Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Klasa w terenie”

Dzieci z grupy „Biedronki” w roku szkolnym 2024/2025 aktywnie uczestniczyły w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Klasa w terenie”.

Głównym celem projektu było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu oraz nauki przez obserwację. Inicjatywa miała zachęcić uczniów do wyjścia poza mury szkoły i spędzania czasu w otoczeniu natury. Projekt zwracał uwagę na potrzebę wdrażania edukacji terenowej – jednej z najbardziej angażujących i radosnych form nauczania, która pobudza różne zmysły dziecka.

Warunkiem ukończenia projektu było zrealizowanie co najmniej 5 z 10 proponowanych zadań, udokumentowanie ich oraz zamieszczenie fotorelacji z krótkim opisem na facebookowej grupie „Klasa w terenie”. Wśród proponowanych aktywności znalazły się m.in.: plastyka w plenerze, czytanie na świeżym powietrzu, obserwacja chmur, wyprawa w ciekawe miejsce, tworzenie przyrodniczej mandali, ścieżka bosych stóp, spacer po okolicy czy zajęcia ruchowe na zewnątrz.

Udział w projekcie przyniósł wiele pozytywnych efektów. Przedszkolaki z entuzjazmem brały udział w zajęciach terenowych, podejmując różnorodne działania z dużą kreatywnością i zaangażowaniem.

Za udział w projekcie oraz wykonanie zadań nasza placówka otrzymała certyfikat, a każdy z uczestników – indywidualny dyplom.

Iwona Wojtkowiak
Paulina Dydyszko

Szachy to zwierciadło duszy

Miło nam poinformować, że zakończył się pierwszy etap zadania realizowanego przez Stowarzyszenie Aktywne Mycielewo w ramach wygranego konkursu ogłoszonego przez Gminę Kcynia pod nazwą „Szachy to zwierciadło duszy – turniej szachowy”.

W ramach projektu zakupiono niezbędne wyposażenie do nauki gry w szachy, w tym stoliki, profesjonalne zestawy szachowe z zegarami oraz planszę demonstracyjną.

Zrealizowano również cykl warsztatów szachowych dla uczniów klas I–III, obejmujący pięć spotkań. Zajęcia prowadzili pani Anna Pyszczyńska i pan Andrzej Kulczyński, wspierani przez uczniów: Patryka Chojnackiego, Macieja Łuksztedta oraz Marcina Sołdygę. Uczestnicy uczyli się gry w szachy, korzystając z nowo zakupionych zestawów i zegarów, co umożliwiło im zdobywanie doświadczenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistych rozgrywek.

Przed nami ostatni etap realizacji zadania – organizacja turnieju szachowego, który będzie podsumowaniem zdobytych umiejętności oraz okazją do wspólnej rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział, a Gminie Kcynia za wsparcie tego wartościowego przedsięwzięcia!

Małgorzata Kwiatkowska