Zdrowy i wolny nastolatek

15 maja br. w Zespole Szkół w Mycielewie odbył III Gminny Konkurs Profilaktyczny „Zdrowy i wolny nastolatek” dla Szkół Podstawowych. Organizatorami były: A. Pyszczyńska i M. Kwiatkowska. Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni – Maria Łyszczarz ufundowała dla wszystkich uczestników bardzo atrakcyjne nagrody, za co serdecznie dziękujemy.

Łysica zdobyta, czyli gimnazjaliści na Ziemi Kieleckiej

7  maja wczesnym rankiem 27  gimnazjalistów wraz z opiekunami: panią Joanną Biernacką-Kozerewicz i panią Pauliną Otto wyjechało na  trzydniową autokarową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Organizatorem wyprawy było Biuro Turystyki i Rekreacji „Maria” w Wągrowcu, a pilotem wycieczki – pan  Mieczysław Bromberek – pseudonim „Żwirek”.
Po niemal ośmiogodzinnej jeździe uczestnicy wycieczki dotarli do miejscowości Chęciny, w której zwiedzili jaskinię „Raj”, podziwiając bogactwo różnorodnych form krasowych oraz ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Następnie młodzież wraz z opiekunami udała się do wsi Tokarnia, w której zwiedziła przepiękny skansen wsi kieleckiej. W osadzie zgromadzono m.in. XIX-wieczną zabudowę  oraz zabytkowe pojazdy. Późnym popołudniem, wszyscy głodni i zmęczeni, udali się na obiad do baru „Ludwik” w Kielcach, a następnie do schroniska młodzieżowego. Po zakwaterowaniu, turyści wybrali się na spacer po kieleckim deptaku, podziwiając doskonałe wykorzystanie przez miasto funduszy unijnych przeznaczonych na rewitalizację starówki.
Drugi dzień rozpoczęto od śniadania. Następnie zwiedzano katedrę  oraz muzeum w  Pałacu Biskupów Krakowskich. Obie budowle pochodziły z baroku. Dominował w nich przepych i bogactwo.
Kolejnym punktem wyprawy było wejście traktem królewskim na górę  Św. Krzyż, aby zwiedzić kościół klasztorny benedyktynów i jego podziemia z mumią Jeremiego Wiśniowieckiego. Po krótkim odpoczynku uczestnicy wyjazdu udali się autokarem do miejscowości Święta Katarzyna, w której to znajduje się szlak prowadzący na  Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Po zdobyciu góry, młodzież wraz z opiekunami udała się na kolację i spoczynek do schroniska.
Następnego dnia po śniadaniu uczestnicy wyjazdu udali się do miejscowości Zagańsk, w której to znajduje się „Bartek” – najbardziej znany dąb w Polsce. Kolejną miejscowością, do której dotarli turyści z Mycielewa był Oblęgorek.  Tam zwiedzili dworek należący niegdyś do  Henryka Sienkiewicza, w którym obecnie mieści się muzeum pisarza. W drodze powrotnej do domu zatrzymali się w Sielpi Wielkiej, gdzie zapoznali się ze zbiorami muzealnymi historycznego już Zagłębia Staropolskiego.
Młodzież nie tylko pozyskała wiele nowych wiadomości, ale również w sposób bardzo atrakcyjny spędziła czas w gronie rówieśników. Żal było wracać do domu!
Z tego miejsca dziękujemy Radzie Rodziców ZS w Mycielewie oraz GKRPA w Szubinie za uzyskane dofinansowanie w celu pokrycia kosztów wyjazdu.

 Paulina Stypczyńska

Wizyta dzieci z Domu Dziecka

16 maja br. w Zespole Szkół w Mycielewie mieliśmy zaszczyt  gościć wychowanków Domu Dziecka w Kołdrąbiu wraz z  ich opiekunami. Przyjechali oni na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego i opiekuna pani mgr Beaty Janickiej.
Spotkanie rozpoczęto przemówieniem pani Dyrektor Barbary Morawskiej, która serdecznie powitała zaproszonych gości.
Z tej oto okazji  uczniowie I klasy gimnazjum  wystąpili ze swoim spektaklem pt. „Tolerancja”, który już wcześniej mięli okazję zaprezentować na gminnym konkursie w Kcyni, za które otrzymali III miejsce. W trakcie występu swój wokal zaprezentowała Klaudia Motyka, która wcześniej została przygotowana przez panią mgr Agnieszkę Koralewską-Hak.
Kolejnym elementem spotkania była miła niespodzianka od naszych gości. Grupa dziewcząt ze swoją opiekunką  zaśpiewała dla nas kilka piosenek. Ostatnim punktem spotkania było przekazanie zebranych pieniędzy przez SU naszej szkoły.
Na zakończenie nasi goście zostali oprowadzeni po szkole, a później udali się na słodki poczęstunek.

Stypczyńska Karolina

Aktywnie na polanie

Dnia 15 maja 2014 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych „0a” i „0b” wybrali się wraz z opiekunami  z panią Iwoną Wojtkowiak, Gabrielą Wesół i Anną Czechowską na wycieczkę do lasu do Gniazda Koła Łowieckiego nr 1 w Dziewierzewie. Gniazdo to utytułowane jest w malowniczym lesie w Nowinach  koło Nadborowa.  Na miejscu dzieci spotkały się z myśliwymi, panem Ludwikiem Woźniakiem, który był przewodnikiem dzieci po lesie oraz Robertem Wojtkowiakiem, który zajął się pieczeniem kiełbasek. W trakcie wycieczki pan myśliwy wskazał im miejsca, w których śpią sarny tzw. „kotliny” oraz drzewo, o które ocierają się dziki pozbywając się pasożytów. Dzieci miały okazję zobaczyć ambonę, z której myśliwi wypatrują zwierzynę. Przyglądały się również piętrowej budowie lasu oraz różnym gatunkom drzew. Panie zorganizowały dla dzieci quiz zawiązany z lasem i zamieszkującymi go zwierzętami oraz zawody sportowe z wykorzystaniem sprzętu sportowego.

Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone, nauczyły się wielu ciekawych rzeczy, które na długo pozostaną w ich pamięci .

Tekst i foto: Iwona Wojtkowiak

„Leśne impresje” 2014

     W już po raz VIII uczestniczymy w konkursie „Leśne impresje – Las to nasze wspólne dobro”, który organizowany jest przez Nadleśnictwo Szubin. W tym roku cztery osoby przygotowały prace:
Dominika Motyka – kl. IV
Kacper Śliwa – kl IV
Zosia Strzyżewska – kl V
Milena Smorga – kl I a
Trzymamy kciuki, aż do ogłoszenia wyników. A. Pyszczyńska