Kodeks 2.0

last-2pngW ramach projektu Szkoła z Klasą 2.0 opracowaliśmy wspólnie z uczniami tzw. Kodeks 2.0. Wprowadza on w życie zasady korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się.

1. Nie obrażajmy nikogo w sieci Internet. Uczniowie mają pamiętać, że w sieci obowiązuje netykieta. Najbardziej jednak ten punkt tyczy się portali społecznościowych, które dają uczniom nieograniczone możliwości umieszczania materiałów i ich komentowania.

2. Bądźmy bezpieczni w sieci. Nie podajemy swoich prawdziwych danych osobowych w sieci. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w szkole co rok jest organizowane przedstawienie z treściami o niebezpieczeństwach czyhających w Internecie.

3. Podajemy źródła i autora informacji z Internetu. Prace opracowane przez ucznia w formie papierowej lub elektronicznej (prezentacja pp itp.) powinny zawierać autora i źródło pochodzenia.

4. Informacje z Internetu traktujmy krytycznie. Wielu uczniów aby odhaczyć zadanie z jakiegoś przedmiotu bezmyślnie kopiuje coś z Internetu. Nie wczytuje się i wierzy w to co znalazł w sieci. Często są tam rzeczy, które są zmyślone lub niefachowe.

5. Gry i strony dostosowujemy do wieku. Treści niedostosowane do wieku dzieci mogą przynieść wiele niekorzystnych powikłań.

6. Korzystajmy ze sprzętu komputerowego szkoły. Wszyscy nauczyciele mają wykorzystywać sprzęt komputerowy w czasie zajęć – głownie projektora i wizualizatora. Uczniowie mają swobodny dostęp do Internetu, sprzętu drukującego i komputerowego w zakresie prowadzonych zajęć, odrabianych zadań domowych lub projektów.

7. Dbajmy o sprzęt komputerowy.

Kodeks zawiesiliśmy w szkole na plakatach oraz na stronie internetowej szkoły – proszę go przestrzegać.

Koordynator projektu Wawrzyn Nowak