizycznych nadano mu dziesięć lat później.

Uhonorowany m.in:

  • Nagrodą Naukową Polskiego Towarzystwa Fizycznego (1985)
  • Tytułem Honorowego Obywatela Gminy Kcynia (2014).”

informacje ze strony Józef Szudy – Wikipedia, wolna encyklopedia

„W 2020 roku prof. dr hab. Józef Szudy został uhonorowany podczas Święta Uniwersytetu specjalnym wyróżnieniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Convallaria Copernicana.

Wyróżnienie Convallaria Copernicana jest przyznawane przez Senat uczelni za wybitny wkład w naukę lub szczególne zasługi dla rozwoju Uniwersytetu. Nazwę „Convallaria Copernicana” – Konwalia Kopernikańska zaproponowała dr Cecylia Iwaniszewska.”

informacje ze strony Instytut Nauk Technicznych – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (umk.pl)

plakat ze strony Biblioteki Publicznej w Szubinie

Zakończenie innowacji  „Zostań młodym odkrywcą” w klasie 2

6 czerwca br. dziesięcioro uczniów klasy drugiej naszej szkoły zakończyli zajęcia z innowacji pedagogicznej „ Zostań młodym odkrywcą”. Uczniowie raz w miesiącu brali udział w projekcie podczas, którego wykonywali różnego rodzaju doświadczenia z zakresu fizyki  i chemii. Zajęcia cieszyły się ogromną popularnością, dzieci samodzielnie pod okiem prowadzącego nauczyciela p. Angeliki Drozd wykonywały eksperymenty rozwijające i  prezentujące w przyjazny sposób zagadnienia z zakresu fizyki, chemii, matematyki. Na zakończenie zajęć drugoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Mam nadzieję, że udało mi się zaszczepić  wśród dzieci zamiłowanie do matematyki i nauk przyrodniczych.

A. Drozd

Majka Fornalczyk i Amadeusz Hak w finale konkursu wojewódzkiego

Uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Mycielewie Majka Fornalczyk i Amadeusz Hak wystąpili w finale XIX edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się 2 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

 Wcześniej zadaniem uczniów było przygotowanie pod kierunkiem nauczyciela pracy pisemnej i prezentacji na jeden z trzech wyznaczonych przez organizatora tematów. Majka podjęła się opracowania tematu: Nie ma kaleki, jest człowiek M. Grzegorzewska – powinności samorządu wobec osób starszych, słabych i zagrożonych wykluczeniem”, natomiast Amadeusz  zajął się tematem: „Kobieta w samorządzie, czyli o łączeniu ról społecznych – role liderek w działalności samorządowej”.

Po sprawdzeniu przez komisję, do ścisłego finału zakwalifikowano dziesięć prac spośród ponad pięćdziesięciu nadesłanych z różnych szkół podstawowych województwa.
W Toruniu młodzi ludzie
zaprezentowali swoje prace i odpowiedzieli na pytania zadane przez członków komisji w składzie: dr Monika Kamper-Kubańska z Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku, dr Dorota Sylwestrzak oraz dr hab. Piotr Rączka, prof. UMK z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostatecznie decyzją Wojewódzkiego Komitetu Organizacyjnego powołanego przez Przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbietę Piniewską, Amadeusz Hak otrzymał wyróżnienie.

Wszyscy uczestnicy finału zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, a laureaci,
w tym Amadeusz, nagrodami finansowymi. Serdecznie gratulujemy Majce i Amadeuszowi odniesionego sukcesu i zachęcamy młodszych naszych uczniów do brania udziału w kolejnych edycjach tegoż prestiżowego konkursu.

Gratulacje i  podziękowania  należą się także rodzicom uczniów oraz wszystkim rozmówcom- pracownikom samorządowym, pracownikom opieki społecznej, kierownikom jednostek organizacyjnych,  radnym, sołtysom i wszystkim Państwu,  którzy udzielili naszym podopiecznym wywiadów i przyczynili się do powstania ich prac.

Joanna Bienacka-Kozerewicz