III Szkolny Konkurs Recytatorski – „Przedszkolaki Recytują”

12 czerwca 2012 w naszej szkole odbył się już po raz trzeci konkurs recytatorski dla najmłodszych.
Wzięli w nim udział 5-latkowie i 6-lakówie z oddziałów przedszkolnych.
Dzieci uczyły się wierszy pod opieką rodziców. Dobór literatury był dowolny. Wśród recytujących pojawiły się znane wiersze Jana Brzychcy i Juliana Tuwima, ale także Jerzego Ludwika Kerna, Doroty Gellner, Aleksandra Fredy czy Ewy Szelburg-Zarembiny. Do zespołu oceniającego zaprosiliśmy nauczycieli naszej szkoły p. Agnieszkę Koralewską-Hak, Małgorzatę Kwiatkowską oraz nauczycielkę z punktu przedszkolnego – Katarzynę Kujawę. Po prezentacji wierszy jury wytypowało finalistów.
Są nimi wśród dzieci 5-letnich na I miejscu Marcin Szczepaniak ze wierszem „Okulary”  Juliana Tuwima. II miejsce z wierszem „Kotek” J. Tuwima wygrała Nicole Dolatowska, a III miejsce przypadło Ewelinie Pazderskiej za wiersz „Co to jest ekologia ?” Danuty Klimkiewicz.
Wśród 6-latków najlepsza była Joanna Jeż  z wierszem „Na straganie”  J. Brzechwy, II miejsce zajęła Izabella Frątczak w wierszu J. Brzechwy „Entliczek pentliczek”. III miejsce z wierszem Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” – otrzymał Oskar Makowiecki. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały symboliczne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Finaliści z poszczególnych kategorii wiekowych Asia Jeż i Marcin Szczepaniak reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Organizatorami obu konkursów były: Gabriela Wesół, Magdalena Tomkowiak oraz Weronika Wilczyńska.

Wycieczka do Karpacza

Od 10 do 13 czerwca 2012 chętni uczniowie klas IV-VI SP i I-III gim. Zespołu Szkół w Mycielewie wybrali się na wycieczkę do Karpacza i nie tylko.
Pierwszego dnia pobytu wyruszyliśmy z naszym przewodnikiem na Śnieżkę. Był to nie lada  wyczyn, ponieważ każdy był zmęczony podróżą i mimo że Śnieżka położona jest 1602 mnpm to szlak, którym kroczyliśmy na górę liczył 11 km. W dodatku nie była to prosta droga, wszędzie było pełno ostrych kamieni no i jak to bywa w górach ciągle było pod górkę. Mimo wszystko każdy dotarł na szczyt, z którego można było podziwiać piękne i niepowtarzalne widoki. Myślę, że właśnie dlatego warto było przezwyciężyć ból i zmęczenie aby zobaczyć tak wspaniały krajobraz. Należy tez wspomnieć, że na samym szczycie góry znajduje się wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne i kaplica św. Wawrzyńca.
Jak już weszliśmy to trzeba było zejść. Każdy myślał „ee tam z górki łatwiej”, ale to wcale nie prawda. W drodze powrotnej zaczęło padać kamienie stały się mokre i śliskie, co utrudniało zejście. Poza tym schodziliśmy stromym szlakiem i nie obyło się bez upadków. Nasz przewodnik zachęcał nas do drogi powtarzając „dalej orły jeszcze 15 minut drogi”, ale wszyscy byli już wykończeni. Kiedy dotarliśmy wreszcie do ośrodka i spojrzeliśmy na Śnieżkę każdy był dumny, że doszedł na sam szczyt.
Drugiego dnia pobytu pojechaliśmy do czeskiej stolicy – Pragi. Tam z naszym przewodnikiem zwiedzaliśmy każdy zakątek tego pięknego miasta. Uczestniczyliśmy w uroczystej zmianie wart na Zamku Praskim, która  odbywa się codziennie o godz. 12:00, byliśmy m.in.  pod rezydencją prezydenta Czeskiej Republiki i pod siedzibą czeskiego sejmu. Przeszliśmy także Mostem Karola, który łączy dzielnice Malá Strana i Staré Město, jest on jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Nie obyło się również bez zakupu pamiątek przy czym „porozmawialiśmy” z obcokrajowcami. Porozumiewaliśmy się głównie poprzez gesty, czasem próbowaliśmy trochę po polsku mając nadzieję, że coś zrozumieją, czasem tez po angielsku.
W ostatni dzień naszej wycieczki zwiedziliśmy świątynie Wang w Karpaczu i byliśmy na basenie w Hotelu Gołębiewski, gdzie świetnie się bawiliśmy. Wracając już do domu przejeżdżaliśmy przez miejsce zaburzenia grawitacji, zwane Trójkątem Bermudzkim. W tym miejscu nasz kierowca wyłączył silnik i autobus zaczął sam jechać do tyłu i to w dodatku pod górkę! Później p. A. Pyszczyńska położyła na drodze butelkę, która zachowała się podobnie jak autobus zaczęła się toczyć nie w dół lecz do góry. Żałowaliśmy że w drodze na Śnieżkę nie było takich miejsc, może wtedy sami byśmy się wtoczyli na górę:)
W Karpaczu było cudownie! Dziękujemy organizatorom wycieczki (Anna Pyszczyńska i Rafał Leśniarek) za tak wspaniały wyjazd!

Tekst i foto Paulina Ziarnek

„Przedszkolaki Recytują” w Mycielewie

13 czerwca 2012 r. w Zespole Szkół w Mycielewie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski tt. „Przedszkolaki Recytują”.
Wzięło w nim udział 16 dzieci w wieku 5 i 6 lat z pięciu placówek z terenu gminy Kcynia. Dzieci recytowały wiersze polskich twórców literatury Dziecięcej. Największym powodzeniem cieszyły utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Komisja w składzie: Silvana Oczkowska – Radna Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Beata Szymczak – Dyrektor Miejskiego Przedszkola w Kcyni oraz Hanna Krawczyk.
W grupie dzieci 5-letnich pierwsze miejsce zajęła Martyna Malak z wierszem „Na straganie” Jana Brzechwy prezentująca SP w Rozstrzębowie. 2 miejsce zdobyła Barbara Krzyżanowska z Przedszkola Miejskiego w Kcyni. Recytowała wiersz Juliana Tuwima „Idzie Grześ”. Ostatnie – 3 miejsce zdobył Stanisław Lulka z SP w Kcyni mówiący wiersz „O ptaszkach” nieznanego autora.
W grupie 6-latków zdecydowane zwycięstwo zdobyła Michalina Kalka z Przedszkola Miejskiego w Kcyni w interpretacji „Lokomotywy” Juliana Tuwima. 2 miejsce przypadło Julii Wypych z SP w Kcyni za wiersz „Basia i krasnoludki” Danuty Gellnerowej. 3 miejsce otrzymała Julia Krzyżaniak również z SP w Kcyni za wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy.
Laureaci otrzymali płyty CD z nagraniami utworów z literatury dziecięcej oraz sprzęt sportowy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki. Nagrody ufundowano Sołectwo Turzyn, a wręczał je sołtys Tomasz Bagnerowski. Imprezę poprowadziła Magdalena Tomkowiak.
Dyrektor z ZS w Mycielewie – Barbara Morawska pogratulowała wszystkim dzieciom udziału, znajomości tekstu i odwagi. Podziękowała: organizatorom przedsięwzięcia, członkom pamięci, opiekunom i rodzicom, którzy przygotowali dzieci do konkursu.
Uroczystość dostarczyła wielu doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich i spopularyzowała literaturę dziecięcą.

Tekst i foto Gabriela Wesół