List ekologiczny

Nazywam się Julia Winkowska. Chodzę do I klasy gimnazjum Zespołu Szkół w Mycielewie, mam 14 lat. Mieszkam w malowniczej wsi, niedaleko Kcyni, w Suchoręczku. Interesuje się muzyką, zwierzętami i troszeczkę sportem, ale najbardziej lubię czytać książki.

Wzięłam udział w konkursie „Listy dla Ziemi”, organizowanym przez portal listydlaziemi.pl, ponieważ lubię wyzwania, przyrodę i pociąga mnie ekologia. Znalazłam się w pierwszej setce finalistów z 600 propozycji listów.

Proszę zagłosuj na mój list pod adresem http://listydlaziemi.pl/konkurs-2015/miasto/mycielewo

Z pozdrowieniami Julia

„Calineczka” na Dzień Mamy

Z okazji obchodów Dnia Matki w naszej szkole, uczniowie klasy V w ramach  Zajęć Teatralnych, przygotowali pod okiem pani A. Koralewskiej-Hak inscenizację „Calineczka” dla swoich mam, które zostały zaproszone tego dnia do szkoły. Aktorzy przedstawili inscenizację również dla społeczności szkolnej. Podczas występu można było  podziwiać talent aktorski niektórych uczniów jak i piękny śpiew, którym wzruszyły nie tylko swoje mamy – Zuzanna Trzebiatowska i Dominika Motyka. Dziewczyny zaśpiewały „List do Matki” –V. Villas oraz „Prywatna Madonna” A. Wyszkoni z towarzyszeniem chóralnym całej klasy V. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów za współpracę.

Tekst i foto A. Koralewska-Hak

Dzień Matki w przedszkolu

26 maja br. dzieci z oddziałów przedszkolnych przyjęły swoje mamy z okazji ich święta. Dzieci z oddziału 0b świętowały pod okiem Iwony Wojtkowiak.

Dzieci z oddziału przedszkolnego „0a” z okazji DNIA MAMY przygotowały dla swoich mam własnoręcznie wykonane upominki z masy solnej – wazoniki oraz laurki. Wystąpiły również w przedstawieniu pt. „Ile zawodów ma mama?” przygotowanym przez wychowawczynię Gabrielę Wesół , w którym przedstawiły różne zawody i czynności, które każda mama wykonuje w domu, w ciągu całego dnia. Występ wzbogacony został o piosenki, o mamie. Całość zwieńczył słodki poczęstunek przy kawie i rozmowy mam o swoich pociechach.

Na Malbork!

W środę 27 maja br. uczniowie podstawówki i gimnazjum z naszej szkoły wraz z opiekunkami, paniami: Angeliką Drozd, Agnieszką Koralewską-Hak i Anną Pyszczyńską wybrali się do Malborka, w celu zwiedzenia największej gotyckiej ceglanej budowli w Europie, jaką jest Zamek Krzyżacki. Pierwsza na liście miejsc do zwiedzenia była wystawa poświęcona bursztynom – „Bursztynowe konteksty” w Halabardzie. Niewątpliwie przyciągała ona wzrok dzieci , młodzieży oraz opiekunów z naszej placówki. Można było tam podziwiać eksponaty pokroju zarówno zwykłych, małych, nieobrabianych bursztynów, jak i bursztynowych arcydzieł sztuki (biżuterii, różańców, relikwiarzy, szkatułek, małych odwzorowań architektury, a nawet pendrive-ów!). Następnie przewodnik zaprowadził uczniów na dawne spichrza, gdzie znajdowała się druga wystawa – „Broń i barwa”, gdzie to eksponatami był oręż z okresu od średniowiecza do XX wieku. Celem tej wystawy było przybliżenie ludziom obyczajów rycerskich i przedstawienie metod wojennych i oblężniczych. Trzecia wystawa –  „Wystawa broni i uzbrojenia” dotyczyła również militariów z okresu od średniowiecza do nowożytności, na której dużym zainteresowaniem cieszyła się zbroja konna. W dalszej kolejności uczniowie i opiekunowie przechadzali się po Kuchni Konwentu, Izbie Konwentu, Refektarzu Konwentu, Kuchni i izbie kuchmistrza, Jadalni, Wielkim Refektarzu, Letnim Refektarzu, Kapitularzu, Wysokiej Sieni, Salach Wielkiego Komtura, Domu Wielkich Mistrzów (późniejszej rezydencji polskich królów), Salach Gościnnych, Sali Dwukominowej, czy Sali Królewieckiej. Ostatnią już czwartą wystawą była wystawa „Święci Orędownicy” w trzech Dormitoriach, na której zaprezentowane były rzeźby gotyckie poświęcone kultowi świętych w średniowieczu, pobożności pasyjnej i kultowi Maryji oraz patronów Zakonu Krzyżackiego. Po zwiedzeniu Muzeum Zamkowego w Malborku wszystkich uczestników wycieczki czekał darmowy posiłek oraz czas ma zakupienie pamiątek z tego niezwykłego miejsca, słynnego na skalę światową.

Tekst i Foto: Piotr Hotlaś

Nasza Gwiazda Wokalu znów wróciła z medalem!

W sobotę 23 maja odbył się w Szubinie pałucki I Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Rytm 2015”zorganizowany przez Hufiec Pałucki im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, w którym udział wzięły SIOSTRY MOTYKA z naszej szkoły. Dominika reprezentowała SP, zaś Klaudia– nasze gimnazjum. Obie dziewczyny zaprezentowały się profesjonalnie i pomimo wielkiej konkurencji Klaudia zdobyła III miejsce! To już kolejny sukces tej utalentowanej dziewczyny w tym miesiącu, gdyż w ubiegłym tygodniu wygrała Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Folkowej!!! Dominika- choć nie zdobyła miejsca na podium, zaśpiewała również wspaniale i jestem pewna, że sukcesy jeszcze przed nią i to w  całkiem niedalekiej przyszłości. Dziękujemy dziewczynom za ich fantastyczne występy, to wielki zaszczyt dla szkoły.

Tekst i foto A. Koralewska-Hak

Gdy śpiewają ciarki przechodzą

We wtorek 19 maja b.r. odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Folkowej „Co mi w duszy gra…?” Udział w konkursie zgłosiło 8 szkół z naszej gminy – 5 szkół podstawowych i 3 gimnazja. Organizatorka konkursu  Agnieszka Koralewska-Hak, po przywitaniu gości przedstawiła główny cel konkursu, którym było propagowanie tradycji narodowej, naszego folkloru i patriotyzmu, a jednocześnie rozwijanie zdolności i zamiłowań muzycznych uczniów. Przedstawiciele 7 szkół (solistka ze SP Rozstrzębowo nie pojawiła się na konkursie z powodu choroby) przedstawili po 2 piosenki o tematyce patriotycznej i folkowej. W jury zasiedli nauczyciele muzyki, którzy przybyli na konkurs ze swoimi podopiecznymi, organizatorka oraz 2 absolwentki naszej szkoły, mające na swoim koncie sukcesy muzyczne: Anna Rucińska i Małgorzata Smorga. Dziewczyny również wystąpiły gościnnie na tejże uroczystości i opowiedziały w kilku słowach o sobie i swojej „muzycznej drodze” Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury po niełatwych obradach wyłoniły zwycięzców obu kategorii konkursu. W kategorii szkoły podstawowej zwyciężył Olaf Jagodziński reprezentujący SP Palmierowo, natomiast w kategorii gimnazjum zwyciężyła Klaudia Motyka reprezentująca naszą szkołę- Mycielewo. Jury postanowiło przyznać również wyróżnienie, które otrzymała uczennica Gimnazjum w Kcyni – Klaudia Kowalska. Wszyscy uczestnicy prócz dyplomów i słodkości od pani Dyrektor Barbary Morawskiej otrzymali cenne nagrody w postaci multimedialnego sprzętu, których fundatorami byli: pan Burmistrz Kcyni Marek Szaruga oraz Rada Rodziców z ZS Mycielewo, za co serdecznie dziękujemy.

A.Koralewska-Hak
Foto W. Nowak

Wycieczka do Krakowa i okolic

Od 11 do 14 maja uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: Pauliny Otto, Joanny Biernackiej- Kozerewicz, Beaty Janickiej oraz Agnieszki Koralewskiej-Hak przebywali na wycieczce w południowej części naszego kraju.

Pierwszego dnia młodzież wraz z nauczycielami  zachwycała się krajobrazami Ojcowskiego Parku Narodowego, m.in. spacerując Doliną Prądnika, zwiedzając Grotę Łokietka oraz podziwiając  Igłę Deotymy i Maczugę Herkulesa. W godzinach popołudniowych odwiedzili największy w historii obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau. W skupieniu obejrzeli zgromadzone eksponaty i wysłuchali informacji o tragicznych losach Żydów i innych narodowości w  tutejszym miejscu kaźni.
W drugim dniu pobytu młodzi turyści podziwiali Kraków. Udali się m.in. na Wawel, zwiedzając katedrę i muzeum archidiecezjalne. Wielkie emocje wzbudził pobyt w podziemiach katedry przy grobach polskich władców i wybitnych patriotów. Uczestnicy wycieczki weszli także na wieżę katedry, gdzie zobaczyli słynny Dzwon Zygmunta. Następnie wyruszyli na Stary Rynek, na którym podziwiali Sukiennice i Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza.
W kolejnym dniu wycieczki uczestnicy zwiedzili Muzeum Kopalni Soli w Wieliczce, a drodze powrotnej do domu zatrzymali się w Częstochowie na Jasnej Górze.
Wyjazd, zdaniem uczestników, był bardzo atrakcyjny i pouczający. Niektórzy z uczniów już czekają na kolejną tego typu wyprawę.

Dodajmy, że wycieczka  została zorganizowana dzięki wsparciu wielu życzliwych osób i instytucji, którzy pokryli część kosztów pobytu. W tym miejscu dziękujemy naszym sponsorom: GKRPA w Szubinie, Bankowi Spółdzielczemu w Kcyni, Bankowi Spółdzielczemu w Szubinie oraz panu Markowi Jeżowi z firmy IBIS w Szubinie.

 tekst: Joanna Biernacka-Kozerewicz
foto: Karolina Stypczyńska i Anna Kowalczyk

Gimnazjada w lekkiej atletyce – I m drużynowo, dużo medali indywidualnie

Zawody odbyły się 18.05.2015 r. na stadionie w Kcyni.
Wyniki indywidualne:
100m
Kalinowska Dominika – srebro   15,09s
Stypczyński Marcin – złoto    12,82s
Wiejaczka Tomasz – srebro  13,00s
300m
Tracz Izabela- złoto    55,62s
Wesół Weronika- srebro   56,39s
Szczukowski Mateusz- srebro
Winkowski Bartosz – brąz
800m
Cieżak Daria- srebro
1500m
Szczepaniak Mateusz – srebro
skok w dal
Paszkiet Rozalia – brąz
Stypczyński Marcin – złoto   5,35m
Winkowski Robert – brąz   5,08m
rzut oszczepem
Stypczyńska Karolina – złoto  22,30m
Winkowski Bartosz – srebro  26,60m
pchnięcie kulą
Stypczyński Marcin – złoto   10.88m
Kalinowska Dominika – srebro   7,47m

sztafeta szwedzka chłopców  – złoto
400m – Szczepaniak Mateusz
300m – Winkowski Bartosz
200m – Stypczyński Marcin
100m – Wiejaczka Tomasz

sztafeta szwedzka dziewcząt  – złoto
400m – Cieżak Daria
300m – Kalinowska Dominika
200m – Tracz Izabela
100m – Paszkiet Rozalia
Klasyfikacja drużynowa:
1. Mycielewo 90 pkt
2. Chwaliszewo 49 pkt
3. Dziewierzewo 46 pkt
4. Kcynia 39 pkt.
Foto A. Kulczyński

7 miejsce na okręgowych

16 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Koronowie odbyły się eliminacje rejonowe XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla szkół podstawowych i gimnazjów.

W kategorii SP powiat nakielski reprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej w Mycielewie: Bartek Jaszak, Wiktoria Roguszka, Zofia Strzyżewska i Kamil Sowa. Zajęliśmy 7 miejsce na 8 drużyn.

Komunikat

w sprawie składania wniosków na dożywianie dzieci i uczniów w szkole na okres od 07.09.2015 r. do 22.12.2015 r.

Miejsko Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Kcyni informuje, że dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mają możliwość skorzystania z bezpłatnego dożywiania podczas zajęć edukacyjnych.

Z pomocy takiej mogą skorzystać dzieci z rodzin u których dochód netto w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 684,00 zł. 

Wniosek o pomoc należy złożyć w siedzibie Ośrodka (ul. Libelta 28, 89-240 Kcynia) w terminie od  01.07.2015 r. do 31.07 2015 r.  Szczegółowa informacja znajduje się w „Gablocie dla Rodziców” w Zespole Szkół w Mycielewie.

Ogłoszenie

Serdecznie zapraszamy Rodziców uczniów Zespołu Szkół  w Mycielewie na spotkania klasowe, które odbędą się 18 maja 2015 r.

godz. 15:30 – klasy I-III SP
godz. 16:15 – klasy IV-VI SP
godz. 17:00 – klasy I – III GIM 

  • Podsumowanie przez wychowawcę pracy danej klasy w roku szkolnym 2014/2015, przekazanie spraw bieżących dotyczących klasy i szkoły.
  • Przekazanie informacji o proponowanych ocenach na koniec roku szkolnego.
  • Pogadanka profilaktyczna.

 

    Dyrektor Szkoły
Barbara Morawska

Klasa VI w Tleniu

6, 7 i 8 maja klasa VI wraz z wychowawcą A. Drozd pojechała do Tlenia w ramach „Zielonej Szkoły”. Wyjazd w całości sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni.

Pierwszego dnia wyruszyliśmy do Parku Udeckiego. Tam mogliśmy podziwiać przyrodę oraz krajobraz parku. Następnego dnia pojechaliśmy do Fojutowa, gdzie mogliśmy zobaczyć akwedukt – nieprawdopodobne jak jedna rzeka płynie nad drugą! Niewątpliwą atrakcją dla nas była kąpiel w basenie wspaniałego Aquaparku. Bardzo podobał nam się kurs pływania w kajaku, każdy miał szansę popływać po malowniczym jeziorze. Pod wieczór piekliśmy kiełbaski w miłej atmosferze przy ognisku. W oczekiwaniu na atrakcje biwaku korzystaliśmy z gry cymbergaja albo pływaliśmy w przyośrodkowym basenie. Trzeciego dnia o godzinie 15. pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Tekst i foto Zofia Strzyżewska

Ogłaszamy konkurs na prezentację pultimedialną – konkurs gminny

Ogłaszamy Gminny Konkurs na Najciekawszą Prezentację Multimedialną

Cele konkursu:

  • poszukiwanie, gromadzenie i przetwarzanie informacji,
  • umiejętne korzystanie z Internetu, literatury oraz narzędzi do tworzenia prezentacji informacji,
  • podniesienie poziomu wiedzy o zagrożeniach komputerowych.

Zapraszamy nauczycieli informatyki, pedagogów szkolnych o przekazanie informacji swoim uczniom. Zapewniamy cenne nagrody. Wszystkie informacje zamieszone są również na stronie internetowej www.mycielewo.interman.com.pl w zakładce Bezpieczny Internet.

Uczniowie mają do wyboru 1 z pośród 3 zagadnień:

  • „Siecioholizm, czyli uzależnienie od Internetu”
  • „Uzależnienie od gier komputerowych”
  • „Netykieta, czyli internetowy regulamin”

Gminny_Konkurs_na_Najciekawsza_Prezentacja_Multimedialna_Regulamin

 Organizator: Wawrzyn Nowak

II Gminny Konkurs z Języka Angielskiego „English is fun”

30 kwietnia w Zespole Szkół w Mycielewie odbył się drugi już raz  konkurs, w którym uczniowie szkół podstawowych z gminy Kcynia mogli się wykazać swoją znajomością języka angielskiego. W tym roku mury naszej szkoły gościły przedstawicieli wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy wraz z opiekunami. Uczniowie indywidualnie rozwiązywali test leksykalno-gramatyczny, po którym udali się na słodki poczęstunek. W tym czasie nauczyciele-opiekunowie sprawdzali poprawność prac uczniów. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce Piotr Woźniak (SP Kcynia); II miejsce Julia Kant (SP Kcynia); III miejsce Sandra Marciniak (SP Dobieszewo).

wyróżnienia: IV m. Zofia Strzyżewska (ZS Mycielewo); V m. Zuzanna Szlenger (SP Kcynia).

Zwycięzcy otrzymali nagrody a pozostali uczestnicy drobne upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Kcyni. Konkurs zoorganizowały i przeprowadziły nauczycielki ZS w Mycielewie: Joanna Maćkowska-Wrzyszcz i Paulina Otto.

Tekst i foto: J. Maćkowska-Wrzyszcz