LAS – nasza zielona szkoła

22 maja w Zespole Szkół w Mycielewie odbył się konkurs gminny pt: „Las – nasza zielona szkoła”. Konkurs był wspólną inicjatywą szkolnych koordynatorów programu „Myśliwi dzieciom- dzieci zwierzętom” szkoły w Mycielewie i Sipiorach p. Marzeny Borzych, p. M. Balcer i p. Anny Pyszczyńskiej.
Konkurs uświetnili swoją obecnością przybyli goście: Burmistrz Kcyni – Piotr Hemerling, radny Wojciech Śliwa i Tomasz Bagnerowski; prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Bogusław Chłąd, sekretarz ORŁ, rektor Bydgoskiej Szkoły Wyższej, prezes Koła Łowieckiego nr 9 „GWARDIA” z Bydgoszczy Włodzimierz Majewski; przewodniczący komisji współpracy z młodzieżą szkolną ORŁ Jan Pawlak; koordynator do spraw współpracy z młodzieżą w powiecie nakielskim Mieczysław Komorski; koordynator programu „Myśliwi dzieciom – dzieci zwierzętom” Kazimierz Stosik.

Miło nam było również gościć przedstawicieli Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji nauczycieli- p. Violettę Panfil – Smolińską i p. Stanisława Kitajgrodzką . Prezesów i członków kół łowieckich „Dąb” z Kcyni, „Knieja” z Łabiszyna i „Gwardia” nr 9 z Bydgoszczy. Na ławach gości zasiedli również sołtys Szaradowa Henryk Sowa i przedstawiciele Rady Rodziców.

Konkurs rozpoczął się odegraniem sygnału myśliwskiego przez Kazimierza Stosika.

Następnie głos zaprała dyrektor Zespołu Szkół w Mycielewie p. Barbara Morawska, dziękując wszystkim za przybycie, podkreślając rolę edukacyjną programu „Myśliwi dzieciom- dzieci zwierzętom”, a także radość ze współpracy szkół w gminie Kcynia. Kolejno głos zabrała Anna Pyszczyńska- koordynator programu „Myśliwi Dzieciom – Dzieci Zwierzętom” w Zespole Szkół w Mycielewie:

Zielone mundury czy to leśniczych, czy myśliwych są od lat wpisane w naszą szkołę jak kolejny filar zapewniający nam wsparcie i źródło wiedzy przyrodniczo-ekologiczno-łowieckiej. Kiedy przystępowaliśmy do programu najpierw „Ożywić pola”, a później „Myśliwi dzieciom, dzieci zwierzętom” wiedzieliśmy, że rozpoczynamy z naszymi uczniami przygodę, która pomoże nam wpoić w tych młodych ludzi pewne wartości, wiedzę, a także zdrowe, ekologiczne nawyki…”

W tym momencie należy podkreślić, że Zespół Szkół w Mycielewie był jedną z trzech pierwszych szkół, które przystąpiły do programu, co również zostało podkreślone przez

p. J. Pawlaka podczas szkolenia 10 maja w Bydgoszczy.

Do konkursu przystąpiło siedem szkół z gminy Kcynia, które rywalizowały w grupowym turnieju. Drużyny zmagały się z kolejnymi zadaniami przygotowanymi przez organizatorów i ocenianymi przez komisję konkursową w składzie: Bogusław Chłąd, Kazimierz Stosik, Romuald Mikołajewski. Cały konkurs prowadził p. M. Komorski, który sprawnie kierował konkursem i zachęcał do zdrowej rywalizacji. Szkoły zmagały się z zadaniami dotyczącymi łowiectwa, roli myśliwego i leśników w przyrodzie, umiejętności rozpoznawania rodzimych gatunków roślin, cech charakterystycznych zwierząt polskich lasów i pól. Ostatnia konkurencja polegała na przedstawieniu wcześniej przygotowanych scenek dotyczących życia zwierząt. Uwieńczeniem konkursu było wręczenie atrakcyjnych nagród nie tylko dla laureatów, ale dla wszystkich uczestników konkursu, dodatkowo od Nadleśnictwa Żołdowo grupy otrzymały sadzonkę świerku. Sponsorami nagród były wyżej wymienione koła łowieckie, a także Nadleśnictwo Żołdowo.

Wszyscy, którym należały się podziękowania otrzymali od braci szkolnej zielone jabłko jako symbol owocnej współpracy myśliwych, leśniczych i młodzieży szkolnej. Organizatorkom p. Kazimierz Stosik wręczył książki wydane z okazji 90- lecia Lasów Państwowych i drobne upominki.

Spotkanie zakończyła p. dyrektor Iwona Musiał dziękując sponsorom za nagrody, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu, organizatorom i wszystkim zaproszonym gościom za poświęcenie czasu i zaangażowanie.

Mamy miały swoje święto

Dnia 23 maja 2014 r. w grupie przedszkolnej „Ob” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. Dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i składały życzenia. Zaśpiewały też piosenkę pt. „A najdroższa jest na świecie mama” przy akompaniamencie akordeonu, na którym zagrała pani od rytmiki. Na koniec dzieci podarowały mamom własnoręcznie wykonane wazoniki z masy solnej, kwiatki i laurki. Czas upłynął w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez solenizantki.

 Iwona Wojtkowiak

„Dzielny Tomcio i 12 braci” w kl. „0a” na Dzień Mamy

Przedszkolaki z grupy „0a” uczciły Święto Mamy (26 maja 2014) występem teatralnym pt. „ Dzielny Tomcio i 12 braci” na podstawie opowiadania Janiny Porazińskiej  przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni Gabrieli Wesół. . Każde dziecko wyposażone w rekwizyt,  adekwatny do roli, zaprezentowało swoje umiejętności aktorskie na tle wspólnie wykonanej scenografii.  Mamy nagrodziły młodych artystów brawami i uśmiechem.

Następnie dzieci po odśpiewaniu piosenki „ Najdroższa na świecie jest mi mama”, przy akompaniamencie akordeonu, na którym grała instruktorka zabaw rytmicznych – pani Agnieszka Koralewska-Hak wręczyły mamom upominki: obrazki – laurki  oraz własnoręcznie zdobione mydła.

Drugą część uroczystości (z powodu upału) kontynuowaliśmy na świeżym powietrzu przed szkołą. Mamy rozmawiały przy kawie i cieście, a dzieci korzystały z placu zabaw.

Na zakończenie Dnia Mamy dzieci  zaśpiewały jeszcze jedną piosenkę o mamie  pt.„Kto mi odpowie?” wraz z układem tanecznym.

Zamieszczamy film z ćwiczeń do występu

Tekst i foto Gabriela Wesół

Konkurs językowy o Pióro Burmistrza Kcyni

Dnia 23.05.2014 r. w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni odbył się konkurs z języka niemieckiego i angielskiego o Pióro Burmistrza Kcyni.

Do konkursu przystąpili uczniowie klasy II i III Gimnazjum.

Paulina Stypczyńska, Weronika Owedyk, Ola Wiland i Klaudia Stróżyk zmagały się z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym, a z języka angielskiego na poziomie podstawowym, natomiast Julia Spławska, Karolina Stypczyńska i Mateusz Szczukowski z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, a z języka niemieckiego na poziomie podstawowym    Do konkursu uczniowie zostali przygotowani przez nauczycielki języka niemieckiego panią Paulinę Otto i języka angielskiego panią Joannę Maćkowską-Wrzyszcz.

Teraz pozostało tylko czekać na wyniki. Trzymamy kciuki!

P. Otto

„Pomoc państwa w zakresie dożywiania”

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni, ul. Libelta 28 informuje:

W przypadku ubiegania się o pomoc w formie dożywiania dzieci w szkole i przedszkolu na okres od 10 września 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. wniosek o pomoc należy złożyć w siedzibie Ośrodka w terminie od 1 lipca 2014 do 30 lipca 2014 r.
Do wniosku należy dołączyć m.in.:

  • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (zaświadczenie od pracodawcy, odcinek od renty, odcinek od emerytury, itp.;
  • osoby posiadające gospodarstwo rolne – zaświadczenie o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego z Urzędu Gminy;
  • w przypadku, gdy w rodzinie są osoby niepełnosprawne lub długotrwałe chore aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia;
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą – oświadczenie o uzyskanym dochodzie, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego;

List do Ziemi w finale!

„List do Ziemi” uczennicy Zespołu Szkół w Mycielewie Julii Winkowskiej znalazł się w finale konkursu ogólnopolskiego na najpiękniejszy list dla Ziemi. W finale konkursu znalazło się 150 listów z ponad 900 nadesłanych prac.

Na list można oddawać głosy w specjalnej aplikacji konkursowej na https://www.facebook.com/listydlaziemi/app_150856638420755.

Jedna osoba może zagłosować na jeden list raz na 24 godziny.

Julii serdecznie gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do głosowania na uczennicę gminy Kcynia.

A. Pyszczyńska

Biwak w Tleniu

Klasa VI ZS w Mycielewie wraz z dziećmi tej samej klasy z Sipior, Laskownicy i Dobieszewa od 19 do 21 maja przebywała na zielonej szkole w Tleniu w Borach Tucholskich. W trakcie pobytu w ośrodku „Patria” organizatorzy zadbali o wiele atrakcji, jak:

  • wycieczki do rezerwatu cisów,
  • wycieczki do Fojutowa, gdzie dzieci mogły zobaczyć słynny akwedukt i skorzystać z krytego basenu,
  • opłynięcie kajakami jeziora w eskorcie ratownika WOPR
  • wspólne ognisko i wiele innych

Wyjazd w całości sfinansowano dzięki Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni – Marii Łyszczarz. Opiekę nad dziećmi z Mycielewa sprawowali pani A. Magdziarz, pan A. Kulczyński i W. Nowak.

Dawid Kaźmierczak nagrał film zaciętej walki w Ice Hockej.

Tekst i foto WN

Konkurs geograficzny w Rynarzewie

20 maja w Zespole Szkół w Rynarzewie odbył się finał XIII Powiatowego Konkursu Geograficznego pod hasłem „Azja-kontynent kontrastów” z udziałem siedmiu drużyn reprezentujących pięć gimnazjów z naszego powiatu. W zmaganiach wzięli też udział uczniowie naszej szkoły: Natalia Wiankowska i Piotr Hotlaś pod opieką Joanny Biernackiej-Kozerewicz.
Każdy zespół odpowiadał ustnie na pytania quizowe oraz rozwiązywał test w formie pisemnej. Na zakończenie zmagań młodzież rozpoznawała charakterystyczne dla Azji miejsca i elementy kultury, które przedstawiono na slajdach. Do uzyskanych w konkursie punktów doliczono również te, które uczniowie uzyskali wcześniej za przygotowanie albumu o Azji. Reprezentacja naszej szkoły zajęła ostatecznie szóste miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dodajmy, że autorem wspomnianego albumu był Piotr Hotlaś, uczeń klasy pierwszej, który ma jeszcze szansę na dwukrotny udział w tymże konkursie w kolejnych jego edycjach.
Organizatorkami konkursu były panie: Dorota Nowicka, Arletta Studzińska oraz Hanna Wenckowska-Sander, nauczycielki ZS w Rynarzewie. Nagrody książkowe dla zwycięskich drużyn oraz dyplomy dla nauczycieli wręczył dyrektor szkoły pan Janusz Nowakowski.

Joanna Biernacka-Kozerewicz

Zdrowy i wolny nastolatek

15 maja br. w Zespole Szkół w Mycielewie odbył III Gminny Konkurs Profilaktyczny „Zdrowy i wolny nastolatek” dla Szkół Podstawowych. Organizatorami były: A. Pyszczyńska i M. Kwiatkowska. Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni – Maria Łyszczarz ufundowała dla wszystkich uczestników bardzo atrakcyjne nagrody, za co serdecznie dziękujemy.

Łysica zdobyta, czyli gimnazjaliści na Ziemi Kieleckiej

7  maja wczesnym rankiem 27  gimnazjalistów wraz z opiekunami: panią Joanną Biernacką-Kozerewicz i panią Pauliną Otto wyjechało na  trzydniową autokarową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Organizatorem wyprawy było Biuro Turystyki i Rekreacji „Maria” w Wągrowcu, a pilotem wycieczki – pan  Mieczysław Bromberek – pseudonim „Żwirek”.
Po niemal ośmiogodzinnej jeździe uczestnicy wycieczki dotarli do miejscowości Chęciny, w której zwiedzili jaskinię „Raj”, podziwiając bogactwo różnorodnych form krasowych oraz ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Następnie młodzież wraz z opiekunami udała się do wsi Tokarnia, w której zwiedziła przepiękny skansen wsi kieleckiej. W osadzie zgromadzono m.in. XIX-wieczną zabudowę  oraz zabytkowe pojazdy. Późnym popołudniem, wszyscy głodni i zmęczeni, udali się na obiad do baru „Ludwik” w Kielcach, a następnie do schroniska młodzieżowego. Po zakwaterowaniu, turyści wybrali się na spacer po kieleckim deptaku, podziwiając doskonałe wykorzystanie przez miasto funduszy unijnych przeznaczonych na rewitalizację starówki.
Drugi dzień rozpoczęto od śniadania. Następnie zwiedzano katedrę  oraz muzeum w  Pałacu Biskupów Krakowskich. Obie budowle pochodziły z baroku. Dominował w nich przepych i bogactwo.
Kolejnym punktem wyprawy było wejście traktem królewskim na górę  Św. Krzyż, aby zwiedzić kościół klasztorny benedyktynów i jego podziemia z mumią Jeremiego Wiśniowieckiego. Po krótkim odpoczynku uczestnicy wyjazdu udali się autokarem do miejscowości Święta Katarzyna, w której to znajduje się szlak prowadzący na  Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Po zdobyciu góry, młodzież wraz z opiekunami udała się na kolację i spoczynek do schroniska.
Następnego dnia po śniadaniu uczestnicy wyjazdu udali się do miejscowości Zagańsk, w której to znajduje się „Bartek” – najbardziej znany dąb w Polsce. Kolejną miejscowością, do której dotarli turyści z Mycielewa był Oblęgorek.  Tam zwiedzili dworek należący niegdyś do  Henryka Sienkiewicza, w którym obecnie mieści się muzeum pisarza. W drodze powrotnej do domu zatrzymali się w Sielpi Wielkiej, gdzie zapoznali się ze zbiorami muzealnymi historycznego już Zagłębia Staropolskiego.
Młodzież nie tylko pozyskała wiele nowych wiadomości, ale również w sposób bardzo atrakcyjny spędziła czas w gronie rówieśników. Żal było wracać do domu!
Z tego miejsca dziękujemy Radzie Rodziców ZS w Mycielewie oraz GKRPA w Szubinie za uzyskane dofinansowanie w celu pokrycia kosztów wyjazdu.

 Paulina Stypczyńska

Wizyta dzieci z Domu Dziecka

16 maja br. w Zespole Szkół w Mycielewie mieliśmy zaszczyt  gościć wychowanków Domu Dziecka w Kołdrąbiu wraz z  ich opiekunami. Przyjechali oni na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego i opiekuna pani mgr Beaty Janickiej.
Spotkanie rozpoczęto przemówieniem pani Dyrektor Barbary Morawskiej, która serdecznie powitała zaproszonych gości.
Z tej oto okazji  uczniowie I klasy gimnazjum  wystąpili ze swoim spektaklem pt. „Tolerancja”, który już wcześniej mięli okazję zaprezentować na gminnym konkursie w Kcyni, za które otrzymali III miejsce. W trakcie występu swój wokal zaprezentowała Klaudia Motyka, która wcześniej została przygotowana przez panią mgr Agnieszkę Koralewską-Hak.
Kolejnym elementem spotkania była miła niespodzianka od naszych gości. Grupa dziewcząt ze swoją opiekunką  zaśpiewała dla nas kilka piosenek. Ostatnim punktem spotkania było przekazanie zebranych pieniędzy przez SU naszej szkoły.
Na zakończenie nasi goście zostali oprowadzeni po szkole, a później udali się na słodki poczęstunek.

Stypczyńska Karolina

Aktywnie na polanie

Dnia 15 maja 2014 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych „0a” i „0b” wybrali się wraz z opiekunami  z panią Iwoną Wojtkowiak, Gabrielą Wesół i Anną Czechowską na wycieczkę do lasu do Gniazda Koła Łowieckiego nr 1 w Dziewierzewie. Gniazdo to utytułowane jest w malowniczym lesie w Nowinach  koło Nadborowa.  Na miejscu dzieci spotkały się z myśliwymi, panem Ludwikiem Woźniakiem, który był przewodnikiem dzieci po lesie oraz Robertem Wojtkowiakiem, który zajął się pieczeniem kiełbasek. W trakcie wycieczki pan myśliwy wskazał im miejsca, w których śpią sarny tzw. „kotliny” oraz drzewo, o które ocierają się dziki pozbywając się pasożytów. Dzieci miały okazję zobaczyć ambonę, z której myśliwi wypatrują zwierzynę. Przyglądały się również piętrowej budowie lasu oraz różnym gatunkom drzew. Panie zorganizowały dla dzieci quiz zawiązany z lasem i zamieszkującymi go zwierzętami oraz zawody sportowe z wykorzystaniem sprzętu sportowego.

Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone, nauczyły się wielu ciekawych rzeczy, które na długo pozostaną w ich pamięci .

Tekst i foto: Iwona Wojtkowiak

„Leśne impresje” 2014

     W już po raz VIII uczestniczymy w konkursie „Leśne impresje – Las to nasze wspólne dobro”, który organizowany jest przez Nadleśnictwo Szubin. W tym roku cztery osoby przygotowały prace:
Dominika Motyka – kl. IV
Kacper Śliwa – kl IV
Zosia Strzyżewska – kl V
Milena Smorga – kl I a
Trzymamy kciuki, aż do ogłoszenia wyników. A. Pyszczyńska

Mistrzostwa Powiatu w LA Gimnazjum 2014

20 maja 2014 r. na Stadionie Miejskim w Nakle n/Notecią rozegrano  Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce Szkół Gimnazjalnych. Bardzo dobre wyniki i awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 5 czerwca 2014r w Świeciu, uzyskali:

  • Banasiak Tomasz – 1 miejsce  pchnięcie kulą 11,48m
  • Bagnerowska Klaudia – 1 miejsce pchnięcie kulą  10,88m
  • Wiland Ola – 2 miejsce  bieg na 300m 50,01s

Nasi pozostali  zawodnicy w większości poprawiali swoje rekordy życiowe:

  • Stypczyński Marcin- bieg na 100m
  • Cieżak Maciej – bieg na 1500m
  • Szczepaniak Mateusz – bieg na 1500m
  • Woźniak Paweł – rzut oszczepem
  • Kalinowska Dominika – bieg na 100m

Wycieczka do rezerwatu przyrody w Grocholinie

16 maja uczniowie kl IV, V i Kółka przyrodniczego odwiedzili rezerwat przyrody w Grocholinie. Dzięki leśniczemu p. W. Tomaszewskiemu mogliśmy dowiedzieć się więcej o tym jedynym w gminie kcynia rezerwacie, za co bardzo dziękujemy.
                  Rezerwat leśny „Grocholin”. jest rezerwatem częściowym, utworzonym w 1967 roku. Zajmuje powierzchnię 12,10 ha na terenie leśnictwa Laskownica w gminie Kcynia. Ochronie podlega łęg jesionowo-olszowy i las grądowy. W zespole łęgu jesionowo-olszowego dominuje jesion wyniosły z domieszką olszy czarnej i lipy drobnolistnej. W warstwie krzewów występuje czeremcha zwyczajna, leszczyna i dziki bez czarny. W runie leśnym, w jego aspekcie wiosennym, dominuje ziarnopłon wiosenny. W późniejszym okresie wegetacji występują podagrycznik pospolity, jaskier kosmaty, gwiazdnica gajowa i gajowiec żółty. W lesie o charakterze grądu środkowoeuropejskiego dominuje starodrzew grabowo-dębowy, z domieszką jesionu wyniosłego. W słabo rozwiniętej warstwie krzewów spotyka się: leszczynę pospolitą, czeremchę zwyczajną, trzmielinę europejską i dziki bez czarny. W dobrze rozwiniętej warstwie roślin zielonych zwarte powierzchnie tworzy kokorycz pusta, ziarnopłon wiosenny, gajowiec żółty, prosownica rozpierzchła, podagrycznik pospolity i zawilec gajowy.
         Uczniów zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej http://www.nasze.kujawsko-pomorskie.pl/, która pogłębia w ciekawy sposób wiedzę na temat przyrody województwa kujawsko – pomorskiego.
Tekst i foto A. Pyszczyńska

PISZEMY LIST DO ZIEMI

Uczennice kl VI i uczestniczki kółka przyrodniczego napisały w kwietniu list do Ziemi – akcję zorganizowaną przez fundację ekologiczną ARKA.
W 2014 roku głównym tematem listów będzie ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami związanymi z paleniem śmieci i niską emisją. To poważny problem, z którym borykają się gminy w Polsce.
Po zapoznaniu się z tegorocznym tematem listu, a także pracując na zajęciach kółka przyrodniczego zagłębiając tajniki ochrony środowiska Julia Winkowska i Klaudia Zych przystąpiły do konkursu. List został napisany i wysłany do oceny.
Dziewczynom gratulujemy działania i życzymy powodzenia.

A. Pyszczyńska

UWAGA UWAGA! KONKURS ZGKiM w KCYNI „SEGREGACJA TO SIĘ OPŁACA”

W kwietniu nasza szkoła przystąpiła do konkursu organizowanego przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kcyni, którego celem jest promowanie idei segregacji odpadów.
Naszym celem jest prowadzenie selektywnej zbiórki butelek i tworzyw sztucznych, butelek szklanych oraz papieru i tektury.
Do 30 czerwca przynosimy do szkoły butelki platikowe (po napojach) dobrze zgniecione i bez nakrętki, szkło (butelki, słoiki) i makulaturę.
Od p. A. Pyszczyńskiej lub p. M. Borzych można odebrać worki i taką zbiórkę prowadzić w domu, aż do zapełnienia worka lub przynosić do szkoły w mniejszych ilościach. Nieważne ile i w jaki sposób prosimy tylko o zaangażownie się każdego ucznia w zbiórkę, bo tylko razem możemy osiągnąć sukces, a tak naprawdę są to w naszych domach odpady dobrze znane, których możemy łatwo ale pożytecznie się pozbyć.
Dziękujemy tym uczniom, którzy  mocno już zaangażowali się w akcję i zachęcamy pozostałych.
A. Pyszczyńska