Strefa Rodzica

Obraz1Drogi rodzicu w tym miejscu przekażemy Ci informację w jaki sposób zabezpieczyć komputer przed niektórymi zagrożeniami i w jaki sposób sprawować kontrolę rodzicielską nad dzieckiem korzystającym  z komputera. Oto kilka z nich:

Ile powinno nasze dziecko spędzać przy komputerze?

Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż trzy lata, może spędzać czas przy komputerze. Nie musi jednak, ponieważ niczego nie przegapi. Nawet jeśli dziecko szybko nauczy się korzystać z komputera, przewaga nie będzie trwała długo. Dzieci, które siadają do komputera dopiero w podstawówce, szybko się uczą i nawet prześcigają te, które swoją przygodę z komputerem rozpoczęły dużo wcześniej. Tak wynika z obserwacji pedagogów.

Trzylatek może spędzić przed komputerem około godzinę tygodniowo. Sześciolatkowi możesz pozwolić na dwie, jednak nie powinien spędzić przed ekranem więcej niż dwadzieścia minut dziennie. W zależności od tego, co Twoje dziecko robi lub gdy jest tuż przed końcem gry, możesz pozwolić mu siedzieć przy komputerze dłużej. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie komputerem, w żadnym razie mu to nie zaszkodzi.

Źródło i więcej na http://www.netmama.pl/
lub http://szkola-abc-rodziny.pl/

1. Antywirus – Program antywirusowy (antywirus) – to program umożliwiający wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Dobre antywirusy umożliwiają codzienną aktualizację definicji bazy wirusów (przez Internet). Kliknij na nazwie, aby pobrać i zainstalować program. Wersje bezpłatne z reguły są wieczne, lecz wykrywają jedynie podstawowe wirusy, wersje płatne po wykupieniu licencji zapewniają pełną ochronę komputera przed programami adware (wyskakujące reklamy), spyware (programy szpiegowskie), stawiają również zaporę ogniową (firewall), która zabezpiecza nasze komputery przed internetową kradzieżą haseł, itp.

Przeważnie wersje bezpłatne mają odpowiedniki płatne, dlatego ważne jest, aby zwrócić na dodatek do nazwy free. Wersje płatne działają zazwyczaj przez jakiś czas na próbę – tzw. Trial

2. Programy filtrujące – tzw. kontrola rodzicielska
Program filtrujący (filtr rodzinny) – to program umożliwiający filtrowanie treści stron internetowych (obrazy, tekst), blokowanie różnego rodzaju oprogramowania, pozwalający na określenie czasu, jaki nasze dziecko może spędzać korzystając z Internetu. 

Jeśli mają państwo bardziej zaawansowany router do połączenia z Internetem – umożliwia on z reguły proste filtrowanie treści i blokowanie stron. Można zainstalować również proste programiki do kontroli dzieci.

a) płatne (Strażnik uczniaOpiekun dziecka w InternecieCenzor)
b) darmowe (Naomi)

 3. Chroń swoje dziecko

Zagrożenia dla dzieci w Internecie:

  • publikowanie wizerunku dziecka bez jego zgody,
  • przemoc słowna wobec dzieci,
  • treści pornograficzne,
  • materiały epatujące przemocą,
  • uzależnienie od Internetu,
  • uzależnienie od gier internetowych,
  • pedofile,
  • strony internetowe promujące głupotę, niezdrowy styl życia, nałogi, wulgaryzmy,
  • oszuści internetowi,
  • piractwo komputerowe – czyli nielegalne oprogramowanie, muzyka, filmy,
  • strony sekt czy też ugrupowań neonazistowskich, propagujących przemoc i rasistowskie poglądy,
  • nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł).

Gdzie szukać pomocy?

  1. W przypadku otrzymania przez dziecko niesympatycznych propozycji np. o treści seksualnej czy też gróźb możesz zgłosić ten fakt na policję. Internet wbrew często spotykanym opiniom nie jest anonimowy i można wykryć konkretną osobę na podstawie adresu IP przydzielanego przez dostawcę Twojego domowego Internetu.
  2. Jeżeli zauważysz w Internecie cokolwiek niepokojącego, co mogłoby zagrażać bezpieczeństwu Twojego dziecka – poproś o interwencję Rzecznika Praw Dziecka.
  3. Na Twój sygnał czekają ludzie pod numerem tel. 116-111 lub na stronie www.helpline.org.pl

4. Nie każda gra komputerowa dla Twojego dziecka…

zdj_347x369Znaki ratingu PEGI znajdują się z przodu i z tyłu opakowania gry komputerowej lub do konsoli. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18. Dostarczają wiarygodnych informacji o stosowności treści gry z punktu widzenia ochrony nieletnich. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do danej gry.

Czy przemoc w grach wideo może wpłynąć na zachowanie mojego dziecka?

Nie ma dowodów na to, że gra w gry komputerowe zawierające elementy przemocy może spowodować długotrwały lub stały wzrost poziomu agresji albo przemocy. Badania nad wpływem gier wideo na przemoc koncentrują się na efektach krótkoterminowych i są niespójne. Aby jednak mieć pewność, że dziecko nie gra w gry uznane za zbyt brutalne, należy przestrzegać ratingów wiekowych.

PEGI 3

320Treść gier oznaczonych w ten sposób uznaje się za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście (zwykle podobna do prezentowanej w kreskówkach w rodzaju Królika Bugsa czy Toma i Jerry’ego). Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny one być w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Nie powinny w niej występować wulgaryzmy.

PEGI 7
321Gry, które w innym przypadku zostałyby zakwalifikowane do grupy 3, lecz zawierają dźwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców, mogą być uznane za odpowiednie dla tej grupy wiekowej.

PEGI 12
322Gry wideo pokazujące przemoc o nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym i/lub nierealistyczną przemoc wobec postaci o ludzkim lub rozpoznawalnych zwierząt, ponadto w tej kategorii wiekowej dopuszczalna jest nieco bardziej dosłowna nagość. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.

PEGI 16
323Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. Młodzież w tym wieku powinna również być odporna na brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.

PEGI 18
324Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy. źródło: pegi.info

Przydatne adresy stron internetowych:

  1. www.dzieckowsieci.pl
  2. www.bezpiecznyinternet.pl
  3. www.cert.pl
  4. www.helpline.org.pl
  5. www.chrondziecko.pl
  6. www.saferinternet.pl/pl/
  7. www.dyzurnet.pl
  8. www.pegi.info