Narodowe Czytanie w SP Mycielewo

W ubiegły piątek  pani Beata Janicka z panią Agnieszką Koralewską- Hak we współpracy  z SU, zorganizowały szkolny dzień „Narodowego Czytania” Uczniowie klas IV- VIII i gimnazjum przedstawili  społeczności szkolnej teksty literatury polskiej, wybrane z  Antologii Narodowej. Wśród nich znalazły się  fragmenty takich dzieł jakBogurodzica, Boże coś Polsk , Pieśń Legionów Polskich, Moja Piosnka II, Psalm o miłości, Potop, Kamienie na szaniec czy Pan Tadeusz. Uczniowie mieli okazję  włączyć się  w uroczyste przeżywanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę  Niepodległości, ale też poznać  patriotyczną postawę  bohaterów usłyszanych tekstów.  Mamy nadzieję , że to tylko namiastka dla ucha naszych uczniów i motywacja, aby częściej  sięgać  po kolejne książki, jakże ważne dla nas Polaków.

Agnieszka Koralewska-Hak

Sprzątanie Świata 2018

21 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata 2018. Uczniowie porządkowali teren wokół szkoły i poza nią. Wysprzątane zostały drogi prowadzące do Rzemieniewic i Turzyna. OJJJ …. było co sprzątaćSmutek . Oczywiście jak co roku zbierane śmieci były zaraz segregowane. Przy  okazji tej zacnej inicjatywy  należy również przypomnieć jak segregujemy:
pojemniki i worki żółte – metal i tworzywa sztuczne,
pojemniki i worki zielone – szkło,
pojemniki i worki niebieskie – papier.
Przypominamy również, że cały czas zbieramy śmieci w ramach konkursu „Segregacja to się opłaca” – zebrane i posegregowane śmieci w domu przynosimy w workach do szkoły. Worki do odbioru w sali nr 19 u p. A. Pyszczyńskiej.
A. Pyszczyńska

Zdrowo, smacznie, kolorowo, ekologicznie

Ten projekt zaczęła klasa 3b gimnazjum, wraz z wychowawcą Beatą Janicką. 26 września, na godzinę wychowawczą, uczniowie przynieśli różnorodne warzywa. Na ławkach można było zauważyć między innymi sałatę, pomidory, różne gatunki sera i chrupkie, świeże pieczywo. Uczniowie przygotowali wspaniałe, pachnące kanapki, które wszyscy zjedli z wielkim apetytem.

tekst Agata Marciniak, Foto Sylwia Janeczko

Pożegnanie lata było w Biskupinie

21 września br. 49 uczniów Szkoły Podstawowej w Mycielewie odwiedziło gród w Biskupinie, w ramach 14 Festynu Archeologicznego, „Archeomarket. Od wymiany po stragany”.

Wspaniała, letnia pogoda umożliwiła komfortowe zobaczenie walk rycerskich, średniowiecznego targowiska, handlu niewolnikami i wielu innych inscenizowanych wydarzeń byłej epoki. Opiekunami wycieczki byli: Beata Janicka, Paulina Otto, Agnieszka Koralewska-Hak i Wawrzyn Nowak.

Tekst i foto WN

Wszystkie trzy na podium!!!

W ubiegłym tygodniu uczennice naszej szkoły: Jagoda Buksa z kl. VIII, Zuzanna Trzebiatowska z kl. IIIa gimnazjum oraz Dominika Motyka z tej samej klasy, wzięły udział w VII Przeglądzie Piosenki Religijnej poszerzonego w tym roku o piosenkę patriotyczną z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanym w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, w Szubińskim Domu Kultury.

W szerokim  repertuarze zaprezentowały sie na  scenie: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych z: Szubina, Rynarzewa i Mycielewa, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, szubińskich „ogórków”, a także wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Poza nagrodami dla najlepszych, każdy z uczestników otrzymał podziękowanie za udział w przeglądzie, który prowadziła  pani Danuta Siewkowska. Należy wspomnieć, iż w jury zasiadały ważne osobistości, m.in. pani dr Elżbieta Szubertowska, która dostrzegła wielki talent naszych uczennic. Po raz kolejny dziewczyny odniosły tamże wielki sukces, zdobywając wszystkie trzy miejsca na podium;

I m-ce – Jagoda Buksa

II m-ce –  Zuzanna Trzebiatowska

III m-ce – Dominika Motyka

Dziewczyny zostały przygotowane do konkursu przez panią Agnieszkę Koralewską-Hak, która również wystąpiła – gościnnie  na szubińskiej scenie.

W Mycielewie uczciliśmy pamięć ofiar agresji sowieckiej

17 września obchodziliśmy 79 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Jak co roku społeczność naszej szkoły oddała cześć polskim ofiarom komunistycznego reżimu, zamordowanym zarówno we wrześniu 1939 roku, jak również w kolejnych latach okupacji.

Młodzież z klasy 8 szkoły podstawowej oraz z klasy IIIa gimnazjum przedstawiła montaż słowno-muzyczny, w którym ukazała losy obywateli naszego kraju więzionych i pomordowanych na Wschodzie.

Zebrani uczniowie ze skupieniem i dużym zainteresowaniem wysłuchali programu artystycznego, w którym po raz kolejny usłyszeli o wielkiej wartości, jaką stanowi wolna ojczyzna oraz oddali cześć poległym.

Tekst: J. Biernacka-Kozerewicz, Foto: K. Roguszka

Młodzież z Mycielewa na pątniczym szlaku

14 października, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, młodzież z klas trzecich  gimnazjum pod opieką nauczycieli: Renaty Szczepaniak, Joanny Biernackiej-Kozerewicz  i Wawrzyna Nowaka udała się na pieszą pielgrzymkę do Kcyni.

Pątnicy w Mycielewie dołączyli do większej grupy idącej z Szubina i wspólnie, z modlitwą i śpiewem na ustach, dotarli na uroczystości odpustowe. Przybyli pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na tutejszej Kalwarii, jak również we Mszy św. odpustowej. Po zakończonych uroczystościach uczniowie wraz z opiekunami autokarem powrócili do szkoły.

Udział w pielgrzymce i nabożeństwach odpustowych był okazją do wspólnej modlitwy oraz  refleksji nad sensem krzyża w naszym codziennym życiu.

Dodajmy, że pielgrzymowanie na uroczystości odpustowe to w naszej szkole już  tradycja. Od kilkunastu lat uczniowie najstarszych klas podążają pieszo od sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni.

Tekst: J. Biernacka-Kozerewicz, Foto: W. Nowak, J. Biernacka-Kozerewicz

Mamy samorząd!

11 września 2018 roku przedstawiciele samorządów klasowych wybierali szkolny samorząd uczniowski oraz jego opiekuna.

Komisja zliczyła wszystkie głosy i ogłosiła, iż jednogłośnie po raz kolejny, opiekunem naszego samorządu została Pani Beata Janicka. Natomiast przewodniczącym, wybranym spośród 5 kandydatów, został Bartłomiej Jaszak z III a gimnazjum.
12 września wybrano skład samorządu: zastępca przewodniczącego –Wiktoria Roguszka, skarbnik – Sandra Stupek oraz pozostałe sekcje samorządowe, takie jak: sekcja gazetowa, sekcja redakcyjna, kronikarz, fotograf, dyscyplinarna.

Sandra Stupek

Jesienne zakwity kasztanowca w Mycielewie

Tak, tak dobrze zrozumieliście – w Mycielewie zakwitły kasztanowce.

Powód do radości? – oczywiście jesteśmy pewni, że to dobry znak na rozpoczynający się nowy rok szkolny 2018/2019.

Coraz częściej słyszymy o takich anomaliach w przyrodzie, rośliny zakwitają wtedy kiedy pora na rozsiewanie nasion, temperatury powyżej 10 stopni w grudniu, a i owszem, ptaki które powinny dawno odlecieć a czekają na znak przyrody: że to już Ten czas. Jednym z powodów zakwitnięcia kasztanowca jest kasztanowiczek szrotówek, motyl którego larwy na wiosnę zjadają liście tego drzewa, a teraz roślina próbuje nadrobić stracony czas i …. rozkwita. Zapewne nie byłoby to możliwe gdyby nie  zmiana klimatu, którą właśnie można obserwować. Ingerencja człowieka w świat przyrody zmienia Ziemię i wszystkie procesy na niej zachodzące. Na całe szczęście są ludzie którzy próbują odwrócić i naprawić negatywną działalność człowieka.

Uczniowie naszej szkoły od zawsze walczyli nie tylko z kasztanowiczkiem  szrotówkiem (coroczne grabienie liści), ale w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu dla szkół –  Klimat to temat! realizowany przez Centrum  Edukacji  Obywatelskiej oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, to program podejmujący aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkich zjawiskami i wydarzeniami. Ma na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej.

Oczywiście już 21 września startujemy w akcji Sprzątanie Świata 2018 i oczywiście chwalimy się wyróżnieniem w konkursie gminnym „Segregacja to się opłaca”.