Na ludową nutę

20 maja w Przedszkolu Miejskim w Kcyni odbył się „Gminny konkurs na piosenkę lub przyśpiewkę pałucką”, w którym udział wzięło blisko 40 dzieci w wieku przedszkolnym.  Naszą szkołę reprezentowało dwoje dzieci- sześcioletnia Maja Jaszak z kl.0  oraz pięcioletni  Alan Hak z oddziału przedszkolnego. Głównym celem konkursu była popularyzacja naszego folkloru i kultywowanie tradycji muzycznych regionu oraz integracja dzieci. Wszystkie dzieci ogłoszono zwycięzcami , ale dwoje otrzymało szczególne wyróżnienie. Wśród wyróżnionych znalazł się Alan Hak, który zaprezentował piosenkę pt. „W kurniku”, a  akompaniowała mu na akordeonie mama Agnieszka.

AK-H

Konkurs piosenki w jedynce

W majowy weekend trzy uczennice  reprezentowały naszą szkołę na II Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Turystycznej w Szubinie- Claudia Czechowska (debiut), Zuzia Trzebiatowska (debiut) i Klaudia Motyka zmagały się z blisko 120 uczestnikami „Rytmu 2016”, który odbywał się na hali widowiskowo-sportowej. Miło mi poinformować, że Klaudia Motyka w swojej kategorii wiekowej zdobyła wyróżnienie. Wszystkim dziewczynom gratuluję odwagi i udanego występu. Liczymy na Wasze występy w przyszłym roku.

MT

Mycielewo na wyspie!!!

24 maja uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę, której głównym celem była jedyna wyspa która w całości leży w Polsce tj. wyspa Wolin. Jak się okazało wyspa nie jest bezludna ;)))  i ma się czym pochwalić. Plan wyjazdu był bardzo napięty, ale tylko dlatego mogliśmy tak dużo zobaczyć. Podczas pierwszego dnia pobytu zwiedziliśmy Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego –  bardzo sympatyczny przewodnik opowiedział nam o florze i faunie wyspy, zobaczyliśmy wystawy eksponatów  najczęściej spotykanych ptaków i innych zwierząt tamtejszej przyrody. Na żywo zobaczyliśmy bielika i  żubry, które nie są już zwierzętami zarezerwowanymi tylko dla Białowieskiego Parku Narodowego. Następnie udaliśmy się do Międzyzdrojów obejrzeć promenadę gwiazd, a co niektórzy z nas po raz pierwszy zobaczyć MORZE i oczywiście nie obyło się bez „posmakowania” czy nasze morze jest słone no i najlepsze –  przejść się wzdłuż linii brzegowej na boso;))). Po małych zakupach w prześlicznych straganach nadmorskich udaliśmy się do miejsca noclegu. Położone w lesie drewniane domki od razu nam się spodobały, a jeszcze bardziej to że było tam tak blisko do morza, że wieczorkiem nie mogliśmy się oprzeć powtórnemu spacerowi nad Bałtykiem. Noc minęła przyjemnie, ale byliśmy tak zmęczeni, że obudziły nas dopiero nad ranem śpiewające ptaki.  Po śniadaniu wyjechaliśmy do Centrum Słowian i Wikingów, gdzie aktywne warsztaty nas obudziły na dobre, ponieważ musieliśmy napisać list gęsim piórem, wytworzyć filc i przeżyć średniowieczną musztrę. Na całe szczęście zostaliśmy nagrodzeni pysznym piernikiem herbatą z ziół. W mieście Wolin zobaczyliśmy ratusz z X wieku i Kolegiatę św. Mikołaja Biskupa – kościół parafialny w Wolinie wybudowany u schyłku XIII wieku. Jest to halowa, trójnawowa ceglana budowla gotycka w formie pseudobazyliki, w której bardzo miło zostaliśmy przyjęci przez tamtejszego proboszcza.

Pogoda nam dopisała, humory też i tylko było nam  żal tego, że musieliśmy już wracać. W drodze powrotnej czekały nas dwa przystanki pierwszy na małą przekąskę (dzięki Radzie Rodziców, której bardzo dziękujemy), a druga w przepięknym Wałczu na kolacji, po której udaliśmy się na spacer promenadą nad przepięknym jeziorem Zamkowym.

Tekst i foto A. Pyszczyńka

NASZE MAMY UWIELBIAMY…

25 maja 2016 w Zespole Szkół w Mycielewie z okazji Dnia Mamy dzieci z oddziału przedszkolnego wystąpiły z zestawem przedstawień; min. „Grymaśna stokrotka”. Inscenizacje wzbogacone były piosenkami. Do jednej z nich – „Ta piosenka jest dla mamy” –  rodzice  przygotowali swoim pociechom gitary (prawdziwe bądź sylwety), które uatrakcyjniły występ.

Do tego dnia dzieci przygotowywały się od początku maja pod kierunkiem wychowawczyni Gabrieli Wesół: uczyły się swoich ról oraz wykonały upominki i laurki. Mamy zaś przygotowały słodkości, które wszyscy z apetytem skonsumowali z przyjemnością na świeżym powietrzu.

Tekst i foto GW

Pasowanie na czytelnika 2016

W piątek 20.05.2016 r. uczniowie klas: Ia i Ib dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści wraz z wychowawcami udali się w podróż do biblioteki szkolnej ,,magicznym pociągiem’’.

Po drodze czekały na nich barwne postacie z bajek, między innymi: Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Kot w butach, Czerwony Kapturek. W baśniowe postacie wcieliły się uczennice z pierwszej klasy gimnazjum. Dzieci musiały zgadywać zagadki, które doprowadziły je do naszej biblioteki. Tam poznały zasady korzystania z wypożyczalni oraz dowiedziały się o konieczności dbania i szanowania książek. Po ciekawej inscenizacji i złożeniu przyrzeczenia przez nowych czytelników, pani bibliotekarka –  M. Borzych dokonała pasowania uczniów na czytelników. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie oraz słodka niespodzianka od Czerwonego Kapturka.

Ranczo po indiańsku

18 maja był dla dzieci z klas Ia, Ib i II dniem bardzo szczególnym. Wybraliśmy się bowiem na Ranczo u Amadeusza w Bielawach. Właściciel czekał już na nas bo przygotował mnóstwo atrakcji. Braliśmy udział w zabawach indiańskich- strzelaliśmy z łuku, rzucaliśmy tomahowkami. Były zawody międzyklasowe- wyścigi na nartach, w których udział też brały nasze panie i przeciąganie liny. Uczyliśmy się chodzić na szczudłach, co okazało się nie lada sztuką i  łowiliśmy ryby w sztucznym stawie.Mieliśmy okazję zwiedzić mini zoo, w którym znajdowały się bardzo ciekawe zwierzątka m.in.- świnki, egzotyczne kury, karaluchy z Madagaskaru i wiele innych. Potem odbyły się dłuuugo oczekiwane przejażdżki – psim zaprzęgiem. Na końcu piekliśmy kiełbaski w prawdziwym indiańskim tipi. Cały dzień spędziliśmy na świeżym powietrzu i świetnie się bawiliśmy. Z tej wspaniałej zabawy pozostały nam miłe wspomnienia i ciekawe zdjęcia:) ps. więcej zdjęć znajdziecie na facebooku- ranczo u Amadeusza(polecam).

MT

Są bardzo pracowite :)

Kiedy z klasą rozmawiałam o pszczołach okazało się, że dziadek Julki posiada własną pasiekę… Ucieszyliśmy się, gdy zapowiedział przyjazd!
9 maja przywitaliśmy na lekcji Pana Zbigniewa Katafiasza, który przywiózł na zajęcia aparaturę, ułatwiającą mu pracę przy pszczołach. Mieliśmy okazję wszystkiego dotknąć, przymierzyć, zadawaliśmy mnóstwo pytań, na które z ogromną cierpliwością opowiadał. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat przydatnych owadów. Była to bardzo interesująca lekcja przyrody.

Dziękujemy – wdzięczni uczniowie klas 1a, 1b, dzieci z punktu przedszkolnego oraz klasa II z wychowawczyniami.

Tekst i foto: M. Tomkowiak

Mecz towarzyski z Dziewierzewem

9 maja  gościliśmy drużynę piłki nożnej chłopców z kl. II SP Dziewierzewo. Mieliśmy okazję zagrać mecz towarzyski, który „wzbogacił” nasze piłkarskie doświadczenie… Grę rozpoczęliśmy po przywitaniu przez panią dyrektor. Nie obyło się oczywiście bez hymnu narodowego. Sędzią był pan Marek Sobczak, a cały mecz trwał 2x 10 minut. Po pełnej pasji i gorącego dopingu przez młodszych kolegów rywalizacji – ostatecznie mecz zakończył się z wynikiem korzystnym dla naszych „przeciwników”(0:4). No cóż… „pierwsze koty za płoty”, a my już szykujemy się do rewanżu :).

Tekst i foto M. Tomkowiak

 

Bądź kumplem, nie dokuczaj!

W piątek 6 maja uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej  i klasy I gimnazjum wzięli udział w apelu poświęconym tematyce dokuczania.

Jak wynika z badania IBE, ponad połowa dzieci (54 proc.) w szkołach podstawowych doświadcza minimum raz w miesiącu niemiłego zachowania swoich kolegów w postaci: obgadywania, izolowania, nastawiania klasy przeciwko sobie. Aż 42 proc. dzieci w najmłodszych klasach szkół podstawowych jest ośmieszanych, wyśmiewanych i poniżanych. Natomiast na wyższych poziomach edukacji problem ten dotyczy znacznie mniejszej grupy (gimnazja 30 proc., szkoły ponadgimnazjalne 21 proc.).

Mały Wolontariat wraz z opiekunem p. Joanną Maćkowską-Wrzyszcz uświadomił dzieciom, jak bolesne i krzywdzące mogą być ich niekoleżeńskie zachowania i w jaki sposób należy się zachować, gdy widzą takie zachowania u innych.

Naszym  apelem przyłączyliśmy się do kampanii społecznej Cartoon Network  pod patronatem merytorycznym Instytutu Badań Edukacyjnych i Fundacji Dzieci Niczyje. To już druga edycja kampanii adresowanej do dzieci, nauczycieli i rodziców.
Honorowy patronat nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak: – To niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa – pokazuje, że szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek, kolor skóry czy status materialny. Wierzę, że przyczyni się do wypracowania konstruktywnych sposobów radzenia sobie z problemem – mówi rzecznik.
Podczas apelu wykorzystano też przygotowane na potrzeby kampanii krótkie filmy animowane przedstawiające problem dokuczania z różnych perspektyw – z punktu widzenia osoby, której ktoś dokucza, osoby dokuczającej oraz obserwatora.

Uczniowie mieli również możliwość wysłuchania przesłania od  psycholog  Małgorzaty Ohme oraz  ambasadora akcji, którym w tym roku został piłkarz reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak: – Zdecydowałem się na udział w kampanii Cartoon Network  „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, bo chcę pomóc w walce z dokuczaniem. Wiem, że dla wielu dzieci to poważny problem, a nie wszystkie wiedzą, jak sobie z nim poradzić. Dzięki tej akcji wszystkie dzieciaki przekonają się, że przyjaźń i szacunek do innych to najlepsza droga do bycia dobrym kumplem.  „Bądź kumplem” znaczy nie dokuczaj, ale też nie pozwól dokuczać innym. Graj fair – powiedział piłkarz.

Projekt z matematyki

11 maja 2016 r grupa projektowa klasy w składzie: Zuzanna Wiejaczka, Sandra Kiepiela, Sara Winkowska oraz Filip Nowak pod opieką pani Angeliki Drozd przygotowała pokaz multimedialny z matematyki pt. „Gimnazjum w procentach”. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Mogliśmy się z niej dowiedzieć m.in., jaka atmosfera panuje w szkole, czy jest bezpiecznie, ilu uczniów lubi sport, ilu uczniów ma blond włosy. Na koniec cała grupa konkursowa odpowiadała na pytania komisji oceniającej ten projekt gimnazjalny. Odpowiedzi uczniów były pełne i  wyczerpujące.

A. Drozd

Oddaliśmy hołd

Z okazji Święta Konstytucji 3 maja społeczność szkolna oddała hołd poległym i pomordowanym bohaterom naszej Małej Ojczyzny. W imieniu uczniów naszej szkoły Miejscem Pamięci Narodowej w Suchoręczu opiekuje się Marcin Stypczyński, który i tym razem  złożył kwiaty oraz zapalił znicz na grobie zamordowanego przez hitlerowców Stanisława Michałowskiego.