Mycielewski Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

28 lutego 2017 roku w Zespole Szkół w Mycielewie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje). W tym roku obchodzimy go pod hasłem: „Lepszy Internet zależy od Ciebie!”.

Tradycją stało się, że grupa uczniów przygotowuje na ten dzień filmy edukacyjne o tematyce związanej z prawidłowym korzystaniem z sieci Internet. W tym roku przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne oraz jeden w humorystycznym klimacie, a jest to utwór znanego zespołu z serwisu youtube pt. „Pomidorowa”. Oczywiście wszystkie produkcje odgrywane są przez uczniów Zespołu Szkół w Mycielewie i kręcone na terenie szkoły.

Apele dla szkoły podstawowej i gimnazjum prowadziły Sandra Stupek i Kinga Ciesielska. Nad całością czuwał nauczyciel informatyki Wawrzyn Nowak.

Film całość

Film „Dobro powraca”

Film „Nagabywacz”

Film „Pomidorowa”

Tekst, film i foto WN

Konkurs taneczny dla najmłodszych

28 lutego pani Magdalena Tomkowiak zorganizowała 5 turniej tańca. Wzięło w nim udział 6 zespołów i solistów.
I miejsce zajęła Claudia Czechowska i Julka Katafiasz z klasy 3.
II miejsce – Wojtek Manikowski z klasy 1.
III miejsce – zespół w składzie Agata Jurek, Zuzia Pazderska, Natasza Skrzyńska i Amelka Winkowska.
Wyróżniono Roksanę Jaszak z kl. 2 oraz Franka Strzyżewskiego i Artura Jurek z kl. 1.
W jury zasiadała pani Iwona Wojtkowiak, Małgorzata Kwiatkowska i Wawrzyn Nowak.
Imprezę prowadziła Wiktoria Roguszka.

Tekst M. Tomkowiak, foto WN

Sukces naszych uczniów w konkursie historycznym

23 lutego w Szkole Podstawowej w Palmierowie im. Orła Białego odbył się II Gminny Konkurs Historyczny pod hasłem „ II wojna światowa”, w którym udział wzięli uczniowie  siedmiu szkół z gminy Kcynia. Współorganizatorem konkursu był Zespół Szkół w Dziewierzewie im. Marka Uleryka. Zebranych powitali dyrektorzy szkół: pani Jadwiga Olszak oraz pan Rafał Leśniarek oraz nauczyciele historii: pani Aleksandra Kulczyńska-Milik i pan Grzegorz Kruś.
Uczestnicy zmagań rozwiązywali test składający się z różnorakich zadań. Nasi uczniowie zasługują na wyróżnienie, gdyż uzyskali wysokie wyniki. Patrycja Bojas zajęła drugie miejsce, Paweł Strzyżewski był czwarty. Trzeci z naszych uczniów Marcin Kaleta także osiągnął dobry wynik. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które ufundowali organizatorzy i UM w Kcyni.
Podziękowania i upominki otrzymali także opiekunowie uczniów.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników konkursu niespodziankę, którą był zaprezentowany przez uczniów miejscowej szkoły montaż słowno-muzyczny poświęcony tematyce II wojny światowej.

Tekst i foto: Joanna Biernacka-Kozerewicz

Zaszyfrowani?

Grupa uczniów z Gimnazjum w Mycielewie wybrała się 21 lutego do Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, gdzie po serdecznym przywitaniu mieli możliwość obejrzenia prezentacji  pt. „Zaszyfrowana statystyka”. W jej trakcie zostali zapoznani z przykładami zastosowania matematyki ze szczególnym uwzględnieniem kryptologii i poznali podstawowe szyfry klasyczne tj. szyfr Atbash, różne warianty szyfru Cezara i szachownicę Polibiusza.
Następnie odbyły się warsztaty pt. „Badanie ankietowe i socjotechniki”. Uczniowie zapoznali się m.in. z podstawowymi zagadnieniami związanymi z pracą ankietera, budową kwestionariuszy ankietowych, sposobami realizacji wywiadu ankietowego i socjotechnikami wykorzystywanymi w pracy ankietera. Na koniec uczniowie podzieleni na 2 grupy wzięli udział w kreatywnej grze zespołowej pod nazwą „Statystyczny klucz” – była to gra typu escape room, w której uczestnicy musieli stworzyć zgrany zespół, aby rozwiązać wszystkie zagadki i łamigłówki dotyczące oczywiście statystyki i odnaleźć klucz do wyjścia  z biblioteki. Członkowie grup mieli 45 minut na rozwiązanie szyfrów i zagadek z wykorzystaniem otrzymanych (a właściwie odszukanych) wskazówek. Obu naszym grupom udało się wykonać to zadanie i odnaleźć klucz w wyznaczonym czasie.

J. Maćkowska-Wrzyszcz

SUKCES! 20 miejsce na 651 sklasyfikowanych grup!

Dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków Zespołu Szkół w Mycielewie, pod opieką wychowawczyni – Gabrieli Wesół, (jako jedyne z gminy Kcynia) wzięły udział

w VII edycji projektu „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w Warszawie – www: zdrowojem.fundacjabos.pl

Honorowy patronat nad projektem objęła żona prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Projekt skierowany jest do zerówek i klas I-III.

Jego celem jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia człowieka.

W ramach projektu do wykonania było 9 zadań, z których należało przesłać do komisji oceniającej dwa raporty wraz ze zdjęciami z przebiegu działań. W ramach tych działań musieliśmy przeprowadzić zajęcia dotyczące: znajomości warzyw i owoców, wykonać plakaty zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy, wymyślić propozycje zabaw na świeżym powietrzu, wykonać indywidualnie projekty zdrowych śniadań oraz wypromować to wszystko na forum szkoły.

W projekt zaangażowani byli również rodzice, którzy na zebraniach zdobyli wiedzę na temat zdrowego odżywiania i roli aktywności fizycznej, a także pomogli w organizacji przedstawień: „ W warzywniku” i „Witaminki dla księżniczki Marcelinki”.

Więcej „zdrowych” wiadomości można zdobyć na portalu www.aktywniepozdrowie.pl

Gabriela Wesół

WALENTYNKI

Z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego zorganizowana została poczta walentynkowa. Do specjalnej skrzynki wrzucano kartki z życzeniami do wybranej osoby.

14 lutego podczas apelu uruchomiona została poczta walentynkowa, a przygotowane kartki trafiły do adresatów.

I. Wojtkowiak, G. Wesół

Na dobry początek… FERII

27 stycznia br. uczniowie klasy IV, V i VI wyruszyli z wychowawczyniami na wspólną zabawę do Family Parku w Bydgoszczy. Trzy i pół godzinny pobyt w parku rozrywki minął uczniom na zasłużonym odpoczynku, ale aktywnym.  Uczestnicy mogli skorzystać z małpiego gaju, ścianki wspinaczkowej, zabawie kręglami i postrzelać armatkami. Jak było zaplanowane każdy  śniadanie wziął ze sobą aczkolwiek i tak  rozpieściliśmy nasze podniebienia przysmakami z znajdującej się na terenie parku restauracji. W związku z tym, że nasi uczniowie to ambitna młodzież każda grupa udała się do Laboratorium prof. Ciekawskiego na wspaniały pokaz doświadczeń z świata fizyki i chemii. Zajęcia były tak ciekawe, że nie zauważyliśmy kiedy minęła godzina, a po powrocie czekały nas zabawy przygotowane przez tamtejszych animatorów.

Jak zwykle nasi uczniowie zachowali  się na wycieczce wzorowo, mamy nadzieję, że był to dobry początek aktywnie i bezpiecznie spędzonych ferii tego wam z całego serca życzymy. Do zobaczenia po feriach.

Anna Pyszczyńska