Współpraca się opłaca

Dzięki współpracy stowarzyszeń – „Aktywne Mycielewo” i „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” – uczniowie klasy 3 mieli okazje uczestniczyć w zajęciach dydaktyczno-plastycznych w ramach  inicjatywy pod hasłem „Młodzi aktywni dla siebie i regionu – wszechświat bez tajemnic”. Zajęcia te dedykowane były dla uczniów z powiatu nakielskiego, a nasza placówka była jedynym przedstawicielem gminy Kcynia. Wszystko to odbywało się w Centrum Astronomicznym w Niedźwiadach. Honorowy patronat objął Burmistrz Szubina pan Mariusz Piotrkowski.

tekst i foto Magdalena Tomkowiak,
niektóre fotografie pochodzą ze Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.

25 listopada dzieci z klas 0-III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie, duże, białe, brązowe, zielone itp. A każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, zgadywanki, konkursy, quizy, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce.

 To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń.

Opiekun MSU: Iwona Wojtkowiak

„Tak łatwo być życzliwym. Naprawdę łatwo.”

W poniedziałek 21 listopada z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  Główną ideą tego Dnia jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pozytywnych relacji między ludźmi.

Jest to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak wiele znaczy serdeczny uśmiech na twarzy. Każda klasa wykonała Drzewko Życzeń i Pozdrowień wykazując się kreatywnością i zaangażowaniem. Uczennice: Marta Nadolna i Julia Kotłowska utworzyły szkolną pocztę życzliwości -pudełko do którego można było wrzucić swoje pozdrowienia, życzenia , miłe słowa.  Każdy uczeń, nauczyciel, pracownik otrzymał w tym dniu słodki poczęstunek, uśmiech i miłe słowo.  

A. Chojnacka, I. Wojtkowiak

Dzień Kapcia

W piątek 18 listopada 2022 r. odbył się Dzień Kapcia zorganizowany przez  Duży Samorząd Uczniowski.

Uczniowie zamienili obuwie szkolne na kapcie lub skarpety. Dziękujemy za udział w naszej zabawie.

I. Chojnacka, M. Bernas

Wyróżniony nasz ekobaner i praca plastyczna

W związku z Dniem Czystego Powietrza, który obchodzony był 14 listopada Urząd Miejski w Kcyni po raz drugi przygotował wydarzenie na kcyńskim rynku, które związane było z działaniem na rzecz zwiększenia świadomości ekologicznej. Samo wydarzenie poprzedziło ogłoszenie dwóch konkursów plastycznych na: ekobaner (konkurs dla szkół) oraz plastycznego indywidualnego „Segregacja odpadów”.

Wyniki konkursu na ekobaner:

Laureaci to Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni, Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy oraz Szkoła Podstawowa w Mycielewie. Nagrodami będą zestawy gier/puzzli dla szkół.

Wyniki konkursu plastycznego:

Kategoria klasy IV i wzwyż

Laureaci: Julia Handkiewicz, Amelia Witczak, Klaudia Marks, Krzysztof Guzek, Wiktoria Tomaszewska, Zuzanna Zbrzeźna, Zosia Masiakowska, Maja Kosmatka, Mikołaj Prajs, Michalina Demska, Maja Jędryczka.

Nagrody zostaną przekazane  laureatom w najbliższym czasie za pośrednictwem szkół i GCKIB. Do końca tygodnia uczestnicy konkursu mogą odbierać swoje prace plastyczne. Informacja w biurze 205.

Materiał: Kcynia.pl

Klasa 4 bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Wirtualne Podróże”

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do udziału w II edycji  Międzynarodowego Projektu  Edukacyjnnego „Wirtualne podróże”. Projekt edukacyjny skierowany jest do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Podczas zajęć,  realizujemy zadania zaproponowane przez organizatora,  p. Sabinę Piłat –  „Nauka w plecaku”. Udział w projekcie jest bezpłatny. Podczas trwania projektu realizowane są podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.

Klasa 4 wzięła już udział w dwóch lekcjach. Na pierwszych zajęciach 17 października zastanawialiśmy się, Czym jest podróż? Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Co to znaczy podróż? , Gdzie zaczyna się podróż?, Czy podróżować trzeba zawsze daleko? Założyliśmy również  dzienniczki podróży, z którymi będziemy podróżować przez kolejne miesiące.

Na drugich zajęciach pt. „Jaka jest stolica Polski?”, które odbyły się 8 listopada czwartoklasiści z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem zwiedzali wirtualnie Warszawę. Dzieci bardzo szybko przypomniały sobie symbole narodowe stolicy m.in. Warszawską Syrenkę, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy czy Zakątek Złotej Kaczki. Niektórzy jeszcze nie byli w Warszawie więc, warto pomyśleć o prawdziwej wyprawie! Ale poczekamy już do wiosny…

tekst i foto Angelika Drozd

Dzień Kapcia – SU ogłasza!

Samorząd Uczniowski ogłasza, że w piątek 18 listopada organizujemy w szkole Dzień Kapcia. Każdy uczeń zmienia obuwie szkolne na kapcie!

Klasa, która osiągnie najwyższą frekwencję w akcji „Dzień Kapcia”, wywalczy dzień bez klasówek, sprawdzianów i pytania na oceny.

Zachęcamy do zabawy!

Samorząd Uczniowski

Dzień Czystego Powietrza

O tym, że oddychanie czystym powietrzem jest ważne dla funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Na istotę tego problemu wskazuje chociażby fakt, iż ustanowiony został Dzień Czystego Powietrza, który obchodzony jest każdego roku 14 listopada.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej wybrali się do Kcyni z Małgorzatą Kwiatkowską, aby publicznie zaprotestować przeciw zanieczyszczeniom środowiska, którym oddychamy.

„Jeże swoje święto mają – dzieci o nich pamiętają”

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża, święto kłujących ssaków.

Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, książeczkach, dlatego „Biedroneczki” włączyły się w obchody tego nietypowego święta. Głównym celem zajęć było uświadomienie najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku poprzez oglądanie filmu edukacyjnego oraz wysłuchanie wierszy. Oprócz tego uczestniczyły w różnych zabawach, tańcach i pląsach związanych z tym kolczastym zwierzakiem. Na zakończenie w prezencie dla jeżyków, wykonały pracę plastyczną.

 Dzień Jeża spędziliśmy bardzo miło i sympatycznie.

I. Wojtkowiak, A. Chojnacka

Tęcza stężeń w klasie 2

W ramach trzecich zajęć z zakresu innowacji pedagogicznej „Zostań małym odkrywcą” drugoklasiści wykonywali doświadczenia związane ze stężeniem substancji.

Doświadczenie polegało na przygotowaniu w probówce mieszaniny składającej się z trzech różnokolorowych warstw cieczy o różnym stężeniu i barwie. Do wykonania zadania potrzebowaliśmy letnią wodę, cukier oraz trzy kolorowe barwniki, np. trzy kawałki różnokolorowej krepy. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, co widać na zdjęciach.

Tekst i foto: Angelika Drozd

Dzień pełen radości – „Święty uśmiechnięty”

8 listopada 2022 r. można było spotkać „świętego”. Uczniowie przebrani za swoich patronów, czy ulubionych świętych sprawili, że dzień był niezwykły i radosny.

Podczas apelu każdy miał możliwość przedstawienia się. Wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę Arki Noego pt. „Święty uśmiechnięty”. W nagrodę – „kto był przebrany, nie był pytany”.

Tekst Renata Szczepaniak, foto Agnieszka Koralewska-Hak

My też pamiętamy…

Uczniowie Samorządu Szkolnego oraz Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji zorganizowanej przez MEiN  „Szkoła pamięta”, w ramach której zostało posprzątane miejsce pamięci narodowej  –  mogiła poległego w 1939 roku mieszkańca Suchoręcza oraz Szaradowa.

I. Chojnacka, R. Szczepaniak, foto: M. Nadolna, J. Kotłowska

Motylkowy Dzień Dyni

Dynia to bardzo zdrowe i urodziwe warzywo – przekonały się o tym nasze przedszkolaki podczas obchodów ŚWIĘTA DYNI. Wśród dzieci ubranych na kolor pomarańczowy można było poczuć się jak na dyniowej grządce.

„Motylki” dowiedziały się co kryje wnętrze dyni, jakiego może być koloru, a także pod jaką postacią je spożywać. Dzieci z zapałem zabrały się do wykonywania prac plastycznych. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy. 

Dominika Piechowiak