7 maja wczesnym rankiem 27 gimnazjalistów wraz z opiekunami: panią Joanną Biernacką-Kozerewicz i panią Pauliną Otto wyjechało na trzydniową autokarową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Organizatorem wyprawy było Biuro Turystyki i Rekreacji „Maria” w Wągrowcu, a pilotem wycieczki – pan Mieczysław Bromberek – pseudonim „Żwirek”.
Po niemal ośmiogodzinnej jeździe uczestnicy wycieczki dotarli do miejscowości Chęciny, w której zwiedzili jaskinię „Raj”, podziwiając bogactwo różnorodnych form krasowych oraz ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Następnie młodzież wraz z opiekunami udała się do wsi Tokarnia, w której zwiedziła przepiękny skansen wsi kieleckiej. W osadzie zgromadzono m.in. XIX-wieczną zabudowę oraz zabytkowe pojazdy. Późnym popołudniem, wszyscy głodni i zmęczeni, udali się na obiad do baru „Ludwik” w Kielcach, a następnie do schroniska młodzieżowego. Po zakwaterowaniu, turyści wybrali się na spacer po kieleckim deptaku, podziwiając doskonałe wykorzystanie przez miasto funduszy unijnych przeznaczonych na rewitalizację starówki.
Drugi dzień rozpoczęto od śniadania. Następnie zwiedzano katedrę oraz muzeum w Pałacu Biskupów Krakowskich. Obie budowle pochodziły z baroku. Dominował w nich przepych i bogactwo.
Kolejnym punktem wyprawy było wejście traktem królewskim na górę Św. Krzyż, aby zwiedzić kościół klasztorny benedyktynów i jego podziemia z mumią Jeremiego Wiśniowieckiego. Po krótkim odpoczynku uczestnicy wyjazdu udali się autokarem do miejscowości Święta Katarzyna, w której to znajduje się szlak prowadzący na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Po zdobyciu góry, młodzież wraz z opiekunami udała się na kolację i spoczynek do schroniska.
Następnego dnia po śniadaniu uczestnicy wyjazdu udali się do miejscowości Zagańsk, w której to znajduje się „Bartek” – najbardziej znany dąb w Polsce. Kolejną miejscowością, do której dotarli turyści z Mycielewa był Oblęgorek. Tam zwiedzili dworek należący niegdyś do Henryka Sienkiewicza, w którym obecnie mieści się muzeum pisarza. W drodze powrotnej do domu zatrzymali się w Sielpi Wielkiej, gdzie zapoznali się ze zbiorami muzealnymi historycznego już Zagłębia Staropolskiego.
Młodzież nie tylko pozyskała wiele nowych wiadomości, ale również w sposób bardzo atrakcyjny spędziła czas w gronie rówieśników. Żal było wracać do domu!
Z tego miejsca dziękujemy Radzie Rodziców ZS w Mycielewie oraz GKRPA w Szubinie za uzyskane dofinansowanie w celu pokrycia kosztów wyjazdu.
Paulina Stypczyńska