Są bardzo pracowite :)

Kiedy z klasą rozmawiałam o pszczołach okazało się, że dziadek Julki posiada własną pasiekę… Ucieszyliśmy się, gdy zapowiedział przyjazd!
9 maja przywitaliśmy na lekcji Pana Zbigniewa Katafiasza, który przywiózł na zajęcia aparaturę, ułatwiającą mu pracę przy pszczołach. Mieliśmy okazję wszystkiego dotknąć, przymierzyć, zadawaliśmy mnóstwo pytań, na które z ogromną cierpliwością opowiadał. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat przydatnych owadów. Była to bardzo interesująca lekcja przyrody.

Dziękujemy – wdzięczni uczniowie klas 1a, 1b, dzieci z punktu przedszkolnego oraz klasa II z wychowawczyniami.

Tekst i foto: M. Tomkowiak

Mecz towarzyski z Dziewierzewem

9 maja  gościliśmy drużynę piłki nożnej chłopców z kl. II SP Dziewierzewo. Mieliśmy okazję zagrać mecz towarzyski, który „wzbogacił” nasze piłkarskie doświadczenie… Grę rozpoczęliśmy po przywitaniu przez panią dyrektor. Nie obyło się oczywiście bez hymnu narodowego. Sędzią był pan Marek Sobczak, a cały mecz trwał 2x 10 minut. Po pełnej pasji i gorącego dopingu przez młodszych kolegów rywalizacji – ostatecznie mecz zakończył się z wynikiem korzystnym dla naszych „przeciwników”(0:4). No cóż… „pierwsze koty za płoty”, a my już szykujemy się do rewanżu :).

Tekst i foto M. Tomkowiak

 

Bądź kumplem, nie dokuczaj!

W piątek 6 maja uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej  i klasy I gimnazjum wzięli udział w apelu poświęconym tematyce dokuczania.

Jak wynika z badania IBE, ponad połowa dzieci (54 proc.) w szkołach podstawowych doświadcza minimum raz w miesiącu niemiłego zachowania swoich kolegów w postaci: obgadywania, izolowania, nastawiania klasy przeciwko sobie. Aż 42 proc. dzieci w najmłodszych klasach szkół podstawowych jest ośmieszanych, wyśmiewanych i poniżanych. Natomiast na wyższych poziomach edukacji problem ten dotyczy znacznie mniejszej grupy (gimnazja 30 proc., szkoły ponadgimnazjalne 21 proc.).

Mały Wolontariat wraz z opiekunem p. Joanną Maćkowską-Wrzyszcz uświadomił dzieciom, jak bolesne i krzywdzące mogą być ich niekoleżeńskie zachowania i w jaki sposób należy się zachować, gdy widzą takie zachowania u innych.

Naszym  apelem przyłączyliśmy się do kampanii społecznej Cartoon Network  pod patronatem merytorycznym Instytutu Badań Edukacyjnych i Fundacji Dzieci Niczyje. To już druga edycja kampanii adresowanej do dzieci, nauczycieli i rodziców.
Honorowy patronat nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak: – To niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa – pokazuje, że szacunek należy się każdemu, bez względu na wiek, kolor skóry czy status materialny. Wierzę, że przyczyni się do wypracowania konstruktywnych sposobów radzenia sobie z problemem – mówi rzecznik.
Podczas apelu wykorzystano też przygotowane na potrzeby kampanii krótkie filmy animowane przedstawiające problem dokuczania z różnych perspektyw – z punktu widzenia osoby, której ktoś dokucza, osoby dokuczającej oraz obserwatora.

Uczniowie mieli również możliwość wysłuchania przesłania od  psycholog  Małgorzaty Ohme oraz  ambasadora akcji, którym w tym roku został piłkarz reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak: – Zdecydowałem się na udział w kampanii Cartoon Network  „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, bo chcę pomóc w walce z dokuczaniem. Wiem, że dla wielu dzieci to poważny problem, a nie wszystkie wiedzą, jak sobie z nim poradzić. Dzięki tej akcji wszystkie dzieciaki przekonają się, że przyjaźń i szacunek do innych to najlepsza droga do bycia dobrym kumplem.  „Bądź kumplem” znaczy nie dokuczaj, ale też nie pozwól dokuczać innym. Graj fair – powiedział piłkarz.