Bądźmy życzliwi nie tylko ten jeden dzień w roku!

„Ten świat potrzebuje nowego rodzaju armii – armii życzliwości” (Cleveland Amory)

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Idea święta ma na celu przypomnienie, że warto być dla innych uprzejmym, dobrym, pomocnym, a uśmiech przecież nie kosztuje.

Mały Samorząd Uczniowski dołączył  do akcji promowania życzliwości. Uczniowie podczas przerw przyczepiali wypisane listki z pozdrowieniami do swoich kolegów, koleżanek i pań na przygotowane drzewko.

                                                                                                                                               Iwona Wojtkowiak

„Czyste powietrze wokół nas”- program edukacyjny dla przedszkolaków

W tym roku dzieci z oddziału przedszkolnego „Oa” w Szkole Podstawowej w Mycielewie uczestniczyły w Programie Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej  „Czyste powietrze wokół nas”.

Głównym celem programu było podniesienie kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, a także zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń. Zajęciom towarzyszyła sylweta dinozaura „Dinusia”.

Zajęcia zostały przeprowadzone w cyklu 5  zajęć dydaktycznych: „Wycieczka po okolicy szkoły”, „Co i dlaczego dymi”, „Jak się czuję , kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?, „Jak unikać dymu papierosowego”.

Dzieci bardo chętnie uczestniczyły w zajęciach, dzięki temu zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas spaceru różne rodzaje dymu, projektowały własny znaczek „Nie pal przy mnie”, poznały „Dinusia” -dinozaura i nauczyły się jego piosenki.

G. Wesół, A. Chojnacka

UWAGA! Komunikat

W związku z kolejnymi potwierdzonymi zakażeniami Covid-19 w naszej szkole wszystkie oddziały przechodzą na system nauczania zdalnego:

  • klasa 8 i oddział przedszkolny 0b (oddział p. I. Wojtkowiak) nauczanie zdalne od 23.11.2021 r.do dnia 26.11.2021 r.,
  • oddział przedszkolny 0a (oddział p. G. Wesół) nauczanie zdalne od 24.11.2021 r. do dnia 29.11.2021 r.,
  • klasy: 1, 2, 3 nauczanie zdalne do dnia 26.11.2021 r.
  • klasa 7 nauczanie zdalne do dnia 26.11.2021 r.,
  • klasy: 4, 5, 6 nauczanie zdalne przedłużone do dnia 29.11.2021 r.

Komunikat – WAŻNE!

W związku z kolejnymi potwierdzonymi zakażeniami Covid- 19 w naszej szkole, przechodzimy od poniedziałku na system hybrydowy, tzn.

oddziały przedszkolne i klasa 8 uczą się stacjonarnie w szkole,

klasy: 1,2,3,4,6 i 7 od poniedziałku 22.11.2021 do piątku 26.11.2021 uczą się zdalnie,

klasa 5 uczy się zdalnie od poniedziałku 22.11.2021 do czwartku 25.11.2021, w piątek 26.11.2021 klasa 5 przyjeżdża już do szkoły na lekcje stacjonarne.

Uprzejmie proszę o samoobserwację i niebagatelizowanie żadnych objawów chorobowych wskazujących na możliwość zakażenia Covid -19. W sytuacji zachorowania po kontakcie z osobą zakażoną wskazane jest wykonanie badania w kierunku zachorowania na koronawirusa. Proszę nie przysyłać do szkoły dzieci z objawami choroby (m. in. katar, kaszel), powinny one zostać w domu.

Wszystkim życzymy zdrowia.

Najmłodsi uczniowie Mycielewa w Toruniu

16 listopada uczniowie klasy 1-3 wyjechali na wycieczkę do Torunia w ramach projektu Poznaj Polskę finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.  Opiekunkami wycieczki były pani Anna Pyszczyńska, Henryka Mickiewicz, Magdalena Tomkowiak i Małgorzata Kwiatkowska.

W trakcie wyjazdu obejrzano seans w Planetarium pt: „Cudowna podróż”, zwiedzono Dom Legend Toruńskich, wystawę w Geodium, Dom Mikołaja Kopernika i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Dodatkowo dzieci zobaczyły Krzywą Wieżę i  Stary Rynek.  Uczniowie z ciekawością zwiedzili miasto Mikołaja Kopernika, zakupili pyszne pierniki i inne pamiątki. W Domu Legend Toruńskich wcielili się jako aktorzy w Krzyżaków, Króla, złoczyńców czy flisaków, to była naprawdę świetna zabawa. Na koniec wszyscy wybrali się na pyszny posiłek.

Wszystkie atrakcje wzbudzały ogólny zachwyt i radość. Mali podróżnicy już dopytują się o kierunek kolejnej wycieczki.

Dziękujemy MEiN oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Kcyni, zwłaszcza pani Justynie Makarewicz, za udzielone wsparcie w realizacji wycieczki, a panu Januszowi Paszkiet za bezpieczny i wygodny transport.

Anna Pyszczyńska

Pamiętamy o naszych bohaterach narodowych

Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Mycielewie wzięli udział w akcji zorganizowanej przez MEiN pod hasłem „Szkoła pamięta”.
Uczennice klasy 7 i 8 posprzątały miejsce pamięci narodowej – mogiłę poległego w 1939 roku mieszkańca Suchoręcza, a także złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Odwiedziły także grób powstańca wielkopolskiego na cmentarzu w Szaradowie. 

Tekst:  J. Kozerewicz, Foto: M. Nadolna, A. Repczyńska

Jesień zaliczona

Dzieci z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” wykonały wszystkie  zadania z Modułu I – Jesień dotyczące Projektu Edukacyjnego „Razem przez cztery pory roku”.
Uczestniczyły w spacerach podziwiając piękno przyrody, zbierały dary jesieni, którymi wypełniły ścieżkę sensoryczną. Na koniec wykonały lampiony z małych słoiczków, które obkleiły kolorowymi liśćmi. Wszystkie propozycje sprawiły przedszkolakom wiele radości.

Iwona Wojtkowiak

Pomoc dla mieszkańców Afryki

Z inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej w Mycielewie
 w październiku. zorganizowaliśmy  zbiórkę dla fundacji Redemptoris Missio  z Poznania niosącej pomoc mieszkańcom Czarnego Lądu. Nasi uczniowie oraz pracownicy szkoły brali udział w akcjach :

„Kup Pan szczotkę”, „Czart mary okulary”, „Opatrunek na ratunek”, „Podaj mydło”.  Łącznie zebraliśmy ponad 7,5 kg darów, głównie mydeł, szczoteczek do zębów, środków opatrunkowych i okularów. Przekazane dary zostały wysłane do siedziby fundacji,
 a stamtąd,  za pośrednictwem misjonarzy,  trafią do ubogich mieszkańców Afryki. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji!

 Dodajmy, że jest to w naszej szkole trzecia już  inicjatywa wspierająca mieszkańców Czarnego Lądu za pośrednictwem fundacji Redemptoris Missio  z Poznania. Przed kilkoma laty zbieraliśmy ołówki i kredki oraz opatrunki dla dzieci.

J. Kozerewicz

Uczcili Święto Niepodległości

10 listopada godzinie 11:11 z okazji przypadającego nazajutrz Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Mycielewie  uczniowie poszczególnych oddziałów odśpiewali hymn państwowy oraz wcześniej wylosowaną piosenkę patriotyczną. Nie zabrakło także gazetek okolicznościowych oraz własnoręcznie przegotowanych przez dzieci kotylionów. W trakcie lekcji odbyły się pogadanki  na temat walki Polaków o niepodległość oraz o współczesnym patriotyzmie.

Zachęcamy do obejrzenia relacji na Facebook szkoły.

Tekst:  J. Kozerewicz
Foto: Wychowawcy

Akcja charytatywna dla pani Doroty

Z inicjatywy Rady Rodziców oraz Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej
w  Mycielewie
po raz drugi w bieżącym roku kalendarzowym  zorganizowano akcję charytatywną, której celem było pozyskanie funduszy na dalsze leczenie pani Doroty Piękoś z Szubina, niewidomej od drugiego roku życia. Zaistniała  duża szansa na odzyskanie wzroku, niestety terapia jest bardzo kosztowna.  Społeczność szkolna z Mycielewa postanowiła dołożyć przysłowiową cegiełkę.

Przedstawiciele Rady Rodziców  sprzedawali  10 listopada przepyszne ciasta przygotowane przez rodziców, uczniów i nauczycieli.  Słodkości rozeszły się w błyskawicznym tempie i bardzo smakowały!  Zebrana kwota,  ponad  1200 złotych, zasili konto fundacji Avalon wspomagającej leczenie pani Piękoś. Otrzymaliśmy podziękowania za zorganizowanie tej akcji ze strony pani Doroty, która napisała:

„Witam! Serdecznie dziękuję za zorganizowanie tej akcji i za pieniążki. Jestem bardzo wdzięczna! Pozdrawiam”

My także dziękujemy całej społeczności szkolnej z Mycielewa za okazanie serca osobie potrzebującej wsparcia.

P. Otto, J. Kozerewicz

Jesienne lampiony drugoklasistów

„Sztuka dla niektórych dzieci może być terapią, dla innych realizowaniem siebie i rozwijaniem talentów, ale dla wszystkich dzieci powinna być znakomitą zabawą”.

Anna Kalbarczyk

Jesień to wyjątkowa pora roku, która obdarza nas pięknymi darami w postaci wielobarwnych liści. W poniedziałek 8 listopada w ramach innowacji pedagogicznej „Kreatywny zawrót głowy” uczniowie drugiej klasy tworzyli jesienne lampiony. Do wykonania prac dzieci wykorzystały liście wyklejając nimi zewnętrzne ściany słoika. Widać było, że wykonane własnoręcznie prace sprawiły dzieciom ogromną  radość.  Jesienny lampiony stanowić będzie  piękną dekorację w mieszkaniu a zarazem stworzy  magiczny i przytulny klimat na długie, jesienne wieczory.

M. Bernas, A. Chojnacka

Sadzenie cebulek, a kwiaty na wiosnę

8. listopada 2021 r. uczniowie 0a zasadzili na terenie szkolnego ogródka cebulki kwiatów, które swymi barwami zachwycą nas po zimie. Były to m.in. tulipany, narcyzy, hiacynty i szafirki.

Pierwszym etapem było przypomnienie jakie rośliny można zasadzić jesienią, jak one wyglądają i czym się różnią. Następnie każde dziecko wybierało sobie cebulkę kwiatka i sadziło ją w ziemi. 

Nasi podopieczni chętnie pomagali podczas prac.

Bardzo dziękujemy rodzicom i dzieciom, którzy włączyli się do Naszej akcji.

M. Bernas, A. Chojnacka

Lekcje z Robotyki

5 listopada 2021 r. odbyły się zajęcia z robotyki dla klas 1-3 dzięki funduszom pozyskiwanym przez M. Kwiatkowską i A. Pyszczyńską.

Uczniowie konstruowali wiatraki i samochody wyścigowe, a następnie je programowali. Połączenie nauki z zabawą było dla dzieci prawdziwą atrakcją. Zajęcia prowadzili Michał Skrzydlecki i Katarzyna Kaźmierczak z Centrum Edukacyjnego ROBOPROJEKT z Bydgoszczy. Edukatorzy potrafili dotrzeć do każdego dziecka przekazując wiedzę i umiejętności. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie zajęcia.

Anna Pyszczyńska

Komunikat

Przypominamy, że w tym tygodniu lekcje trwają do środy (10 listopada) włącznie. W czwartek 11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości – wolne. 12 listopada, piątek, jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych.

Proszę, aby rodzice zgłosili do wychowawców do wtorku (9.11), do godz. 12.00, jeśli istnieje potrzeba zorganizowania zajęć opiekuńczych na piątek 12 listopada.

Poznawaliśmy Polskę w ramach przedsięwzięcia MEiN

3 listopada uczniowie z klas 4-8 wraz z paniami: Pauliną Otto, Justyną Kirpą i Joanną Biernacką-Kozerewicz brali udział w jednodniowej wycieczce do Poznania w ramach realizacji przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.  W trakcie wyjazdu zwiedzili kolejno: Muzeum Archidiecezjalne, katedrę z grobami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Stare Miasto oraz Palmiarnię.  Zapoznali się z historią Poznania i Wielkopolski,
a także z wydarzeniami o randze ogólnopolskiej mającymi miejsce
w odwiedzanym mieście. Od przewodnika uzyskali wiele cennych informacji,
 a także pamiątkowy filmik  wykonany z drona.  Zwiedzającym bardzo podobała się także egzotyczna roślinność i zwierzęta zaprezentowanie w Palmiarni. Nie zabrakło też czasu na wspólny obiad oraz zakup pamiątek. W czasie wycieczki dopisywały uczestnikom  zarówno dobre humory, jak i piękna pogoda.

Dziękujemy MEiN oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Kcyni, zwłaszcza pani Justynie Makarewicz, za udzielone wsparcie w realizacji wycieczki.

J. Kozerewicz

Doposażyli świetlicę dzięki nakrętkom

Braliśmy udział w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie „Nasz Zamość” na zbiórkę nakrętek plastikowych.

W końcowym rozliczeniu udało nam się zająć 3 miejsce wśród szkół powiatu nakielskiego. Organizatorzy ufundowali nam nagrody rzeczowe, w wysokości 200 złotych, które po zakupieniu i uroczystym przekazaniu przez prezesa stowarzyszenia pana Roberta Rynarzewskiego zasilą świetlicę. Klasa 2 miała już przyjemność korzystania z tych zasobów podczas zajęć świetlicowych.

Magdalena Tomkowiak

Historycznie o Szubinie

18 października klasa 6 wraz z wychowawcą p. Angeliką Drozd oraz nauczycielką historii p. Joanną Biernacką-Kozerewicz pojechała na wycieczkę do Szubina. Celem naszego wyjazdu było zwiedzanie miasta. Na początku udaliśmy się do Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie im. Zenona Erddmanna.  

Pani kustosz w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nam historię miasta. Obejrzeliśmy również film prezentujący inscenizację bitwy o Szubin zorganizowaną w setną rocznicę powstania wielkopolskiego. Następnie zwiedziliśmy szubiński rynek i poznaliśmy legendę o herbie miejscowości, a także obejrzeliśmy mural ukazujący mieszkańców Pałuk w strojach ludowych. Kolejno udaliśmy się na odnowione ruiny zamku, gdzie zapoznaliśmy się z dziejami gotyckiej budowli. Naszym przewodnikiem była oczywiście pani od historii. Dodatkową atrakcją była dla nas zabawa na nowoczesnym placu zabaw, który został oddany do użytku publicznego w sierpniu bieżącego roku tuż nieopodal ruin. Na koniec, aby się ogrzać i porozmawiać,  udaliśmy się do pizzerii. Taki wspólny wyjazd po zdalnej nauce był nam potrzebny i okazał się bardzo udany.

Tekst i foto: Angelika Drozd

Klasa czwarta podróżuje po Polsce

9 listopada klasa czwarta brała udziału w drugiej w tym roku szkolnym lekcji na żywo w ramach Międzynarodowego projektu edukacyjnego pt. „Wirtualne podróże”. Tym razem  uczniowie poznawali naszą piękną Polskę.

Dzieci były bardzo zainteresowane wycieczką. Pani przewodnik świetnie przedstawiła czwartoklasistom uroki naszego kraju. Kolejna lekcja 16 grudnia i już nie możemy się doczekać, gdzie tym razem „wyjedziemy”.

AD