Andrzejki w zerówce

W ostatni dzień listopada w oddziale przedszkolnym odbyła się zabawa andrzejkowa połączona z wróżbami. Dzieci zostały zapoznane z tradycją wróżenia sobie przyszłości przez panny, w dawnych czasach, w wigilię św. Andrzeja. Współcześnie wróżby te należy traktować z przymrużeniem oka.

Tańce indywidualne, w parach i w kole przeplatane były wróżbami. Z tradycyjnych wróżb przebijaliśmy igłą serca z papieru oraz przekładaliśmy buty w stronę drzwi. Wróżby były doskonałą okazją do zachęcania dzieci do nauki czytania. Niektóre z nich odczytywały proste wyrazy, najczęściej imiona zapisane na kartkach. Podczas zabaw wykorzystywaliśmy również umiejętność liczenia oraz uczyliśmy się dobrych manier. Rodzice zaś dla swych pociech przygotowali z tej okazji słodki poczęstunek. Za co im dziękujemy!

GW

Konkurs pieśni patriotycznej dla przedszkolaków

29 listopada odbył się kolejny konkurs związany z Konkursem „Przedszkole Młodych Patriotów edycja VII”. Tym razem dotyczył on pieśni patriotycznych. Dzieci na zajęciach w oddziale przedszkolnym zapoznały się  z wybranymi pieśniami,  które naszych przodków zachęcały do boju, podnosiły na duchu, dawały wiarę i nadzieję na życie w wolnej Polsce.

Ze względu na trudność tekstów pieśni dzieci podzielone zostały na 3, 4 – osobowe zespoły. Każdy zespół otrzymał do nauki w domu, pod opieką rodziców, inną pieśń. Po kilku tygodniach prób, wystąpiliśmy przed społecznością naszej szkoły – klasami I-III i dziećmi z grupy przedszkolnej. Na konkurs przybyli również chętni rodzice. Rodzicom zawdzięczamy odświętny strój podkreślający ważność tej chwili. Jurorami byli wszyscy, którzy brawami nagradzali i oceniali występy dzieci. Przedszkolacy zaśpiewali: „Rotę”, „Wojenko, wojenko”, „Piechotę”, „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, „Pierwsza kadrowa”, a także nową piosenkę „Co to jest niepodległość?” ułożoną z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Jedne dzieci przełamały lęk przed występami, innych „zjadła trema”. Jednak wszystkie zostały nagrodzone brawami. Dzieci za swoje występy otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. Na zakończenie wszyscy ochoczo zaśpiewali  piosenkę „Jestem Polakiem”. Dzieci w ten sposób wyraziły swój współczesny patriotyzm.

GW

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia, ponieważ przypadał w tym roku na niedzielę, obchodziliśmy hucznie, w naszej szkole, w poniedziałek 26 listopada. Dzieci z klas 0-III zebrały się na holu szkoły wraz ze swoimi ulubieńcami. Po przywitaniu wszystkich – chłopców i dziewczynek, lubiących koty i miód, noszących okulary i mających błękitne oczy rozpoczęliśmy zabawę przy piosence „Pluszowy miś”. Dzieci maszerowały po „czerwonym dywanie” w rytm melodii prezentując swoje misie. Kolejne zabawy to min.: „Boogie-woogie”, „Stary niedźwiedź”, „Głowa, ramiona…”, „Idziemy do ZOO”. W przerwach między zabawami dzieci odpowiadały na pytania dotyczące niedźwiedzi – tych prawdziwych jak i bajkowych. Odpoczywaliśmy przy piosence „O kochaniu misia”. Dzień Pluszowego Misia zakończyliśmy wykonaniem zbiorowych zdjęć oraz wręczeniem pamiątkowych dyplomów dla klas. Nie obyło również się bez „małego co nie co”.

GW

Spotkanie z trenerem jazdy konnej

19.11.2018 r. naszą szkołę odwiedził kolejny przedstawiciel zawodu – instruktor i trener jazdy konnej Pan Krzysztof Połczyński, który wyraził chęć wzięcia udziału w ramach innowacji pedagogicznej „Zaglądamy w okna przyszłości – kim chciałbym zostać jak będę dorosły”. W czasie zajęć, dzieci klas 0 – III mogły dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących koni, wszelkich czynności pielęgnacyjnych, które ich dotyczą oraz charakterystyki zawodu związanego z nimi. Uczniowie mieli również okazję pooglądać zdjęcia, książki, narzędzia niezbędne do pracy z końmi, jak również „sprawdzić się w roli jeźdźca konnego”- usiąść w siodle konnym. Na koniec każde dziecko, otrzymało od Pana Połczyńskiego drobny upominek, za który jeszcze raz wszyscy DZIĘKUJEMY.

Marta Bernas, foto GW